ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – Polska i inne kraje Europy

Aktualnie obowiązujące przepisy zobowiązują kierowców do posiadania w pojeździe konkretnych elementów wyposażenia. Chcesz uniknąć mandatu? Poznaj obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Podpowiadamy też, co należy mieć w bagażniku, wybierając się samochodem za granicę.

 

Wyposażenie samochodu przez producenta – co warto wiedzieć?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce spoczywa na producencie. To koncern motoryzacyjny, który chce sprzedawać auta na terenie Polski, musi znać aktualnie obowiązujące przepisy i się do nich dostosować. W przeciwnym razie oferowane przez niego pojazdy nie uzyskają niezbędnej homologacji czy certyfikatów. To z kolei spowoduje, że nie będą one mogły być sprzedawane na terenie Polski.

Kupując auto, wielu kierowców zastanawia się,jak sprawdzić wyposażenie auta,w tym po numerze VIN. Można to zrobić, korzystając z darmowych i płatnych dekoderów. Z kolei historię pojazdu (w tym to, czy nie jest on powypadkowy) można sprawdzić za pomocą bezpłatnej usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

Mimo że obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce regulowane jest przepisami, to wielu właścicieli aut ma pytania dotyczące tego, co należy mieć w samochodzie podczas kontroli. Pytanie jest o tyle zasadne, że w każdym kraju przepisy te wyglądają odmiennie.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce – szczegółowe wytyczne

Co jest obowiązkowe w samochodzie? Lista wymaganych prawem elementów wyposażenia jest krótka: to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy z homologacjami.

 

Gaśnica w samochodzie – co warto wiedzieć?

Gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia. Zadajesz sobie pytanie „gdzie kupię gaśnicę samochodową”? Gaśnice są sprzedawane m.in. w marketach, sklepach z wyposażeniem do samochodów i sklepach ze sprzętem BHP. Zastanawiasz się, jaka gaśnica do samochodu będzie właściwa? Na to pytanie nie uzyskasz odpowiedzi. Przepisy nie precyzują rodzaju gaśnicy – ma on jedynie mieć co najmniej 1 kg środka gaśniczego.

Posiadanie gaśnicy samochodowej to nie wszystko – ważne jest też miejsce jej przechowywania. Gdzie powinna znajdować się gaśnica w samochodzie? Przepisy stanowią, że powinna ona znajdować się w miejscu łatwo dostępnym. Dodatkowo warto, aby właściciel samochodu pamiętał o jej legalizacji i okresowych przeglądach.

 

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?

Pytanie,czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa, pojawia się bardzo często wśród kierowców. Okazuje się, że nie jest ona elementem niezbędnym. Inaczej mówiąc, nie musisz jej posiadać, wyjeżdżając na drogę publiczną. Jeżeli zdecydowałeś się wozić ze sobą apteczkę, możesz jednak zastanawiać się, co powinna zawierać apteczka samochodowa.

Mimo że apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, to udzielenie pierwszej pomocy po wypadku jest obowiązkiem. To główny powód, dla którego większość kierowców nie rezygnuje z wożenia w bagażniku apteczki.

Producenci apteczek z reguły wyposażają je w m.in. następujące elementy:

 • chustę opatrunkową,
 • koc opatrunkowy,
 • ustnik do sztucznego oddychania,
 • chusteczki dezynfekujące,
 • kompresy,
 • opatrunki indywidualne,
 • opaski elastyczne.

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

Wyposażenie samochodu za granicą różni się od wymaganego wyposażenia w Polsce. W tym zakresie brakuje przepisów, które obowiązywałyby na terenie całej Unii Europejskiej. Planujesz zagraniczny wyjazd samochodem? Sprawdź, co jest obowiązkowe w aucie.

 

Wyposażenie samochodu Czechy

Co trzeba mieć w aucie w Czechach? Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składają się:

 • kamizelki odblaskowe,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka samochodowa.

