ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Na co zwrócić uwagę kupując polisę AC?

Na co zwrócić uwagę kupując polisę AC?

Do wielu kosztów związanych z posiadaniem samochodu doliczyć należy ubezpieczenie AC. Polisa ta nie jest co prawda obowiązkowa, jednak wiele osób się na nią decyduje, gdyż któż z nas nie lubi spać spokojnie? compero.pl podpowiada czym jest takie ubezpieczenie i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Polisa autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, więc jej zakup zależy tylko i wyłącznie od decyzji klienta. Dlaczego część osób decyduje się na dodatkowy, dość wysoki koszt? Ponieważ polisa AC gwarantuje odszkodowanie w przypadku  uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży naszego pojazdu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiej polisy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Udział własny w szkodzie

Udział własny to ustalona z ubezpieczycielem w sposób procentowy lub kwotowy wartość szkody, którą właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić z własnych środków, jeśli dane zdarzenie faktycznie będzie miało miejsce.

Przykładowo -  jeśli mamy zapis w umowie, że nasz udział w szkodzie wynosi 20 proc., a uszkodzenia pojazdu oszacowano na 1 tys. złotych, to z naszej kieszeni musimy „wyłożyć” 200 złotych. Warto wiedzieć, że im wyższy nasz udział w szkodzie, tym niższą składkę AC powinniśmy zapłacić.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to kwota odzwierciedlająca koszty, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela w momencie wypłaty odszkodowania. Jej wysokość z reguły jest wpisana na dokumencie potwierdzającym zakup polisy AC.

Wysokość sumy ubezpieczenia powinna odpowiadać realnej wartości pojazdu w dniu zawierania umowy autocasco z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zbyt niska suma ubezpieczenia spowoduje, że w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu, klient otrzyma odszkodowanie niższe niż faktyczna wartość pojazdu.

Jak firma likwiduje szkody?

Choć parametr ten ma charakter jakościowy, to jest on niezwykle ważny podczas dokonywania wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawna likwidacja szkody jest często kluczowym czynnikiem determinującym wybór konkretnej oferty ubezpieczeniowej.

Pomocne w znalezieniu najszybciej działającego towarzystwa mogą być raporty przygotowywane przez Rzecznika Ubezpieczonych, który zbiera i analizuje skargi klientów składane na ubezpieczycieli. Dzięki nim można określić jakość likwidacji szkód danego podmiotu.

Zniżki

Podczas ustalania ceny ubezpieczenia autocasco parametrem odgrywającym kluczową rolę jest ilość lat bezszkodowej jazdy.  Przed zakupem konkretnej polisy warto jednak zapytać o aktualne promocje obowiązujące w danym towarzystwie lub zdecydować się na skorzystanie z tzw. oferty pakietowej np. ubezpieczenie AC + OC. Często się zdarza, że w takich przypadkach klient może liczyć na dużo większe zniżki, niż gdyby wykupił tylko jeden rodzaj ubezpieczenia.

Głównym zadaniem ubezpieczenia AC jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego właścicielowi danego pojazdu, w przypadku wystąpienia określonych w umowie. Wybór najlepszej polisy nie jest jednak łatwy. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup zbadajmy szczegółowo wymienione powyżej kwestie oraz dokładnie zapoznajmy się z OWU (ogólne warunki ubezpieczeniowe) danego towarzystwa. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że wykupiona przez nas polisa jest właśnie tą najlepszą.

Jacek Kasperczyk
compero.pl

Jacek Kasperczyk Jacek Kasperczyk

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również