ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie - gdzie jest zlokalizowane?

Wsiadając do samochodu jako pasażer, z pewnością nie zastanawiasz się, które miejsce jest najbezpieczniejsze. Tymczasem naukowcy przekonują, że jazda na fotelu obok kierowcy wcale nie musi wiązać się z większym ryzykiem niż podróż na tylnym siedzeniu za kierowcą. Które miejsce w samochodzie uchodzi aktualnie za najbezpieczniejsze? Okazuje się, że to zależy m.in. od wieku pasażera.

 

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie? Niekoniecznie za kierowcą

Przez wiele lat za statystycznie najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie uchodziło siedzenie za kierowcą. Dlaczego? Według ekspertów powody były następujące:

  • W razie niebezpieczeństwa kierowca instynktownie chroni siebie. To z kolei powoduje, że na uszkodzenie ciała dużo bardziej narażony jest pasażer siedzący w fotelu obok kierowcy. Właśnie dlatego pasażerom zalecano zajmować siedzenia za kierowcą.
  • Zanim poduszki powietrzne zaczęły być montowane w pojazdach, pasażer siedzący z przodu był bardziej narażony na urazy niż ten z tyłu. Dziś jednak poduszki powietrzne to standardowe wyposażenie samochodów - są montowane nawet w najtańszych autach.

Rozwój technologii i rozwiązań chroniących przed urazami w razie zderzenia spowodował, że dziś miejsce za kierowcą nie jest już uważane za najbezpieczniejsze. Potwierdzają to przeprowadzone dotychczas testy.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są pasy bezpieczeństwa, a precyzując ich konstrukcja. Przez wiele lat producenci rozwiązań dedykowanych motoryzacji koncentrowali się na poprawie bezpieczeństwa pasażera na miejscu obok kierowcy. W rezultacie to właśnie pasy montowane przy fotelu kierowcy i pasażera z przodu chronią lepiej niż te, które znajdują się z tyłu.

Na stronie internetowej Insurance Institute for Highway Safety można przeczytać o wynikach badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich, że w przeanalizowanych wypadkach częściej obrażenia odnosili pasażerowie siedzący z tyłu niż z przodu.

Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie wciąż z tyłu

Jakie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? Jeżeli dziecko korzysta z fotelika, to ten powinien znaleźć się na tylnym siedzeniu. Obowiązujące przepisy umożliwiają przymocowanie fotelika zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Na który siedzeniu zamontować fotelik? Możliwości są trzy:

  1. Na środkowym fotelu

Według wielu specjalistów najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie to środkowy fotel. Co przemawia na jego korzyść? Przede wszystkim to, że jest to miejsce położone najdalej od stref potencjalnych zgnieceń, gdyby doszło do kolizji lub wypadku. Znajduje się też poza zasięgiem poduszek bezpieczeństwa zlokalizowanych przy siedzeniu kierowcy i pasażera.

  1. Na fotelu za kierowcą

To często wybierane przez rodziców miejsce na montaż fotelika dla dziecka. Powodem jest wspomniane już zachowanie kierowcy, który w razie niebezpiecznej sytuacji, chcąc uniknąć zderzenia ze swojej strony, zacznie skręcać. W rezultacie w tym obszarze samochodu może nie dojść do uderzenia. To zatem również bezpieczne miejsce dla dziecka w samochodzie. Jeżeli nie ma możliwości montażu fotelika na środku auta, będzie to najlepsze rozwiązanie.

  1. Na fotelu za pasażerem

Istnieje jeszcze możliwość umieszczenia fotelika z dzieckiem po stronie pasażera. Dla kierowcy, który jest rodzicem, to bardzo wygodna opcja - w razie konieczności może się zatrzymać i podać dziecku picie czy zabawkę bez wychodzenia z auta. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie - najlepiej zamontować fotelik na środku lub za fotelem kierowcy.

Bezpieczne miejsce w samochodzie dla dziecka? Jeżeli twoje dziecko korzysta jeszcze z fotelika, sprawdź, czy każde miejsce w aucie jest wyposażone w system mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX. Nieprzypadkowo jest to najpopularniejszy system, a jednym z głównych powodów tej popularności jest sposób montażu uchwytów - są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji auta.

Bezpieczne miejsce w samochodzie dla seniora to przedni fotel

Dorośli pasażerowie, w tym przede wszystkim seniorzy, powinni dziś wybierać przedni fotel. Powodem są wspomniane wcześniej ulepszenia, dzięki którym pasażer siedzący z przodu jest lepiej chroniony niż pasażer, który siedzi za kierowcą. Jest to bezpieczne miejsce w samochodzie, ponieważ:

  • producenci stosują w pasach ograniczniki napinaczy - to rozwiązanie chroni dodatkowo m.in. klatkę piersiową przed poważnymi uszkodzeniami, które mogą pojawić się w wyniku dociskania ciała do fotela,
  • pasażera chroni dodatkowo poduszka powietrzna - w razie zderzenia uaktywnia się ona i zapobiega uderzeniu ciała o elementy wyposażenia samochodu.

Ograniczniki napinaczy przy pasach bezpieczeństwa są coraz popularniejsze. Niektórzy producenci, chcąc zapewnić klientom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa, montują je również przy siedzeniach z tyłu. Obecnie nie jest to jednak standard. Jeżeli korzystasz z nowego samochodu, który jest wyposażony w to rozwiązanie, to miejsce z tyłu jest równie bezpieczne jak miejsce z przodu.

Niezależnie od tego, czy częściej podróżujesz jako kierowca, czy też pasażer, powinieneś pamiętać o jeszcze jednej kwestii - zagłówku. To jedyny element wyposażenia samochodu, który chroni odcinek szyjny. Nawet najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie nie będzie chronić twojego kręgosłupa, jeżeli zagłówek nie będzie ustawiony na optymalnej wysokości. Prawidłowo ustawiony zagłówek znajduje się w takiej pozycji, że kierowca lub pasażer może dotknąć środkiem głowy środka zagłówka.

 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również