ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

O czym pamiętać, ubezpieczając budynki?

Kierowanie się tylko ceną polisy przy zakupie ubezpieczenia, a w dodatku, niezapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), może zakończyć się wielkim rozczarowaniem, gdy zgłosimy się po odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody. Może okazać się wtedy, że nasza polisa w rzeczywistości nie obejmuje tego, co chcieliśmy chronić.

Polisa chroniąca budynek

Najczęściej wykupywana polisa dotyczy ubezpieczenia budynku. W tym wypadku używane jest określenie „mury”. W tej opcji chroniona jest konstrukcja budynku, jego ściany, podłoga i oczywiście sufit. Zazwyczaj otrzymujemy ochronę na wypadek powodzi, trzęsienia ziemi czy pożaru. Każde z tych zdarzeń losowych może przecież doprowadzić do poważnego uszkodzenia budynku.

Tego typu polisa jest w zasadzie już standardem przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. To solidne zabezpieczenie dla banku, a prawa z tej polisy są cedowane na instytucję finansową.

W przypadku każdej polisy istotna jest suma ubezpieczenia. Z jednej strony nie powinna być zbyt mała, ponieważ może nie pokryć kosztów ewentualnego remontu, a z drugiej – nie powinna przewyższać wartości ubezpieczonego budynku. Gdy dojdzie do takiego nadzabezpieczenia, stracimy tylko pieniądze na wyższe składki, co nie przełoży się wcale na wyższe odszkodowanie. To ostatnie bowiem szacowane jest w oparciu o rzeczywistą wysokość szkody.

Ochrona ruchomości

Ubezpieczenie budynku to jedno, ale nie warto zapominać o jego wyposażeniu i o ruchomościach w nim się znajdujących. Dobrze również więc zabezpieczyć się od ognia lub kradzieży z włamaniem. Jak już wspomnieliśmy, lepiej kierować się zakresem ochrony niż ceną.

Warto zdawać sobie sprawę, że wycena ewentualnego odszkodowania może być dokonywana albo według wartości rzeczywistej przedmiotów, jakie zostały uszkodzone, albo według wartości odtworzeniowej, co jest korzystniejszym rozwiązaniem dla klientów, bo zakłada koszt zakupu nowego przedmiotu (takiego samego albo podobnego).

Należy również wiedzieć, że gdy ubezpieczamy się od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel zażąda od nas najczęściej zamontowania odpowiedniego zabezpieczenia, np. drzwi antywłamaniowych. Gdy budynek nie będzie wyposażony w wymagane zabezpieczenia, możemy nie otrzymać odszkodowania.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również