ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

O czym pamiętać, kupując bilet lotniczy przez Internet?

Duża grupa Polaków nie tylko szuka informacji na temat lotów, połączeń i cen w Internecie, ale również za pośrednictwem sieci kupuje bilety lotnicze, co ciekawe, nierzadko wykorzystując do tego smartfony. Nic dziwnego, łatwo w Internecie porównać ceny różnych przewoźników, a do tego nie trzeba nawet wychodzić z domu. Należy jednak dobrze przemyśleć ten zakup, bo rządzi się nieco innymi prawami niż nabywanie online np. telewizora.

Trzeba pamiętać, że zakup biletu lotniczego to tak naprawdę umowa zawierana na odległość w szczególnej formie. Zgodnie ze zmianami prawa konsumenckiego po 25 grudnia 2014 roku zakup dokonany na odległość przez Internet daje możliwość odstąpienia od umowy kupna w ciągu 14 dni kalendarzowych. Konsument nie musi podawać żadnej przyczyny. W przypadku naszego przykładowego telewizora taki zapis Ustawy o prawach konsumenta ma zastosowanie, ale już w przypadku biletów lotniczych – nie. Bilety kupione online są bezzwrotne, ponieważ ich sprzedaż należy do umów o ściśle wyznaczonym okresie usług, którym objęte są właśnie transport, ale również rozrywka, gastronomia i zakwaterowanie.

Jednak Kodeks cywilny zostawia tu pewne wyjście, a dokładnie art. 385 pkt 20. Według niego można odstąpić od umowy, gdy przewoźnik podwyższy cenę za przewóz już po zawarciu umowy.

Czasami jednak firmy sprzedające bilety lotnicze przez Internet dopuszczają zwrot tych biletów - oczywiście przed dniem odlotu, gdy pozwala na to taryfa biletu. Jednak wtedy często trzeba się liczyć z kosztami odstępnego. Każda linia lotnicza określa własną opłatę karną. Taką możliwością zwrotu raczej nie są obejmowane bilety w promocji. Czasami można również oddać bilet z powodu niespodziewanego, nagłego zdarzenia, jak np. śmierć bliskiej osoby.

Niekiedy zdarzenia losowe mogą umożliwić odsprzedaż biletu. Nie można jednak dokonywać tego po wyższej cenie i w ten sposób osiągać korzyść finansową. Nie można również zapominać o możliwości zmiany rezerwacji i zmiany daty wylotu, co określają indywidualne uregulowania każdej z linii lotniczych.  

Expert Compero Expert Compero

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również