OC dla anglika - kierownica z prawej strony zwiększy koszt ubezpieczenia

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uległo presji ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że zakaz rejestracji w Polsce „anglików” jest niezgodny z prawem. W związku z tym, już niedługo będzie można w naszym kraju rejestrować takie pojazdy bez żadnych przeróbek.

„Anglik” w Polsce

Rejestracja samochodów z Wielkiej Brytanii i Irlandii wciąż wzbudza wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest tak dlatego, że te auta są dostosowane do poruszania się w zupełnie innych warunkach, więc jeżdżenie nimi po polskich drogach wiąże się ze dużo większym ryzykiem wypadków. „Angliki” za sprawą umieszczonej po prawej stronie kierownicy utrudniają kierowcom bezpieczne manewry, zwłaszcza w przypadku wyprzedzania lub omijania innych uczestników ruchu.

Wielu Polaków nadal mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, dlatego możemy spodziewać się, iż tego typu samochodów będzie coraz więcej w naszym kraju. Atutem „anglików” jest ich cena. Są dużo tańsze od samochodów nabywanych w Polsce.

Do tej pory auta z kierownicą z prawej strony mogły jeździć po naszym kraju tylko na zagranicznych tablicach. Inną opcją, by zarejestrować „anglika” w Polsce, było kosztowne przełożenie układu kierowniczego z prawej na lewą stronę.

Droższe OC

Po zmianie prawa problemem dla właścicieli pojazdów zakupionych w Anglii może okazać się wyższa stawka polisy OC. Już dziś większość towarzystw ubezpieczeniowych, zasłaniając się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zapowiada, że OC dla sprowadzanych z Anglii aut i rejestrowanych bez zmiany układu kierowniczego będzie z pewnością droższe. Obecnie firmy ubezpieczeniowe narzucają na „angliki” zarejestrowane w Polsce zwyżkę w wysokości nawet do 40%.

Problem z ruchem drogowym

Dodatkową przeszkodą w dopuszczeniu do ruchu w Polsce pojazdów z kierownicą po prawej stronie mogą okazać się także niedostosowane do takich samochodów polskie drogi, z których najwięcej jest tych jednojezdniowych czy dwupasmowych. Unia Europejska, by zmniejszyć ryzyko wypadków, planuje wprowadzić zakaz wyprzedzania na takich drogach przez pojazdy z kierownicą po prawej stronie.

Po wejściu w życie nowych przepisów jedynym wymogiem, by móc jeździć „anglikiem” w kraju ma być dostosowanie do ruchu prawostronnego lusterek wstecznych oraz reflektorów.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...

  • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...