ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Mycie samochodu na posesji – kiedy możesz dostać mandat w wysokości 500 zł?

Mimo, że w niemal każdym mieście działa co najmniej jedna myjnia samochodowa, to są też kierowcy, którzy wolą umyć samochód na terenie własnej posesji. Czy mycie auta na posesji jest dozwolone? Zanim przystąpisz do mycia samochodu, sprawdź, czy nie narazisz się na mandat.

 

Zakaz mycia samochodu w przepisach

W Polsce nie funkcjonuje coś takiego jak „ustawa o zakazie mycia samochodów”. Jednak ograniczenia co do mycia pojazdów znajdują się w przepisach dotyczących utrzymania czystości i porządku na terenie poszczególnych gmin. To właśnie z tego dokumentu dowiesz się, czy i kiedy mycie aut na posesjijest dozwolone. Mimo że każda gmina posiada własną uchwałę, to zapisy najczęściej są zbliżone. Przykładowo:

  • w treści uchwały Rady Miasta Torunia można przeczytać: „Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami możliwe jest wyłącznie na terenach niesłużących do użytku publicznego, jeżeli powstające ścieki odprowadzane będą do sieci kanalizacyjnej lub zbiorników bezodpływowych”.
  • w treści uchwały Rady Gminy Chodzież znajduje się zapis: „Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie pod warunkiem: niezanieczyszczania środowiska i odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego i dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji”.

Celem wprowadzanych ograniczeń jest oczywiście ochrona środowiska. Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby do gruntu nie przedostawały się szkodliwe substancje.

Czy można myć auto na posesji?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. W pierwszej kolejności powinieneś dotrzeć do uchwały obowiązującej w gminie, na terenie której mieszkasz, w drugiej zaś zapoznać się z jej treścią i sprawdzić, jakie warunki musisz spełnić, aby nie obejmował cię zakaz mycia aut. Jeżeli jednak spojrzeć na przywołane przepisy to okaże się, że mycie aut na posesjiw praktyce jest niemożliwe z uwagi na wprowadzone ograniczenia.

Szukasz informacji o tym, jakie przepisy obowiązują w gminie, w której mieszkasz? Najprościej będzie odwiedzić stronę internetową Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.gov.pl) i tam wpisać nazwę danej gminy. W tej sposób dotrzesz do treści uchwały i będziesz mógł się z nią zapoznać.

Chcesz umyć samochód i skorzystać z ekologicznych środków czyszczących? Przepisy dotyczące mycia samochodu na działce są tak skonstruowane, że nie rozróżniają składu środków czystości. To, czy wolno myć samochód na swojej posesji zależy jedynie od konstrukcji podwórka i tego, czy jest ono wyposażone w odpływ do kanalizacji sanitarnej.

Używanie ekologicznych szamponów i płynów nie rozwiązuje problemu. Spłukując pojazd wodą, możesz spowodować, że do ziemi przedostaną się oleje, smary czy inne zanieczyszczenia. To jeden z głównych powodów, dla których rozwiązania prawne są tak rygorystyczne.

 

Ile wynosi mandat za mycie samochodu?

Mycie samochodu pod blokiem czy na własnym podwórku jest ryzykowne – musisz liczyć się z mandatem. W jakiej wysokości możesz otrzymać mandat za mycie samochodu? Grzywna wynosi od 50 do maksymalnie 500 zł.

Czy można myć auto pod domem? Jeżeli zdarza ci się umyć samochód na podwórku, narażasz się nie tylko na karę finansową, ale również pogorszenie relacji z sąsiadami. Mycie samochodu pod domemmoże być dla nich uciążliwe. Intensywny zapach środków czyszczących czy przedostająca się na podwórko sąsiada zanieczyszczona woda mogą spowodować, że straż miejska otrzyma donos, a ty zostaniesz skontrolowany.

Mandatu nie musisz przyjmować, ale wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu. W ten sposób narażasz się na dodatkowe wydatki w postaci kosztów sądowych.

Podobne ograniczenia dotyczą naprawy samochodów poza warsztatami naprawczymi. Samochód na własnym podwórku możesz naprawić jedynie wówczas, gdy prace nie spowodują zanieczyszczenia środowiska, a odpady będziesz gromadził w przeznaczonych do tego pojemnikach. Wyjątkiem są drobne naprawy, np. wymiana kół czy uzupełnienie płynów eksploatacyjnych.

Gdzie można legalnie myć samochód?

Skoro mycie auta na posesji jest niewskazane, pozostaje pytanie, gdzie można legalnie myć samochód. Wybór jest spory, bo w ostatnich latach niemal w każdym mieście Polski powstało co najmniej kilka myjni. Najpopularniejsze myjnie to myjnie automatyczne i myjnie bezdotykowe.

Wraz z powstawaniem kolejnych profesjonalnych punktów przeznaczonych do czyszczenia samochodów ceny stają się coraz przystępniejsze. To jeszcze jeden powód, dla którego nie warto narażać się na ewentualny mandat za zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również