ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Najtańsze OC dla młodych kierowców – pięć sposobów, dzięki którym obniżysz cenę OC

Właśnie odebrałeś prawo jazdy i szukasz odpowiedniego dla siebie samochodu? Musisz wiedzieć, że ubezpieczenie dla młodego kierowcy jest drogie. Powodem jest to, że statystycznie to właśnie młodzi i niedoświadczeni kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków. Jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców? Cenę polisy możesz obniżyć nawet o kilkaset złotych – poniżej znajdziesz pięć metod, które ci to umożliwią.

 

Najtańsze OC dla młodych kierowców – kim jest młody kierowca?

Ile lat ma młodociany kierowca według ubezpieczycieli? Firmy ubezpieczeniowe różnie definiują młodego kierowcę. Przykładowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) Warty znajduje się definicja osoby o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym. Brzmi ona następująco: „osoba kierująca pojazdem, inna niż właściciel i użytkownik pojazdu, spełniająca określone przez Wartę we wniosku o ubezpieczenie kryteria wieku i okresu posiadania uprawnień do kierowania ubezpieczonym pojazdem”.

Do kiedy obowiązuje zwyżka za wiek przy zakupie OC? Z reguły firmy ubezpieczeniowe za młodego kierowcę uważają osobę, która nie ukończyła 25 lat i ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że w tej kwestii każdy ubezpieczyciel ma pełną dowolność.

Młody kierowca – do kiedy kierowca jest uznawany za młodego? Przykładowo produkty oferowane przez markę You Can Drive (która należy do marki Ergo Hestia) dedykowane są kierowcom poniżej 30. roku życia.

Jeżeli chcesz sprawdzić, do jakiego wieku ubezpieczyciel uważa, że klient to młody kierowca, musisz skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Tylko nieliczne towarzystwa udostępniają taką informację na swojej stronie internetowej.

Pięć sposobów, aby kupić tanie OC dla młodych kierowców

Dowiedziałeś się, ile kosztuje pierwsze ubezpieczenie OC i zastanawiasz się, jak obniżyć cenę polisy ubezpieczeniowej? Poniżej znajdziesz pięć sprawdzonych sposobów. Dzięki nim ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy może być tańsze nawet o kilkaset złotych.

 

OC dla młodych kierowców – rodzaj auta ma znaczenie

Ile kosztuje OC dla początkującego kierowcy? Jednym z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC jest marka i model pojazdu. Jeżeli nie chcesz wydawać kilku tysięcy złotych na pierwszą w życiu polisę komunikacyjną, musisz zwrócić uwagę na parametry pojazdu. Dla ubezpieczyciela szczególnie istotne są:

  • Pojemność silnika. Im jest ona mniejsza, tym lepiej. Z reguły najmniej za OC płacą właściciele pojazdów z silnikami o pojemności do 1,0 l. Kupując pojazd z silnikiem o pojemności powyżej 3,0 l, nie będziesz mógł liczyć na przychylność ubezpieczyciela.
  • Marka i model pojazdu. OC dla młodych kierowców nie musi być drogie – wystarczy, że zdecydujesz się na markę i model pojazdu, które dobrze wypadają w statystykach ubezpieczycieli. Za ubezpieczenie auta marki Skoda czy Fiat zapłacisz mniej niż za polisę dla BMW, Volvo czy Audi.
  • Przebieg. Ile kosztuje OC samochodu dla młodego kierowcy? Wpływ na wysokość składki ma również przebieg pojazdu. Im jest on wyższy, tym większe zachodzi prawdopodobieństwo kolizji czy wypadku. Jeżeli nie chcesz przepłacać, wybierz auto z niewielkim przebiegiem.

Mimo że marka auta, pojemność jego silnika czy przebieg nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na cenę OC, to wybór pojazdu z uwzględnieniem tych parametrów może obniżyć wysokość składki OC nawet o kilkaset złotych.

 

Współwłaściciel samochodu a OC – ile można zaoszczędzić?

