Najczęstsze choroby tropikalne, czyli o niechcianych pamiątkach z wakacji

Gorący, a przede wszystkim wilgotny klimat oraz kuchnia, do jakiej nie jesteśmy przyzwyczajeni, nie wspominając już o niskim poziomie higieny w wielu egzotycznych miejscach - to wszystko może być bardzo niebezpieczne dla turysty z Europy i dla jego zdrowia. Dlatego należy bezwzględnie przygotować się do wyjazdu i wykonać odpowiednie szczepienia - najpóźniej na 4 tygodnie przed podróżą. Jakie choroby tropikalne najczęściej czyhają na turystów?

1. Biegunka podróżnych

Dotyka 70% turystów, którzy wyjeżdżają do krajów międzyzwrotnikowych. Pojawia się albo 3 dni po dotarciu na miejsce docelowe, albo dopiero po powrocie. Czasami tej dolegliwości towarzyszy ból brzucha. Najczęściej mija po 3 dniach bez powikłań, ale może być niebezpieczna dla dzieci oraz osób starszych.

2. Malaria

Bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która może zakończyć się nawet śmiercią, gdy zostanie późno rozpoznana. Rocznie umiera na malarię 3 miliony ludzi, a choruje blisko 500 milionów. Najwięcej zachorowań na malarię zauważa się w Afryce. Choroba atakuje często po ukąszeniu komara, a pierwsze objawy pojawiają się po około 2 tygodniach w postaci wysokiej gorączki. Brak skutecznej szczepionki, jednak należy jeszcze przed wyjazdem zacząć zażywać leki przeciwmalaryczne z przepisu lekarza.

3. Wirusowe gorączki krwotoczne

Najbardziej znane i niebezpieczne wirusy to ebola i żółta gorączka, które wywołują skazę krwotoczną. Zakazić można się za pośrednictwem komarów, jak również w kontakcie z zakażoną krwią ludzką. Ebola została odkryta w 1976 roku, gdy doszło do epidemii w Sudanie i w Zairze. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po 4 dniach. Najbardziej rozpowszechniona z tego rodzaju chorób jest gorączka denga, którą można zakazić się poprzez ukąszenie komara, ale istnieje również skuteczna szczepionka.

4. Wirusowe zapalenie wątroby

Turystom wybierającym się w egzotyczna podróż grozi m.in. WZW - zarówno typu A, jak i B. Ten ostatni jest bardziej niebezpieczny i może trwale uszkodzić wątrobę. Można się nim zarazić poprzez zakażoną krew. Zapalenie typu A jest powodowane głównie piciem zanieczyszczonej wody i spożywaniem zanieczyszczonego pokarmu.

5. Inne choroby

Wyjeżdżając do krajów tropikalnych, musimy jeszcze uważać na takie choroby, jak tężec (wynik zabrudzenia rany), dur brzuszny (choroba brudnych rąk), błonica (zakażenie drogą kropelkową), poliomyelitis (zakażenie drogą pokarmową), borelioza (przenoszona przez kleszcze).

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Zuzanna Jóźwiak

Italia jest jednym z najpopularniejszych państw, gdzie Polacy chętnie udają się na wakacje. Jeśli to Twój pierwszy wyjazd do Włoch, zanim go zaplanujesz warto jednak sprawdzić, jak wygląda...

  • Monika Słupczyńska

Od października 2021 roku system viaTOLL został zastąpiony przez opłaty elektroniczne e-TOLL. System obejmuje jedynie państwowe autostrady, drogi ekspresowe i krajowe zarządzane przez GDDKiA. W...

  • Marek Pawłowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, aby jego dzieci spędziły jak najlepiej ten czas, w szczególności na wyjeździe rodzinnym. Jednak podróż z dzieckiem jest czasem...