ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Obowiązkowe wyposażenie roweru – co musi posiadać rower?

Pierwsze ciepłe dni w roku zachęcają do aktywności fizycznej i wyciągnięcia roweru z piwnicy czy garażu. Jednak zanim udasz się na przejażdżkę rowerową, upewnij się, że twój rower posiada wymagane wyposażenie. Poznaj elementy obowiązkowego wyposażenia roweru.

Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2021 roku

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Warunki techniczne, jakie musi spełniać rower, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Obowiązkowe, czyli podstawowe wyposażenie roweru, to:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne,
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe i pozycyjne,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Nowe rowery są wyposażone we wszystkie wymagane elementy. Jeżeli kupiłeś nowy rower, to możesz go użytkować bez obaw o to, że narazisz się na mandat.

Rower – wyposażenie w światła

Światła to wyposażenie obowiązkowe roweru. Aktualnie obowiązujące przepisy nie tylko precyzują, jakie światła musi posiadać rower, ale również wskazują ich barwę. Zamontowane w rowerze:

  • światło pozycyjne z przodu musi mieć barwę białą lub żółtą selektywną,
  • światło odblaskowe z tyłu musi mieć barwę czerwoną o kształcie innym niż trójkąt,
  • światło pozycyjne z tyłu musi mieć barwę czerwoną.

Znaczenie ma też widoczność i umieszczenie świateł. Światła zamontowane w rowerze powinny być widoczne z odległości co najmniej 150 m (zarówno w nocy, jak i przy dobrej przejrzystości powietrza) i umieszczone nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni.

Rower – wyposażenie w hamulec

Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj hamulców się zdecydujesz. Najważniejsze, aby hamulec był sprawny. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że będziesz mógł zareagować na niebezpieczeństwo – niemal natychmiast zatrzymać rower, jeżeli np. na ścieżce rowerowej niespodziewanie pojawi się pieszy lub przeszkoda.

Rower – wyposażenie w dzwonek

Dzwonek także należy do obowiązkowych elementów wyposażenia roweru. Ważne, aby jego sygnał nie był przeraźliwy, ale jednoznacznie sygnalizował np. pieszemu twoją obecność na ścieżce rowerowej. Dzwonek może zostać zastąpiony innym sygnałem ostrzegawczym, ale producenci rowerów z reguły decydują się właśnie na to pierwsze rozwiązanie.

Wymagane wyposażenie roweru z reguły jest zamontowane na stałe. Warto jednak wiedzieć, że w dzień przy dobrej widoczności światła pozycyjne roweru mogą zostać zdemontowane – rowerzysta, który porusza się bez tych świateł, nie naraża się na mandat, bo wymagane jest tylko obowiązkowe światło odblaskowe.

Dodatkowe wyposażenie roweru – co wchodzi w jego skład?

Niezbędne wyposażenie roweru nie jest szczególnie bogate. Aby podnieść bezpieczeństwo rowerzystów, producenci rowerów często decydują się na montaż wyposażenia dodatkowego. Jakie dodatkowe wyposażenie może posiadać rower? Należą do niego:

  • światło odblaskowe barwy białej z przodu,
  • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na kołach (przynajmniej po jednym na koło),
  • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na pedałach,
  • odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia – umieszcza się go na obu bokach felgi lub opony.

Alternatywą dla odblaskowego paska są elementy odblaskowe, które umieszcza się na bocznych płaszczyznach kół roweru.

Zainwestowałeś sporo pieniędzy w zakup roweru? Obawiasz się, że przez nieuwagę wyrządzisz krzywdę np. pieszemu? Przemyśl zakup ubezpieczenia rowerowego. Więcej na temat ochrony jednośladu przed złodziejami przeczytasz w artykule Jak zabezpieczyć rower – poznaj pięć sprawdzonych sposobów.

 

Wyposażenie do roweru – co jeszcze warto kupić?

Obowiązkowe elementy roweru mają zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku z udziałem rowerzysty. Jednak na ewentualność takiego zdarzenia warto się odpowiednio przygotować, kupując i używając:

  • kask rowerowy – chroni on przed urazami spowodowanymi upadkiem z roweru i przyda się niezależnie od tego, w jak długą trasę się wybierasz,
  • kamizelka odblaskowa – zwiększy ona twoją widoczność na drodze; korzystanie z kamizelki odblaskowej jest szczególnie zalecane, gdy jeździsz nie tylko za dnia, ale również nocą.

Jeżeli z roweru korzystasz zarówno wiosną i latem, jak i jesienią oraz zimą, to – zamiast kamizelki odblaskowej – możesz zakupić elementy odblaskowe, które będziesz umieszczał bezpośrednio na kurtce. Innym sposobem na poprawę widoczności na drodze jest nabycie kurtki z naszytymi elementami odblaskowymi.

Wyposażenie roweru – FAQ

  1. Czy dzwonek w rowerze jest obowiązkowy? Tak, rower musi być wyposażony w dzwonek.
  2. W jaki hamulec musi być wyposażony rower? Rodzaj hamulca nie ma znaczenia – ważne, aby rower miał jeden sprawny hamulec.
  3. Czy kierunkowskazy to obowiązkowe wyposażenie roweru? Tylko wówczas, gdy nie możesz sygnalizować zamiaru skrętu ręką. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy korzystasz np. z przyczepki rowerowej.
  4. Czy kupując rower, muszę kupić też kask i kamizelkę odblaskową? Nie. Zarówno kask, jak i kamizelka odblaskowa to dodatkowe wyposażenie roweru. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, powinieneś kupić te elementy – dzięki nim podczas korzystania z roweru zwiększy się twoje bezpieczeństwo.
  5. Jaki jest mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru? Aktualny taryfikator za brak wymaganych świateł czy sprawnego hamulca przewiduje mandat w wysokości od 50 do 200 zł.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również