Jak płacić najtańsze OC dla młodych kierowców? Kolejnym sposobem jest ustanowienie doświadczonego kierowcy współwłaścicielem samochodu. Współwłaściciel autato sprawdzone rozwiązanie, aby płacić mniej. Jeżeli chcesz skorzystać z tego sposobu na tańsze ubezpieczenie OC, to musisz:

  • Ustanowić współwłaściciela auta. Będziesz musiał spisać umowę kupna-sprzedaży lub darowizny, jeżeli jesteś już właścicielem pojazdu. Najlepiej zrobić to z członkiem rodziny (np. rodzicem lub rodzeństwem), bo wówczas unikniesz dodatkowych opłat.
  • Kupić pojazd z inną osobą. Samochód może mieć dwóch współwłaścicieli już w dniu zakupu. Mimo dwóch współwłaścicieli samochodu ubezpieczeniebędzie kupować tylko jedna osoba.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy? Jeżeli auto należy do dwóch kierowców, a jeden z nich ma wysokie zniżki za bezpieczną jazdę, to cena polisy jest automatycznie obniżana. Skala oszczędności zależy jednak od zniżki, jaką wypracował doświadczony kierowca.

Uwaga! Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby współwłaściciel auta został wpisany na pierwszym miejscu w dowodzie rejestracyjnym. Dopiero wówczas są one skłonne wziąć pod uwagę zniżki drugiego kierowcy.

Jeżeli wskażesz drugiego użytkownika samochodu w formularzu zakupu OC, ale nie będzie on widniał w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel auta, jest mała szansa, że firma ubezpieczeniowa obniży składkę.

 

Jeźdź ostrożnie – wypracuj zniżki OC dla młodych kierowców

Najprostszym sposobem, aby obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy, jest ostrożna i zgodna z przepisami jazda. Każdy z działających na polskim rynku ubezpieczycieli przewiduje zniżki dla właścicieli pojazdów. Jak naliczane są zniżki OC dla młodych kierowców? Analogicznie jak dla wszystkich innych użytkowników samochodów – za każdy rok bezszkodowej jazdy firma ubezpieczeniowa oferuje określony upust.

Kilka lat temu zasady naliczania zniżek za bezszkodową jazdę były ujednolicone – każdy rok bezszkodowej jazdy był nagradzany zniżką w wysokości 10 proc. Aktualnie towarzystwa stosują inne metody obliczania zniżek. Aby uzyskać informację o zniżce, trzeba skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Po jakim czasie można obniżyć wysokość składki OC w maksymalnym stopniu? Za przykład posłuży Proama, gdzie maksymalna zniżka za OC wynosi 70 proc. Taką zniżkę kierowca może otrzymać po 6 latach bezszkodowej jazdy.

Składki OC dla młodego kierowcy nie muszą wzrosnąć nawet wówczas, gdy spowoduje on kolizję czy wypadek. W ofercie ubezpieczycieli dostępny jest produkt w postaci ochrony zniżek. Gwarantuje on zachowanie dotychczas zgromadzonych zniżek po spowodowaniu kolizji czy wypadku. Taka polisa działa jednak wyłącznie w tej firmie, w której została wykupiona.

 

Znajdź OC dla młodych – porównaj ceny OC

Osoby, które dopiero co odebrały prawo jazdy, mogą zastanawiać się, gdzie najtaniej ubezpieczy samochód młody kierowca. Aby sprawdzić, która firma ubezpieczeniowa proponuje OC dla młodych kierowców w najkorzystniejszej cenie, najlepiej porównać oferty. Aby to zrobić, wcale nie trzeba kontaktować się z przedstawicielami poszczególnych firm ubezpieczeniowych – wystarczy skorzystać z naszej porównywarki OC.

Porównanie ofert OC dla młodych kierowców za pomocą naszego kalkulatora OC zajmuje zaledwie pięć minut! Po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty od co najmniej kilku wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych.

Porównywarka OC pozwala znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców. Jak działa to narzędzie? Jest ono intuicyjne w obsłudze – wystarczy odpowiedzieć na pytania, które pogrupowane są w kilka kategorii:

  • Informacje o kierowcy. Wymagamy podania m.in. daty urodzenia kierowcy, daty otrzymania przez niego prawa jazdy czy miejsca jego zamieszkania.
  • Informacje o historii ubezpieczeniowej. Aby wyliczyć składkę OC, musimy wiedzieć, czy kierowcy w przeszłości zdarzyło się spowodować kolizję lub wypadek.
  • Informacje o pojeździe. Zapytamy m.in. o markę i model pojazdu, pojemność silnika, rok produkcji oraz aktualny przebieg.

Skorzystanie z porównywarki OC to najprostszy sposób, aby szybko znaleźć ubezpieczenie OC w najprzystępniejszej cenie.

