poradnik

Minimalna prędkość na autostradzie – ile wynosi?

  • Patrycja Kowalewska
  • Komunikacja

Minimalna prędkość na autostradzie – ile wynosi?

Planujesz dłuższą trasę, która będzie przebiegać przez autostradę? Jeżeli na co dzień nie korzystasz z tego rodzaju dróg i zastanawiasz się, jaka jest prędkość minimalna na autostradzie, to poniżej znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Wskazujemy także dopuszczalną prędkość na autostradzie.

 

Czym jest autostrada – definicja autostrady

Definicja autostrady znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czym jest autostrada? To droga dwujezdniowa, która została oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Charakterystyczne dla autostrady jest to, że:

  • nie dopuszcza się na niej ruchu poprzecznego,
  • przeznaczona jest tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca,
  • pojazdy na równej, poziomej jezdni muszą rozwijać prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Wspomnienie o prędkości 40 km/h powoduje, że niektórzy kierowcy błędnie zakładają, że jest to prędkość minimalna na autostradzie w Polsce.

 

Jaka prędkość na autostradzie – pojazdy do 3,5 tony

Jaka prędkość obowiązuje na autostradzie? Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony oraz motocykle na autostradzie mogą poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h. Przekroczenie tej wartości na prędkościomierzu oznacza, że kierowca naraża się na mandat.

Jaka obowiązuje prędkość na autostradzie w Niemczech? Na ponad 70 proc. niemieckich autostrad nie obowiązuje ograniczenie prędkości. Kierowcy mogą zastosować się do zalecanej prędkości – 130 km/h.

Od dozwolonej prędkości odróżnić trzeba prędkość bezpieczną. Kierowca za każdym razem powinien ocenić, czy porusza się z prędkością adekwatną do warunków panujących na drodze.

 

Jaka prędkość na autostradzie – pozostałe pojazdy

W Polsce autostradami mogą poruszać się także inne pojazdy niż samochody osobowe czy ciężarowe do 3,5 tony. Do takich pojazdów zaliczają się m.in. zespoły pojazdów z przyczepą. Jaka jest dozwolona prędkość na autostradzie w Polsce dla takich pojazdów? Maksymalna szybkość, z jaką mogą się one poruszać, to 80 km/h.

Minimalna prędkość na autostradzie w Niemczech jest dokładnie określona – wynosi 60 km/h

Jaka prędkość na autostradzie – autobusy

Ograniczenie prędkości na polskich autostradach dotyczy także kierowców autobusów. Z jaką prędkością mogą oni poruszać się po tego typu drogach? Wjeżdżając na autostradę, nie powinni oni przekraczać szybkości 100 km/h – to maksymalna dozwolona prędkość, za której przekroczenie grozi mandat.

Zestawienie dozwolonych prędkości na autostradzie dla różnych pojazdów

Rodzaj drogi

Samochody osobowe, ciężarowe do 3,5 t i motocykle

Pozostałe pojazdy i zespoły pojazdów z przyczepą

Autobusy

Autostrada

140 km/h

80 km/h

100 km/h

 

Jaka jest minimalna prędkość na autostradzie w Polsce?

Pytanie, jaka jest minimalna prędkość na autostradzie, to wątpliwość, z którą często spotykają się kierowcy – również ci doświadczeni. Obowiązujące w Polsce przepisy nie precyzują dokładnie tej kwestii. Chociaż po autostradzie nie mogą poruszać się pojazdy, które nie są w stanie rozpędzić się do 40 km/h, to jednocześnie w przepisach brakuje szczegółowych wytycznych w zakresie minimalnej prędkości.

Wskazówką dla kierowców, którzy poruszają się po autostradach, może być art. 19 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowca powinien „jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym”.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Znaki drogowe pomagają zachować porządek na jezdni i sprawiają, że już na pierwszy rzut oka, każdy prowadzący pojazd wie, jak powinien się zachować. Wśród nich wyróżniamy takie...

  • Klaudia Malinowska

Pozytywne zaliczenie kursu na prawo jazdy skutkuje wydaniem dokumentu ważnego przez okres piętnastu lat. Wyjątek stanowią te wydane dla osób z zastrzeżeniami lekarza, uprawniające do jazdy...

  • Patrycja Kowalewska

Tankowanie na stacjach paliw odbywa się w sposób rutynowy – większość kierowców podjeżdża pod dystrybutor i napełnia bak odpowiednim paliwem. Czasem jednak dochodzi do pomyłki. By...