ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kiedy przydaje się OC dla rowerzysty?

Rower jest coraz bardziej popularną formą transportu ze względu na szybkość przemieszczania się, brak konieczności stania w korkach oraz wzrastającą popularność uprawiania sportu. Wiąże się to jednak z coraz większą ilością wypadków i kradzieży sprzętu rowerowego. Rower, w przeciwieństwie do samochodu nie musi być ubezpieczony przez właściciela i posiadać OC. Warto jednak pomyśleć o ubezpieczeniu swojego jednośladu przed sytuacjami losowymi, które mogą przysporzyć nam kłopotów.

 

Po co ubezpieczenie jest potrzebne rowerzyście?

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty pozwala na bezpieczną, spokojną rekreację i uprawianie sportu. Taka forma prewencji chroni cię przez taki czas, jakiego potrzebujesz. Możesz ubezpieczyć się na rok, miesiąc lub inny dogodny okres, oraz w wybranym miejscu, w którym aktualnie przebywasz. Możesz wykupić polisę, która będzie obejmowała tylko zdarzenia na terenie Polski, ale również innych krajów lub całego świata. Dodatkowo w szerokiej gamie ofert jakie proponują towarzystwa ubezpieczeniowe, każdy rowerzysta na pewno znajdzie coś dla siebie.

 

Czym jest ubezpieczenie OC dla rowerzysty?

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty pozwala cieszyć się sprawnym sprzętem i pokrywa koszty wszelkich napraw lub wymian roweru spowodowanych wypadkiem. Kwoty odszkodowań sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych w zależności od szkód jakie poniósł właściciel. Pieniądze z polisy są wypłacane bez względu na poziom odniesionych obrażeń, wystarczy sam fakt zaistnienia nawet najdrobniejszej szkody cielesnej w wypadku. OC chroni również od wypadków i uszkodzeń spowodowanych warunkami pogodowymi i klimatycznymi.

 

Od jakich szkód ubezpiecza OC dla rowerzysty?

Rower można ubezpieczyć nie tylko od szkód poniesionych w wypadkach, ale również od kradzieży i uszkodzeń sprzętu rowerowego. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą, przypięciu go blokadą rowerową oraz trzymanie w zamkniętym pomieszczeniu z ograniczonym dostępem osób trzecich. W skład przedmiotów objętych ubezpieczeniem może wejść również bagaż przewożony rowerem w wypadku gdy zostanie uszkodzony lub zniszczony w trakcie wydarzeń spowodowanych złymi warunkami pogodowymi. Nie może on jednak zostać pozostawiony bez opieki właściciela. Jeżeli bagaż zostanie skradziony, a zdarzenie zgłoszone na policję, wówczas przysługuje również wypłata ubezpieczenia od kradzieży. OC może obejmować również ochronę odzieży rowerowej.

Ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia oraz rehabilitacji. Dodatkowo może pokryć również część opłat za sprzęt potrzebny do odpowiedniej rekonwalescencji, np. ortezy czy kule. Osoba, która mocno ucierpiała w wypadku rowerowym i nie jest w stanie odzyskać pełnej sprawności, może uzyskać pomoc finansową, by się przekwalifikować. Jeżeli zaś rowerzysta umrze nas skutek wypadku jego bliscy otrzymają pomoc finansową od ubezpieczyciela.

 

Jaki rower można ubezpieczyć?

Rower musi być nowy lub posiadać paragon albo fakturę potwierdzającą zakup. Dokument sprzedaży roweru posiada ważność od dwóch do pięciu lat od daty zakupu. Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie roweru oraz posiadanie karty gwarancyjnej pojazdu.

Kwota wypłacona przez ubezpieczyciela zależna jest także od miejsca, w którym rower jest na co dzień przechowywany. Optymalną formą ochrony przed kradzieżą jest założenie blokady rowerowej oraz zabezpieczenie wejścia kłódką lub specjalnym zamkiem. Ubezpieczenie zostanie wypłacone, gdy rower podczas kradzieży był przechowywany na balkonie, w garażu, w piwnicy. Wejście do pomieszczenia musi być jednak odpowiednio zabezpieczone, a rower przypięty w sposób jaki nakazuje ubezpieczyciel w zawartej umowie.

 

Ubezpiecz rower zdalnie

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość ubezpieczenia zarówno roweru, jak i jego posiadacza przez internet. Pozwala to uniknąć zbędnych formalności i zaoszczędzić dużo cennego czasu. Można w wygodny i komfortowy sposób przeliczyć kwotę ubezpieczenia oraz wybrać dogodny dla siebie wariant. Jednym z polecanych rozwiązań ubezpieczeniowych jest PZU, które oferuje szeroki wachlarz propozycji OC dla rowerzystów, oraz Casco, które chroni przed wypadkami z udziałem rowerzysty, ale również utratą roweru spowodowaną huraganem, powodzią czy pożarem.

