ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Mikrosamochód, czyli poruszanie się ulicą bez prawa jazdy. Czy to możliwe?

Szukając wyjścia z sytuacji, kiedy chcesz poruszać się drogami publicznymi, ale jednocześnie nie posiadasz prawa jazdy, z pewnością spotkałeś się z pojęciem mikrosamochodu. Czy jednak jazda tylko z dowodem osobistym jest legalna? Przekonaj się, czytając ten artykuł.

Czym są mikrosamochody?

Mikrosamochody, które nazywane są powszechnie także micro carami, to nic innego jak mały samochód z silnikiem, który ma niewielką moc, a sam samochód nie może przekraczać masy 550 kg. Polskie prawo, kwalifikuje go do tej samej kategorii, w której znajdują się motorowery. Jednakże przeświadczenie o tym, że do prowadzenia mikrosamochodów niepotrzebne są uprawnienia, jest błędne.

Czy można jeździć bez prawa jazdy mikrosamochodem?

Policja w ostatnich latach odnotowała wiele przypadków, w których osoby kierujące mikrosamochodami nie posiadały żadnych dokumentów, oprócz dowodu osobistego. Otóż podobnie jak w przypadku motorowerów, do prowadzenia mini carów jest potrzebne prawo jazdy przynajmniej kategorii AM.

Prawo jazdy kategorii AM w pigułce

Jeśli jesteś zainteresowany poruszaniem się mikrosamochodem, to najprostszą do tego drogą, będzie wyrobienie prawa jazdy w kategorii AM. Jeśli jednak zastanawiasz się, jakie są do tego wymogi, to koniecznie sprawdź poniższą listę. 

  • Osoba ubiegająca się o prawo jazdy tego typu, musi mieć ukończone przynajmniej 14 lat.

  • Jeśli ochotnik nie ukończył jeszcze 18 roku życia, musi posiadać także zgodę pełnoprawnego opiekuna.

  • Konieczne jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego, które mówi o braku przeciwwskazań w kwestii prowadzenia samochodu kategorii AM.

  • Odbyć zajęcia szkoleniowe w szkole jazdy, obejmujące 10 godzin nauki teoretycznej oraz 10 godzin nauki praktycznej.

  • Co najważniejsze, przyszły kierowca mikrosamochodu musi zdać egzamin państwowy – teoretyczny oraz praktyczny w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Jeśli spełniasz te wymagania i masz możliwości, aby uzyskać odpowiednie zaświadczenia, a także odbyć niezbędne kursy w szkole jazdy, to jesteś uprawniony do kierowania motorowerem o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub elektrycznego o pojemności 4 kW i prędkości maksymalnej 45 km, a także mikrosamochodu.

Czy mogę jeździć mikrosamochodem, jeśli odebrano mi prawo jazdy?

Wiele osób traktuje mikrosamochód jako rozwiązanie problemu wiążącego się z odebraniem prawa do kierowania pojazdem przez funkcjonariuszy. Odpowiedź pytanie, czy da się prowadzić samochód bez prawa jazdy, może być dla niektórych czytelników negatywna.

Mikrosamochody bowiem nadal traktuje się jako pojazd, do którego jest wymagane ważne prawo jazdy. Absolutnie nie można zatem korzystać z tego środku transportu jako rozwiązanie w sytuacji, w której prawo jazdy zostało odebrane w wyniku popełnienia wykroczenia.

Auto na dowód – czy istnieje samochód, którym można jeździć bez prawa jazdy?

Niestety, ale w Polsce nie ma żadnego pojazdu, którym można legalnie poruszać się po drogach bez wyrobionego prawa jazdy. Przepis ten jest bardzo ważny w funkcjonowaniu ruchu drogowego, ponieważ kierowcy, którzy nie odbyli odpowiednich kursów, z łatwością mogą spowodować poważną kolizję.

Obowiązki właściciela mikrosamochodu

Mikrosamochód, czyli czterokołowiec lekki, podlega obowiązkowej rejestracji w wydziale komunikacji. Podobnie, jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych, podczas rejestrowania mikrosamochodu konieczne jest okazanie ważnej polisy ubezpieczeniowej. Za brak ważnego OC są naliczane kary o takiej samej wartości, jak ma to miejsce w przypadku braku ubezpieczenia komunikacyjnego zwykłego samochodu osobowego, czyli:

  • 190 zł kary za brak ubezpieczenia przez 1-3 dni,

  • 470 zł kary za brak ubezpieczenia przez 4-14 dni,

  • 930 zł kary za brak ubezpieczenia przez powyżej 14 dni.

W związku z tym lepiej zadbać o terminowe wykupienie polisy OC, a można to zrobić za pośrednictwem serwisu Compero.pl. W serwisie tym możliwe jest również porównanie ofert najlepszych polskich ubezpieczycieli i wybranie najkorzystniejszej opcji.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również