ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

O ile wzrośnie składka OC po wypadku/kolizji?

Obowiązkowa polisa OC jest jedynym ubezpieczeniem, przy wyborze którego kierowcy powinni kierować się jedynie ceną. Ta zależy od wielu czynników, jak chociażby historia jazdy kierowcy i staż za kierownicą, jego miejsce zamieszkania, wiek samochodu, dane pojazdu itd. Za bezszkodową jazdę właściciel pojazdu może nawet liczyć na 60 proc. zniżki.

Gdy wydarzy się wypadek czy drobna kolizja, składka ubezpieczenia OC wzrasta średnio o 30–40 proc. Oczywiście stawki mogą być inne w różnych firmach ubezpieczeniowych, ale pod względem zwyżek ubezpieczyciele są dość zgodni. W takich sytuacjach nie mają taryf ulgowych. Decydując się na zakup jak najtańszego ubezpieczenia, powinniśmy zwracać uwagę na to, jak ubezpieczyciel traktuje nieostrożnych kierowców. Jeżeli porównamy ceny składek w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych, możemy zauważyć dość dużą rozpiętość cenową. Jeżeli chodzi o kierowców, którzy spowodowali wypadki bądź kolizje, różnica w składkach może sięgać – w zależności od miasta – nawet kilkuset złotych.

We wszystkich firmach ubezpieczeniowych panuje zasada, że za bezszkodową jazdę kierowcy są nagradzani zniżkami, a za spowodowanie szkody karani zwyżkami składek. Jeden ubezpieczyciel za spowodowaną szkodę może podwyższyć składkę polisy OC o kilkadziesiąt, a inny nawet o kilkaset złotych. Należy wybrać dla siebie jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Może zdarzyć się, że lepiej zapłacić drożej na początku ubezpieczenia, jeśli mniejsza będzie zwyżka, gdy wydarzy się szkoda.

Firmy ubezpieczeniowe mają różne sposoby naliczania składek ubezpieczenia OC i zwyżek w przypadku kolizji czy wypadku drogowego. Najczęściej kierowcy dowiadują się o tym po fakcie, kiedy trzeba płacić. Kierowca nie jest jednak przywiązany do jednego ubezpieczyciela. Po wygaśnięciu umowy może wybrać innego, który zaproponuje mu korzystniejszą ofertę polisy.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również