Ile kamizelek powinno znajdować się w samochodzie? Dostęp do kamizelki powinna mieć każda osoba podróżująca w pojeździe. W przypadku apteczki samochodowej najlepiej wyposażyć się w taką, która jest zgodna z normą DIN 13164 – spełnia ona wymogi Unii Europejskiej.

 

Wyposażenie samochodu Słowacja

Co trzeba mieć w aucie na Słowacji? Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji to:

 • kamizelki odblaskowe,
 • koło zapasowe,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • podnośnik i klucz do kół.

Jeżeli w czasie jazdy po słowackich drogach zamierzasz rozmawiać przez telefon, odpowiednio wcześniej zaopatrz się w zestaw głośnomówiący.

Ile kamizelek powinno znajdować się w samochodzie na Słowacji? Dostęp do kamizelki powinien mieć zarówno kierowca, jak i pasażerowie.

 

Wyposażenie samochodu Niemcy

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech składa się z trzech elementów: trójkąta ostrzegawczego, odblaskowej kamizelki i apteczki. Planujesz wyjazd do Niemiec zimą? Pamiętaj, że nie musisz zmieniać opon na zimowe – po niemieckich drogach można poruszać się na oponach letnich przez cały rok.

Wyposażenie samochodu w Niemczech obejmuje też zestaw głośnomówiący, jeżeli zamierzasz używać telefonu, prowadząc auto.

 

Wyposażenie samochodu Austria

Co jest obowiązkowe w samochodzie, jeżeli planujesz podróż do Austrii? Przed wyjazdem do tego kraju upewnij się, że w bagażniku swojego auta masz:

 • gaśnicę,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę,
 • kamizelkę odblaskową.

 Z kamizelki odblaskowej powinien móc skorzystać zarówno kierowca, jak i pasażer. Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa w przypadku wyjazdu do Austrii? Tak. Inaczej niż w Polsce kierowcy podróżujący po Austrii muszą mieć w bagażniku auta apteczkę.

 

Wyposażenie samochodu Chorwacja

Chorwacja to jeden z popularniejszych kierunków podróży Polaków w sezonie letnim. Co jest wymagane w samochodzie poruszającym się po chorwackich drogach? Obowiązkowe elementy wyposażenia to: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka.

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa w Chorwacji? Nie, ale nie oznacza to, że nie warto jej wziąć ze sobą. Jeżeli na co dzień wozisz gaśnicę w swoim pojeździe, możesz ją zabrać także do Chorwacji.

 

Wyposażenie samochodu Węgry

W co powinien być wyposażony samochód, którym pojedziesz na Węgry? Obowiązkowe wyposażenie to:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • lina holownicza,
 • kamizelka odblaskowa.

Dostęp do kamizelki odblaskowej powinna mieć każda osoba podróżująca pojazdem – zarówno kierowca, jak i pasażerowie.

Dodatkowe wymogi obowiązują pojazdy z przyczepą. Jeżeli właśnie takim samochodem zamierzasz podróżować na Węgry, pamiętaj o zaopatrzeniu się w dodatkowe lusterka boczne i dodatkowy trójkąt ostrzegawczy.

 

Wyposażenie samochodu Włochy

Skromnie prezentuje się też obowiązkowe wyposażenie pojazdów we Włoszech. Wymagane przepisami są tylko: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i gaśnica. Pozostałe elementy wyposażenia (w postaci choćby apteczki) kierowca może, ale nie musi przewozić.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Włoch każdorazowe opuszczenie pojazdu na poboczu drogi oznacza konieczność założenia kamizelki. Za jej brak grożą wysokie mandaty.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu Holandia

Liberalne przepisy w kwestii obowiązkowego wyposażenia auta ma Holandia. Wymagane jest jedynie, aby kierowca zaopatrzył się w trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo może on posiadać w bagażniku pojazdu m.in. apteczkę, gaśnicę i kamizelkę odblaskową.

Aktualnie obowiązujące w Holandii przepisy powodują, że kierowcy z Polski nie muszą zaopatrywać się w dodatkowe elementy wyposażenia. Przy przekraczaniu granicy wystarczy, że w samochodzie będzie wyposażenie, które standardowo się tam znajduje.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również