ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Mieszkanie na poddaszu – formalności i koszty adaptacji poddasza

Mieszkasz w domu lub budynku z nieużytkowym poddaszem? Przerobienie strychu na dodatkowy pokój czy nawet niewielkie mieszkanie jest możliwe, ale konieczne jest spełnienie kilku warunków. Zobacz, jakie formalności i koszty wiążą się z adaptacją strychu.

Kiedy możliwa jest adaptacja strychu?

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym powinna zostać poprzedzona upewnieniem się, czy będzie ona możliwa od strony technicznej. Podstawową kwestią jest wysokość poddasza – w najwyższym punkcie nie może ona wynosić mniej niż 2,5 m. Jeżeli parametr ten ma niższą wartość, masz dwa rozwiązania:

  • Podnieść dach. To jednak wiąże się z dodatkowymi formalnościami (będziesz musiał wystąpić o pozwolenie na budowę) i kosztami.
  • Zrezygnować z adaptacji poddasza. Niestety, brak przebudowy dachu przy wysokości poddasza poniżej 2,5 m skutecznie uniemożliwia adaptację.

Poddasze ma wymaganą wysokość? Możesz zlecić lub samodzielnie wykonać kosztorys adaptacji poddasza, zająć się formalnościami i następnie przystąpić do prac.

Przed przystąpieniem do adaptacji strychu należy dokładnie sprawdzić stan dachu – jakość jego konstrukcji i wykonania. W przeciwnym razie może się okazać, że użytkowanie poddasza będzie mocno utrudnione.

Mieszkanie na poddaszu – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

To jedno z częstszych pytań, jakie pojawiają się w kontekście adaptacji strychu. Kiedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłosić przeprowadzenie planowanych prac?

Planując adaptację poddasza, o pozwolenie na budowę będziesz musiał wystąpić, gdy:

  • Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków,
  • Budynek będzie rozbudowywany,
  • Plan prac przewiduje przebudowę przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych.

Jeżeli nie masz w planach wykonania powyższych prac, a nieruchomość nie jest zabytkiem, wystarczy zgłoszenie zamiaru zmiany sposobu użytkowania strychu. Wówczas zakres prac będzie obejmował jedynie niektóre czynności, np. remont poddasza, wyburzenie ścianek wewnętrznych czy rozbudowę instalacji wewnętrznych – np. grzewczej.

Rozróżnienie między pozwoleniem na budowę, a zgłoszeniem przy adaptacji poddasza, jest istotne również ze względów formalnych – od tego zależy, jakie dokumenty będziesz musiał złożyć w urzędzie. Zdecydowanie więcej dokumentów jest wymaganych do uzyskania pozwolenia. Właśnie dlatego warto zacząć od sprecyzowania zakresu prac.

Adaptacja poddasza bez wymaganego pozwolenia czy zgłoszenia jest traktowana jako samowola budowlana. Jeżeli się jej dopuścisz, musisz się liczyć z szeregiem sankcji (administracyjnych, finansowych), w tym z nakazem rozbiórki.

Z jakimi kosztami należy się liczyć adaptując poddasze?

Koszt adaptacji strychu zależy głównie od tego, jak chcesz zaplanować mieszkanie na poddaszu. Skorzystanie z usług architekta to koszt co najmniej 2000 zł. W zależności od standardu wykończenia musisz liczyć się wydatkiem nawet 4-5 tys. zł za mkw. poddasza. Przybliżone koszty adaptacji strychu poznasz na etapie współpracy z architektem.

Koszt materiałów czy robocizny to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Gdy adaptacja dobiegnie końca, czas jeszcze ubezpieczyć mieszkanie. Cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników, w tym zakresu ochrony (mury, mury z wyposażeniem, OC w życiu prywatnym). Jeżeli chcesz się zorientować w cenach polis mieszkaniowych, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Compero.

Musisz też liczyć się ze wzrostem podatku od nieruchomości. Jego nową wysokość wyliczą urzędnicy, gdy dostarczysz im niezbędne dokumenty. Pamiętaj, aby po zakończeniu prac zgłosić się do właściwego urzędu.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również