ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Mieszkanie za odstępne – co to znaczy i na czym polega? Czy warto korzystać z takich ofert?

Oferty mieszkania za odstępne bez trudu można spotkać na każdym portalu ogłoszeniowym. Co to jednak właściwie znaczy? Zobacz, na czym polega mieszkanie za odstępne i kiedy warto się zdecydować na taki lokal.

Mieszkanie za odstępne – co to znaczy?

Sformułowanie „mieszkanie za odstępne” nie pojawia się w aktualnie obowiązujących przepisach, np. ustawie o ochronie praw lokatorów, która reguluje zasady najmu lokali mieszkalnych. Jeżeli jednak chciałbyś zamieszkać np. w kamienicy, możesz spotkać się z propozycjami mieszkań za odstępne. Takie oferty w tytule lub treści ogłoszenia zawierają sformułowanie „oddam mieszkanie za odstępne”. Co to jest odstępne za mieszkanie?

Mieszkanie za odstępne polega na tym, że jako najemca zapłacisz właścicielowi mieszkania (wynajmującemu) określoną kwotę. Będzie ona bezzwrotna i dzięki niej zapewnisz sobie określone korzyści. Jakie? Należy do nich zaliczyć:

  • Czynsz w stałej wysokości nawet przez kilka lat. W umowach stosowanych przez wynajmujących można się jednak spotkać zapisem stanowiącym, że właścicielowi będzie przysługiwać prawo podniesienia stawki czynszu, aby nie stracił on na inflacji.
  • Pewność długookresowego najmu. Dzięki temu będziesz mógł być pewien, że pod adresem będziesz przebywał przez kolejne kilka lat. Jeżeli cenisz sobie stabilizację i chcesz zaoszczędzić sobie kolejnych przeprowadzek, przemawia to na korzyść mieszkania za odstępne.
  • Meldunek pod adresem, pod którym będziesz mieszkał. Właściciele mieszkań za odstępne często proponują swoim najemcom meldunek w wystawionym na wynajem lokalu.

Oprócz tego, co to znaczy mieszkanie za odstępne, wspomnieć należy również o kwestii kosztów. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, rozważając skorzystanie z takiej oferty? Kwota zależy od kilku czynników – głównie lokalizacji mieszkania, jego powierzchni i standardu wykończenia. W rezultacie propozycje są bardzo zróżnicowane – odstępne może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysiącu złotych.

Mieszkań za odstępne nie może oferować np. najemca czy osoba użytkująca lokal należący do spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli zainteresowały cię oferty mieszkań za odstępne, to w pierwszej kolejności upewnij się, że rozmawiasz z właścicielem – sprawdź księgę wieczystą nieruchomości.

Czy odstępne za mieszkanie to kaucja?

To słuszne pytanie, zwłaszcza w kontekście funkcjonującej ustawy o ochronie praw lokatorów. Zasadniczo przewiduje ona dwie opłaty pobierane przez wynajmujących – czynsz i kaucję zabezpieczającą, przy czym zawarcie umowy najmu może być uzależnione od tego, czy potencjalny najemca wpłaci wspomnianą kaucję. Czym jest kaucja i jak ma się ona do odstępnego za mieszkanie?

Kaucja zabezpieczająca to – jak wskazuje sama nazwa – zabezpieczenie właściciela lokalu (wynajmującego). Dla kaucji charakterystyczne jest to, że:

  • Mogą z niej zostać pokryte należności z tytułu najmu lokalu przysługujące wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

  • Jej wysokość nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal – według stawki czynszu, która obowiązuje w dniu zawarcia umowy najmu.

  • Podlega zwrotowi w ciągu miesiąca, licząc od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę – po potrąceniu należności przez wynajmującego.

W rezultacie kaucja nie ma nic wspólnego z odstępnym, którego wysokość może zostać dowolnie ustalona przez strony (w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń) i które jest bezzwrotne. To z kolei rodzi pytanie, czy odstępne za mieszkanie jest legalne.

Czy odstępne za mieszkanie jest legalne?