 

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy – OCzapłać przy zakupie

Młody kierowca OCkupi w każdej firmie ubezpieczeniowej, gdyż żadne towarzystwo nie może odmówić sprzedaży tego produktu ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele potrafią jednak zniechęcić do siebie potencjalnych klientów. Jak? Istnieje kilka sposobów:

  • Wysoka cena ubezpieczenia OC. To najskuteczniejsza metoda. Składka w wysokości kilkunastu tysięcy złotych zmusza młodego kierowcę do znalezienia innej, tańszej oferty.
  • Udzielenie informacji, że firma oferuje niekorzystne warunki, a OC warto szukać u konkurencji. Taką informację kierowcy mogą usłyszeć, dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela.

Niezależnie od tego, gdzie znajdziesz najtańsze OC dla młodych kierowców, z pewnością zauważysz, że możesz opłacić składkę jednorazowo lub w ratach. Druga opcja wcale nie jest korzystna. Dlaczego? W ten sposób zapłacisz więcej.

OC dla młodych kierowców jest droższe niż dla kierowców z doświadczeniem. Nie warto dodatkowo przepłacać. W zależności od ubezpieczyciela cena OC rozłożonego na raty wzrasta od siedmiu do nawet 200 proc. – wszystko zależy od liczby rat. Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują rozłożenie składki na dwie lub cztery raty, rzadziej można spotkać się z ofertami, w ramach których płatność za składkę będzie odbywać się co miesiąc.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC dla młodych kierowców?

Jeżeli zastanawiasz się, który ubezpieczyciel to najtańszy ubezpieczyciel OC dla młodych kierowców, musisz wiedzieć, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czynników wpływających na cenę składki OC jest wiele, a każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala, które z tych parametrów będzie traktował w sposób priorytetowy.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe przygotowują specjalne oferty dla młodych kierowców. Przykładami mogą być: You Can Drive (marka firmy Ergo Hestia), PZU czy Link4.

 

Ergo Hestia – OC dla młodych

Gdzie młody kierowca może ubezpieczyć samochód? Ubezpieczenia You Can Drive dedykowane są młodym kierowcom – Ergo Hestia poprzez tę markę proponuje świeżo upieczonym kierowcom całą paletę polis komunikacyjnych. Poza OC klienci mogą zakupić też AC, NNW i assistance. Płatność za składkę można podzielić na dwie, cztery lub 12 rat.

 

PZU – OC dla młodych kierowców

W 2011 r. PZU stworzyło specjalną kampanię skierowaną do młodych kierowców – wówczas ubezpieczyciel zaproponował kierowcom w wieku do 26 lat atrakcyjne ceny polis OC i AC. Jeżeli właśnie odebrałeś prawo jazdy, powinieneś pytać o OC właśnie u tego ubezpieczyciela. Może się okazać, że przedstawi on ofertę najatrakcyjniejszą cenowo.

 

Link4 – ubezpieczenie dla młodych kierowców

Link4 nie ma propozycji dedykowanej młodym kierowcom, ale uwagę zwraca oferta „Bezpieczna jazda się opłaca, bo w Link4 kasa wraca”. W jej ramach kierowcy korzystają z nawigacji NaviExpert, która zbiera informacje o ich jeździe. Dzięki temu mogą odzyskać część zapłaconej składki.

 

Dlaczego za OC młody kierowca płaci więcej?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla 18 latka i dlaczego to właśnie najmłodsi kierowcy płacą więcej, to powód jest prosty – do tej grupy kierujących najczęściej należą sprawcy kolizji i wypadków drogowych. Z kolei wysokość składki ubezpieczenia OC odwzorowuje ryzyko ubezpieczeniowe. Z tego prostego powodu ubezpieczenie OC, które kupuje młody kierowca, jest drogie.

Z danych zgromadzonych przez Policję wynika, że w 2020 r. młodzi kierowcy (w grupie wiekowej 18-24 lata) spowodowali 3774 wypadki drogowe, w których zginęło 431 osób, a 4714 osób odniosło obrażenia.

Niedoświadczeni kierowcy często jeżdżą brawurowo – nie zwracają uwagi na znaki drogowe i nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze. Niektórzy, nie bacząc na ryzyko, wsiadają za kierownicę po alkoholu lub środkach odurzających. Powoduje to, że na 10 tys. osób młodzi kierowcy charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków.

Ile płaci młody kierowca za OC? Jeżeli chcesz poznać cenę ubezpieczenia OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC. Bez wychodzenia z domu i w zaledwie kilka minut otrzymasz propozycje polis od największych firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również