Ubezpieczenie dla rowerzysty powinno być jasno i klarownie sformułowane, a same formalności skraca się do niezbędnego minimum. Rowerzysta sam decyduje co dokładnie chce i potrzebuje ubezpieczyć, może w każdej chwili zwiększyć lub zmniejszyć zakres, jaki obejmuje jego ubezpieczenie.

 

Przed czym chroni ubezpieczenie OC dla rowerzysty?

OC chroni głównie przed konsekwencjami wydarzeń z udziałem osób trzecich. Możemy się przewrócić i zarysować komuś samochód, potrącić zwierzaka lub zwyczajnie potrącić kogoś i zniszczyć jego cenny przedmiot, który niefortunnie upadnie na ziemię. W momencie gdy posiadamy ważne ubezpieczenie OC dla rowerzysty możemy być spokojni o to, kto pokryje koszty strat.

W obecnych czasach po ścieżkach rowerowych jeżdżą już nie tylko rowerzyści, ale również użytkownicy hulajnogi, którzy często jadą szybciej niż rowerzysta i mogą stać się potencjalnym źródłem lub ofiarą kolizji. Również wszelkie zniszczenia sprzętowe pokrywane są z tytułu ubezpieczenia OC. Wypadki zdarzają się także z dużo bardziej prozaicznych powodów. W miastach nie brakuje wandali, którzy czują się bezkarni i niszczą cudze mienie rysując ramy, odkręcając siodełka czy kierownice.

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty chroni go nie tylko przed wypadkami, w których jest poszkodowany, ale również w tych, w których jest winowajcą zdarzenia. Obejmuje ono zarówno wypadki związane z uszkodzeniem pojazdu samochodowego lub innego roweru, a także spowodowanie szkody cielesnej innemu uczestnikowi ruchu. OC chroni rowerzystę przed wyłożeniem gotówki z własnej kieszeni w przypadku zniszczenia cudzego mienia w wyniku spowodowanego przez niego wypadku z udziałem roweru. Kiedy rowerzysta posiada OC wówczas nie musi przejmować się kosztami, pokrywa je towarzystwo ubezpieczeniowe.

Rowerzysta może skorzystać nie tylko z OC czy Casco, ale również ubezpieczenia obejmującego następstwa nieszczęśliwych wypadków, w których ponosi szkody materialne lub związane z uszkodzeniem ciała. Jest ono niezbędnym elementem całej polisy, jeżeli chcemy cieszyć się OC oraz kompleksową ochroną naszego mienia i zdrowia.

 

OC dla rowerzysty - ile kosztuje?

Składki ubezpieczenia OC dla rowerzysty obejmujące powyższe zdarzenia zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a ich ostateczna wysokość jest zależna od ilości rat oraz wybranego wariantu ubezpieczenia. Polisa chroni nas przede wszystkim przed narażeniem własnego budżetu na rzecz opłacenia szkód poniesionych przez ofiarę spowodowanego przez nas wypadku. Ubezpieczenie roweru od szkód spowodowanych używaniem go jako środka lokomocji jest dużą oszczędnością w przypadku spowodowania niefortunnego zdarzenia. Winowajca wypadku odpowiada zgodnie z prawem całym swoim majątkiem, dlatego ubezpieczenie skutecznie odciąży budżet związany z pokrywaniem strat zaistniałych w wypadku.

 

Czy sportowcy podlegają ubezpieczeniu?

W wielu przypadkach ubezpieczenie roweru nie obejmuje zawodów oraz rywalizacji sportowej, w której korzysta się z roweru. Powstało jednak wiele ubezpieczeń obejmujących wyłącznie rowerowe dyscypliny sportowe. Takie ubezpieczenie obejmuje trwałe uszczerbki na zdrowiu, które powstały na skutek określonej aktywności sportowej oraz na wypadek śmierci sportowca amatora lub zawodowca. Zwracane są wówczas koszty rehabilitacji oraz leczenia rowerzysty. Wiele ubezpieczeń obejmuje transport zniszczonego sprzętu do miejsca naprawy. Ubezpieczyciel zapewnia również specjalistyczną pomoc medyczną w ramach opłacanej polisy oraz transport do szpitala na koszt ubezpieczalni. Dodatkowo przy opcji ubezpieczenia Assistance Twój sprzęt rowerowy zostanie przewieziony do domu.

 

Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie to zwrot strat materialnych, dlatego tak bardzo ważne jest abyśmy byli uważni i ostrożni poruszając się wszelkiego rodzaju pojazdami i uczestnicząc w ruchu. Dbajmy o swoje życie i bezpieczeństwo, które  jest najważniejsze, a całą resztą zajmie się ubezpieczyciel.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również