Tak, odstępne za mieszkanie jest legalne – zainteresowane strony zawierają umowę cywilnoprawną. Jednak ten dokument, choćby z uwagi na wysokość odstępnego, powinien być sporządzony na piśmie. Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie? Najważniejsze są:

  • Dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania) stron umowy – twoje (najemcy) i wynajmującego (właściciela mieszkania).
  • Wysokość odstępnego wraz z informacją, w jaki sposób zostanie ono opłacone (np. przelewem w ciągu 7 dni na rachunek bankowy wynajmującego).
  • Przedmiot umowy – należy dokładnie określić, jakiego mieszkania dotyczy odstępne. Adres to nie wszystko, przyda się także informacja choćby o jego wielkości.
  • Czas obowiązywania umowy – powinieneś zadbać o to, aby w treści umowy znalazła się informacja o tym, jak długo będzie ona trwała.
  • Wysokość czynszu. Decydując się na mieszkanie za odstępne, dopilnuj, aby w umowie wskazano też wysokość i termin płatności czynszu.

W Polsce obowiązuje swoboda umów. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby umowie dotyczącej odstępnego uwzględnić również inne, istotne dla ciebie czy drugiej strony zapisy.

Mieszkania za odstępne to często lokale, które po zakończeniu umowy najemcy mogą wykupić. Jeżeli jesteś zainteresowany taką opcją, możliwość sprzedaży lokalu przez właściciela również powinna zostać wskazana w umowie.

Mieszkanie za odstępne – czy warto?

Mieszkania za odstępne mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli nie chcesz żałować podjętej decyzji, odpowiedz na poniższe pytania:

  • Czy zależy ci na długookresowym wynajmie, czy też w najbliższym czasie planujesz przeprowadzkę?
  • Czy priorytetem jest dla ciebie stała stawka czynszu (np. przez najbliższy rok lub dwa lata) i brak obaw o to, że właściciel drastycznie ją podniesie?
  • Czy meldunek jest dla ciebie istotny, bo np. planujesz założyć działalność gospodarczą?

Jeżeli w planach nie masz zmiany adresu zamieszkania, ponieważ chcesz w danym miejscu osiąść na dłużej, to mieszkania za odstępne są sposobem na realizację takiego zamysłu.

Nie dysponujesz dużą kwotą oszczędności? Rozważ mieszkania za odstępne, ale do remontu. Zainteresowanie takimi lokalami wśród najemców jest małe. Gdy właściciel nie ma środków na remont lub nie może się nim zająć z przyczyn osobistych, to mieszkanie za odstępne jest rozwiązaniem korzystnym również dla niego. Decydując się na taki lokal, będziesz musiał jednak zadbać o swoje interesy – podstawą będzie dobrze skonstruowana umowa.

Ubezpieczenie mieszkania za odstępne

Być może zastanawiasz się, jak mieszkania za odstępne są traktowane przez ubezpieczycieli i kto powinien zadbać o polisę mieszkaniową – ty czy właściciel. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Co do zasady za ubezpieczenie mieszkania odpowiada jego właściciel. To on decyduje, czy potrzebuje ochrony ubezpieczeniowej, czy też godzi się na ryzyko i rezygnuje z polisy. Nie oznacza to jednak, że będąc najemcą, nie możesz wykupić własnego ubezpieczenia. Aktualnie wiele firm ubezpieczeniowych na rynku proponuje produkty najemcom. Ubezpieczenia te zapewniają:

  • Finansową pomoc na wypadek wyrządzenia szkody właścicielowi mieszkania lub sąsiadowi – gdy np. zalejesz lokatora z niższego piętra, z polisy zostanie wypłacone mu odszkodowanie.
  • Home assistance. Gdybyś potrzebował pomocy np. hydraulika czy elektryka, wystarczy jeden telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej.
  • Odszkodowanie za kradzież rzeczy. Może zdarzyć się, że należący do ciebie sprzęt RTV, AGD czy biżuteria zostaną skradzione. Wówczas również otrzymasz rekompensatę.

Choć ubezpieczenie mieszkania zakupione przez jego właściciela i ubezpieczenie najemcy to dwa różne produkty, to wzajemnie się one uzupełniają.

Kup polisę mieszkaniową wygodnie – skorzystaj z naszej porównywarki Compero i znajdź ubezpieczenie, które będzie odpowiadać twoim potrzebom.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również