Nie pracujesz na etat? Wykup dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zawrzeć możemy w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania. Gdy chcemy wykupić tego typu ubezpieczenie, potrzebne nam będą następujące dokumenty:

 • wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej NFZ lub bezpośrednio w oddziale;
 • dokument tożsamości;
 • dokument, który zawiera potwierdzenie ostatniego okresu ubezpieczenia, np. umowa o pracę, świadectwo pracy, druki ZUS ZUA, ZUS ZWUA lub ZUS RMUA, które potwierdzają zgłoszenie do ubezpieczenia;
 • prowadzący działalność gospodarczą muszą posiadać druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA potwierdzony przez ZUS, wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku spółek prawa handlowego - wykreślenie z KRS.

Dokumenty potwierdzające ostatni okres ubezpieczenia są niezbędne w przypadku, gdy przerwa w ubezpieczeniu była dłuższa niż 3 miesiące. Dzięki nim NFZ może określić wysokość opłaty dodatkowej.

Opłata dodatkowa

Wysokość opłaty dodatkowej zmieniania się co kwartał, a pobierana jest przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia. Na IV kwartał 2015 r. opłaty dodatkowe wzrosły i zostały ustalone na poziomie:

 • przy przerwie od 3 miesięcy do roku - 816,38 zł;
 • przy przerwie pod 1 do 2 lat - 2040,95 zł;
 • w przypadku przerwy od 2 do 5 lat - 4081,90 zł;
 • w przypadku przerwy od 5 do 10 lat - 6122,85 zł;
 • w przypadku przerwy powyżej 10 lat - 8163,80 zł.

Zawierając umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczony powinien do ubezpieczenia zgłosić członków rodziny nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego w innych podmiotach, np. dziecko albo małżonka, który nie jest zatrudniony na umowę etatową.

Formalności w ZUS-ie

Po podpisaniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczony ma 7 dni od zawarcia umowy na złożenie w oddziale ZUS-u druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 XX.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wraz z deklaracją rozliczeniową ZUS DRA powinna być złożona i wpłacona do 15 dnia każdego miesiąca. Wysokość składki ulega zmianie co kwartał i wynosi 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Umowa o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zawierana jest na czas nieokreślony, można ją rozwiązać, składając wniosek w NFZ.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Zuzanna Jóźwiak

Spacery z psem są obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że w kwietniu 2021 roku pojawiły się nowe przepisy w związku z wyprowadzaniem psów. Co się...

 • Zuzanna Jóźwiak

Może zdarzyć się, że komuś nie uda się dotrzymać terminu i uregulować w odpowiednim czasie podatku. W takim przypadku konieczne jest opłacenie odsetek za zwłokę. Z tego artykułu dowiesz się, ile...

 • Monika Słupczyńska

IBAN stanowi kod niezbędny do realizacji przelewów zagranicznych. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie go znaleźć i mylnie utożsamia go z numerem SWIFT. Warto wiedzieć, czym...