ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Naklejka rejestracyjna - czy nadal jest potrzebna?

Naklejka rejestracyjna to element na szybie czołowej, do którego przyzwyczailiśmy się przez ponad 20 lat od kiedy zaczęły być obowiązkowe. Jednak od września tego roku wiele się zmieniło w kwestiach rejestracji pojazdów i jedna ze zmian dotyczy właśnie naklejek rejestracyjnych na szybach czołowych. 

Po co jest naklejka rejestracyjna? 

Gdy w 2000 roku zmieniały się tablice rejestracyjne, tak by były przystosowane do europejskich standardów, pojawił się również nowy element z numerami rejestracyjnymi na samochodach - naklejka na szybie czołowej. 

Była to jakby zmniejszona wersja tablicy rejestracyjnej umieszczona na przedniej szybie. Do czego miała służyć? Gdyby tablice rejestracyjne spadły z samochodu lub ktoś je celowo zdjął, żeby stać się anonimowym, z naklejką na szybie nadal byłaby możliwość odczytania numerów rejestracyjnych danego samochodu. Zdjęcie takiej naklejki nie należałoby bowiem do czynności łatwych i najczęściej próby jej odklejenia kończyłyby się jej zniszczeniem. 

Czy naklejka rejestracyjna jest nadal obowiązkowa? 

Od 4 września 2022 roku w życie weszły nowe przepisy regulujące zasady rejestracji pojazdów. Jedna ze zmian dotyczy naklejek rejestracyjnych, które od tego momentu nie będą wydawane wraz z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych. Oznacza to, że od tego dnia nie musimy już umieszczać numerów rejestracyjnych samochodu na przedniej szybie, a co za tym idzie proces rejestracji stał się łatwiejszy i przede wszystkim tańszy, bo teraz, nie będziemy już musieli płacić za nową naklejkę. Koszt naklejki rejestracyjnej wynosił 18,50 zł. 

Zmiana z naklejkami rejestracyjnymi wiąże się również z inną nowością. Od tego roku przy rejestracji nowo zakupionego samochodu możliwe będzie zachowanie dotychczasowych numerów rejestracyjnych, nawet gdy poprzedni właściciel rejestrował samochód w innym mieście. W takim przypadku nie będziemy musieli również zmieniać naklejki rejestracyjnej. 

Czy naklejki rejestracyjne będzie trzeba usunąć? 

To, czy będziemy musieli odklejać naklejkę rejestracyjną z naszego samochodu zależy od sytuacji. Jeżeli na naszym samochodzie umieszczone są tablice z tym samym numerem co na naklejce, nie będzie trzeba jej odklejać. 

Jeżeli jednak, pomimo możliwości zachowania dotychczasowym numerów rejestracyjnych przy zmianie właściciela, zdecydujemy się na ich zmianę konieczne będzie usunięcie starej naklejki. Nie może bowiem dojść do mylącej sytuacji, gdy na samochodzie będą umieszczone dwa różne numery rejestracyjne. 

Oczywiście od czasu gdy naklejki rejestracyjne nie są już obowiązkowe, nawet te, które mogłyby zostać, będzie można usunąć, tak aby poprawić estetykę przedniej szyby. 

Jak odkleić naklejki rejestracyjne? 

Gdy zdecydujemy się lub gdy będziemy zmuszeni do usunięcia naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość przed rozpoczęciem pracy. 

Przede wszystkim, aby uzyskać jak najlepszy efekt nie należy przystępować do usuwania naklejki w pełnym słońcu, gdy szyba, naklejka i klej pod nią są nagrzane. Wówczas trudniej będzie usunąć nalepkę wraz z całym klejem i uzyskać brak jakichkolwiek pozostałości na szybie. 

Do usunięcia naklejki na szybie samochodu najlepiej użyć żyletki i płynu do szyb. Na początku naklejkę obficie spryskujemy płynem i od góry naklejki, żyletką staramy się odciąć ją od szyby. Poprzecznymi ruchami przez całą górną krawędź naklejki stopniowo uwalniany naklejkę, co jakiś czas spryskując płynem w przestrzeń pomiędzy szybą a naklejką. Gdy wykonamy pracę starannie nie powinien zostać żaden ślad na szybie po naklejce. 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również