ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Moment obrotowy silnika - co to jest i jak go zwiększyć?

Przy zakupie samochodu możesz niesłusznie zwracać uwagę wyłącznie na moc silnika. Tymczasem istotny jest też moment obrotowy silnika. Czym jest moment obrotowy i jak powinieneś interpretować wartości podawane przez producentów pojazdów?

 

Co to jest moment obrotowy?

Czym jest moment obrotowy? Moment obrotowy to siła wytwarzana przez silnik w trakcie jego pracy. Ta siła jest mierzalna - mierzy się ją na wale korbowym, czyli integralnej części jednostki napędowej. W zrozumieniu momentu obrotowego pomocna jest następująca zależność: im wyższy jest moment obrotowy, z tym większą siłą trzeba działać, aby zatrzymać wał korbowy i w konsekwencji silnik. Jednostką momentu obrotowego - w zależności od tego, czy mowa o Europie, czy też Stanach Zjednoczonych - jest odpowiednio niutonometr [Nm] i funtostopa [lb-ft].

Zastanawiasz się, co daje moment obrotowy? Mimo, że moment obrotowy jest tylko jednym z parametrów silnika, to ma on wpływ na:

  • możliwości transportowe samochodu - inaczej mówiąc, to właśnie od tej wartości zależy, czy samochód pokona dane wniesienie lub czy będzie w stanie przetransportować przyczepę z jednego punktu do drugiego; to nie przypadek, że np. maszyny budowlane mają wysoki moment obrotowy (i jednocześnie małą moc).
  • twój komfort - jako kierowcy; prowadzenie samochodu z wyższym momentem obrotowym jest wygodniejsze, oznacza bowiem m.in. łatwiejsze wyprzedzanie i możliwość szybkiego włączania się do ruchu oraz ruszania po zapaleniu się zielonego światła.

Jeżeli opór (np. stawiany przez wysokie, strome wzniesienie), który będzie miał pokonać samochód, przekroczy wartość momentu obrotowego, silnik zgaśnie.

Moment obrotowy a moc silnika - różnica

Moment obrotowy silnikanie jest tą wartością, na którą kierowcy najczęściej zwracają uwagę - z reguły interesuje ich moc silnika. Czym jest moc silnika? O tym parametrze warto wiedzieć, że:

  • określa on, jaką pracę silnik będzie mógł wykonać w danym czasie - tu zasada również jest prosta: im większą moc ma silnik, w tym krótszym czasie pojazd pokona dany odcinek drogi.
  • z reguły jest wyrażony w kilowatach (kW),
  • jest on szczególnie istotny w przypadku sportowych samochodów ze względu na wpływ na maksymalną prędkość; jeżeli korzystasz z samochodu typowo miejskiego, to istotniejszy powinien być dla ciebie moment obrotowy silnika niż moc.

Mimo że moment obrotowy i moc to dwie różne wartości, to przy zakupie samochodu powinieneś zwrócić uwagę na każdą z nich. To właśnie od nich zależy twoje zadowolenie z jazdy.

 

Jak obliczyć moment obrotowy?

Moment obrotowy nie jest wartością stałą - zmienia się on w zależności od warunków jazdy (obrotów silnika). Jak zatem obliczyć moment obrotowy? Nie musisz tego robić, ponieważ producenci samochodów podają wartości dla każdego oferowanego pojazdu. Problem może jednak pojawić się przy interpretacji udostępnionych informacji.

Przykładowo na stronie internetowej Volkswagena można przeczytać, że moment obrotowy Volkswagena Polo (poj. silnika - 999 cm3, moc - 81kW) wynosi 200 Nm/2000-3000/1 min. Oznacza to, że maksymalny moment obrotowy tego samochodu wynosi 200 Nm w przedziale od 2000 do 3000 obrotów na minutę.

Producenci podają informację o momencie obrotowym dla każdego oferowanego modelu. Nie będziesz miał zatem problemu z dotarciem do parametrów silnika. Z kolei znając maksymalny moment obrotowy, będziesz mógł ocenić, jak ta wartość wpłynie na twój komfort prowadzenia danego samochodu.

Słyszałeś, że diesel ma większy moment obrotowy i zastanawiasz się dlaczego? To głównie rezultat charakterystyki tego rodzaju silnika.

Jak zwiększyć moment obrotowy?

Chciałbyś ulepszyć posiadany samochód? Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć moment obrotowy silnika, to powinieneś wiedzieć, że jednym ze sposobów jest chip tuning. Dzięki niemu możesz zmodyfikować dwa parametry: moc silnika i moment obrotowy pojazdu.

Chip tuning polega na wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu odpowiedzialnym za sterowanie pracą silnika. Aby jednak uzyskać zadowalające rezultaty, pracę należy powierzyć fachowcom. Nieprawidłowo wykonany chip tuning może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również