Najtańsze do ubezpieczenia samochody transportowe

OC dla samochodów transportowych

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla pojazdu samochodowego jest obligatoryjne dla wszystkich samochodów, także tych o charakterze transportowym. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie takich pojazdów, ale nie poleca swoich usług właścicielom ciężarówek.

Czy wiesz że?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce (ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK), żadna firma ubezpieczeniowa, która uzyskała zgodę na oferowanie ubezpieczeń samochodów dostawczych, nie może odmówić zawarcia polisy OC klientowi. Może jednak zniechęcić go do zakupu, oferując wysoką cenę

Wielu ubezpieczycieli sprzedających swoje polisy w trybie direct, przez internet lub telefon, nie ubezpiecza samochodów dostawczych. Ofert tego typu nie posiadają m.in. towarzystwa:

 • Aviva,
 • AXA Direct,
 • Liberty Direct,
 • Link4.

W Avivie, niezależnie od typu samochodu transportowego, ubezpieczyciel zaoferuje OC w cenie od 2000 zł wzwyż, a w Link4 nawet od 4000 zł w górę. Nie będziemy mieli natomiast problemu z ubezpieczeniem „dostawczaka” w firmach takich jak PZU, Warta czy Allianz.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia

Cena ubezpieczenia OC samochodów ciężarowych obliczana jest na podobnych zasadach, jak w przypadku samochodów osobowych. Wpływ na nią mają:

 • wiek kierowcy,
 • posiadane przez kierowcę zniżki,
 • model i rok produkcji pojazdu,
 • miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu,
 • miejsce garażowania pojazdu.

Miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu ma ogromne znaczenie. Samochody transportowe rejestrowane w takich województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim, opolskim czy lubelskim będą ubezpieczane w ramach polisy OC taniej, niż w województwie dolnośląskim, śląskim, pomorskim, zachodniopomorskim czy mazowieckim.

Najtańsze w ubezpieczeniu OC będą samochody transportowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, z niewielkim silnikiem (około 2.0) z liczbą koni mechanicznych oscylujących wokół granicy 100-120 KM, z niskim przebiegiem - do 100 tys. km, w wieku do 10 lat. Nie ma przy tym większego znaczenia marka pojazdu. Nowsze auta o niedużym silniku, spalające mniej paliwa będą ubezpieczane w ramach OC taniej, niż poleasingowe, wysłużone dostawczaki, z przebiegiem 300 tys. km na liczniku i wysokim ryzykiem awarii na drodze.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

 • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...

 • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...