poradnik

OC graniczne - dla kogo, gdzie kupić i ile kosztuje?

  • Monika Słupczyńska
  • Komunikacja

OC graniczne - dla kogo, gdzie kupić i ile kosztuje?

Właściciel samochodu lub motocykla zarejestrowanego poza krajami UE oraz poza Andorą, Czarnogórą, Islandią, Norwegią, Szwajcarią i Serbią, według obowiązujących przepisów, zobowiązany jest do posiadania Zielonej Karty. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy jest dowodem na to, że jego posiadacz jest objęty ubezpieczeniem OC. Jeśli wjeżdżamy do jednego z wyżej wymienionych krajów i nie posiadamy ważnego certyfikatu Zielonej Karty, jesteśmy zobowiązani zawrzeć umowę ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych – OC graniczne.

 

Czym dokładnie jest OC graniczne i kto powinien je mieć?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: ubezpieczenie graniczne to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, którego umowa jest zawierana w przypadku braku ważnej Zielonej Karty przez posiadacza pojazdu mechanicznego zarejestrowanego za granicą, z wyłączeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w państwach, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego[1]. Jeśli z jakichś przyczyn nie zdążyliśmy wykupić Zielonej Karty, zastąpi ją ubezpieczenie graniczne, które możemy kupić, jak sama nazwa wskazuje, na granicy kraju, do którego chcemy wjechać, a który nie należy do Porozumienia Wielostronnego. Z OC granicznego korzystają np. Polacy, którzy na stałe przebywają w innym kraju i mają tam zarejestrowane samochody. Podczas przyjazdu do Polski bez Zielonej Karty, muszą wykupić OC graniczne. Takie ubezpieczenie przyda się również, gdy sprowadzamy auto z zagranicy i chcemy nim wrócić do kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Koszt OC granicznego różni się w poszczególnych krajach i zależy od tego, czy chcemy je mieć ważne przez 15, czy 30 dni. Przykładowo:

  • w Albanii za OC graniczne na 15 dni zapłacimy 49 €, a na 30 dni 65 €,
  • w Kosowie 15 dniowa ochrona będzie nas kosztowała 30 €, a 30 dniowa 41 €,
  • w Mołdawii zapłacimy tylko 4,5 € za 15 dni ważnego OC granicznego i 7 € za 30 dni,
  • natomiast w Maroko, aż 88 € za 30 dni, a 57 € za 15 dniową ochronę.

Ubezpieczenie graniczne możemy kupić nie tylko na granicy. Można także wykupić oc graniczne online lub za pośrednictwem telefonu, korzystając z oferty polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Mamy do wyboru: OC graniczne PZU, AXA, Allianz, TUZ, Warta oraz Wiener. Polskie ubezpieczenie graniczne zawierane jest na minimum 30 dni, a jego ceny zaczynają się od około 60 zł.

 

Ubezpieczenie graniczne - zakres ochrony

OC graniczne jest czasowym ubezpieczeniem, które działa dokładnie na tych samych zasadach co polisa OC i obejmuje pokrycie szkód wyrządzonych osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, którego jesteśmy sprawcami. Za szkody spowodowane w państwach innych niż Polska, ubezpieczyciel odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w danym państwie. Sumy gwarancyjne są uregulowane prawnie i nie różnią się w żadnym z towarzystw ubezpieczeniowych i nie mogą być niższe niż równowartość w złotych 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu.

 

Ubezpieczenie graniczne jest często jedyną alternatywą dla tych, którzy zapomnieli zadbać o wykupienie Zielonej Karty. Jednak trzeba podkreślić, iż jest to opcja znacznie droższa, a Zieloną Kartę często można uzyskać nawet za darmo lub za niewielką opłatą. W części towarzystw ubezpieczeniowych Zieloną Kartę dostaje się od ręki, a w niektórych trzeba poczekać na jej przesłanie od dwóch do trzech tygodni, zatem planując wyjazd do krajów spoza Porozumienia Wielostronnego warto zadbać odpowiednio wcześniej o jej wyrobienie. Niestety, w jednym przypadku nie wystarczy nam ani Zielona Karta, ani polskie OC (które jest uznawane za ważne na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Mowa tu o Kosowie, w którym konieczne jest posiadanie OC granicznego, przy czym należy pamiętać, że wykupując je w polskim towarzystwie zapłacimy za nie mniej, niż na granicy Kosowa.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

Przeczytaj również

  • Monika Słupczyńska

Jak odpowietrzyć hamulce to zagadnienie, które interesuje wielu kierowców. W końcu układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym z układów w...

  • Marek Pawłowski

Nowe przepisy ruchu drogowego 2021 weszły w życie 1 czerwca, okazuje się jednak, że to nie koniec zmian, jakie szykuje Ministerstwo Infrastruktury. Postrach wśród kierowców wywołują...

  • Anna Buczkowska

Isofix to skrót od International Organisation for Standardisation Fixture – ISO Fixture. International Organisation for Standardisation to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna,...