ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Na co zwracać uwagę, kupując polisę AC? 8 zasad

Wybierając autocasco, należy przede wszystkim pomyśleć o swoich potrzebach i możliwościach – a więc zakresie ubezpieczenia, na jakim nam zależy, oraz dostępnych funduszach, jakie możemy przeznaczyć na polisę. Ponadto rozpatrując poszczególne oferty, należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych elementów, które decydują o atrakcyjności danych propozycji.

1. Odpowiedni zakres ubezpieczenia

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia. Polisy AC adresowane są do osób chcących dobrze zabezpieczyć swój pojazd, tak więc powinieneś zatroszczyć się o to, aby ubezpieczenie zapewniało Ci ochronę co najmniej w przypadku kradzieży auta lub jego wyposażenia oraz uszkodzenia pojazdu wskutek kolizji oraz zdarzeń pozadrogowych, czyli np. pożaru czy gradobicia.

2. Wyceń swój pojazd

Warto wycenić swój samochód – choćby korzystając z usług rzeczoznawcy. Od wartości pojazdu zależą bowiem wysokość składki ubezpieczeniowej (wyższa wartość auta wiąże się z wyższą składką) oraz wysokość ewentualnego odszkodowania (im niższa wartość auta, tym niższe świadczenie). Część ubezpieczycieli przypisze Twojemu pojazdowi średnią wartość wygenerowaną przez system Audatex lub Eurotax, inne oprą się na Twojej wycenie.

3. Wybierz bezgotówkowy wariant wyceny szkody

Wycena szkody w wariancie gotówkowym oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a Tobie pozostanie wyszukanie warsztatu, martwiąc się o to, czy wypłacone środki wystarczą na pokrycie szkody. W wariancie bezgotówkowym nie trzeba natomiast o nic się martwić – wszelkie formalności ubezpieczyciel załatwia bezpośrednio z usługodawcą.

4. Formuła all risks dla szukających kompleksowej ochrony

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także polisy all risks, chroniące przed każdym rodzajem ryzyka, który nie został umieszczony na liście wyłączeń. Choć takie ubezpieczenia są droższe, ułatwiają dochodzenie roszczeń, a także zapewniają najpełniejszą ochronę.

5. Minicasco dla mniej zamożnych kierowców

Osoby dysponujące skromniejszym budżetem, mogą rozważyć zakup polisy minicasco, która stanowi niejako okrojoną wersję tradycyjnego AC. Najczęściej chroni ona jednak jedynie przed kradzieżą czy pożarem.

6. Jak ubezpieczyciel wycenia szkodę

Czytając umowę, należy zwrócić uwagę na to, czy towarzystwo wycenia powstałą szkodę na podstawie części oryginalnych, czy też zamienników. Często tego rodzaju kalkulacje zależą też od wieku pojazdu.

7. Udział własny

Wniesienie wkładu własnego oznacza, że za daną szkodę nie dostaniesz pełnej wartości świadczenia. Część ubezpieczycieli pozwala klientom samodzielnie określić jego wysokość. Należy przy tym jednak pamiętać, że wprawdzie wyższy udział własny wiąże się z niższa składką ubezpieczeniową, jednak zarazem w razie wystąpienia szkody wypłacone zostanie odpowiednio niższe świadczenie.

8. Zwróć uwagę na franszyzę integralną

Franszyza integralna stanowi próg, poniżej którego towarzystwo nie wypłaca odszkodowania. Warto więc zadbać o to, aby nie był on zbyt wysoki – jeśli wynosi np. 400 zł, a powstała szkoda wynosi 350 zł, ubezpieczyciel nie wypłaca nic.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również