ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Odgrzybianie klimatyzacji – cena, jak często przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji jest kluczowym zabiegiem w zapewnieniu komfortu podróżowania, może również wpływać na zdrowie pasażerów samochodu. Jak przebiega odgrzybianie „klimy”? Czy można wykonać to samodzielnie? Jak często należy to robić?

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Od kilku dobrych lat klimatyzacja stała się praktycznie obowiązkowym wyposażeniem i aktualnie produkowane samochody niemal nie występują bez tego układu. Zasada działania klimatyzacji nie różni się zbyt bardzo od funkcjonowania lodówki.

Powietrze wpadające do kabiny samochodu jest ochładzane na skutek obiegu czynnika w układzie klimatyzacji, a najważniejszymi etapami są:

  1. sprężanie czynnika przez kompresor;
  2. oddawanie ciepła w skraplaczu poprzez zmianę stanu skupienia czynnika na ciekły z gazowego;
  3. z pomocą zaworu dławiącego ciecz przedostaje się do parownika, zmieniając stan na gazowy, co powoduje ochładzanie powietrza wokół parownika, które jest wprowadzane do kabiny samochodu przez wentylator;
  4. czynnik po opuszczeniu parownika jest ponownie sprężany w kompresorze i cykl się powtarza.

Dlaczego klimatyzacja wymaga odgrzybiania?

Główną przyczyną powstawania szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów w samochodzie jest wilgoć. Powstaje ona na skutek funkcjonowania parownika klimatyzacji, który w czasie pracy jest poddawany niskim temperaturom. Biorąc pod uwagę fakt, że temperatura otoczenia może sięgać kilkudziesięciu stopni, bardzo łatwo będzie o oszronienie parownika, a więc stworzenie na nim warstwy zamarzniętej wody. Po wyłączeniu klimatyzacji woda szybko się rozpuści i - w połączeniu z wysoką temperaturą otoczenia - stworzy idealne warunki do namnażania szkodliwych grzybów. Wilgoć razem z drobnoustrojami może przenosić się dalej, aż do kanałów wentylacyjnych w samochodzie. Wówczas pojawia się nieprzyjemny zapach w samochodzie, zwłaszcza po uruchomieniu nawiewu.

Co zrobić, żeby przedłużyć czystość klimatyzacji?

Niewłaściwie użytkowana klimatyzacja może wymagać ponownego odgrzybiania nawet krótko po czyszczeniu. Jak zatem korzystać z klimatyzacji, żeby nie narażać się na dodatkowe koszty czyszczenia? Należy zminimalizować możliwość powstawania wilgoci w układzie. Gdy klimatyzację wyłączamy jednocześnie ze zgaszeniem silnika samochodu, rozpuszczona woda z parownika będzie zalegać w układzie. Jeśli chcemy tego uniknąć, wyłączmy klimatyzację chwilę przed wyłączeniem nawiewów. Niech wentylator nadal wprawia w ruch powietrze przy parowniku. W ten sposób cały układ będzie miał czas na osuszenie się, co zapobiegnie powstawaniu korzystnych warunków do namnażania drobnoustrojów.

Czyszczenie klimatyzacji - jak często?

Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o czystość układu klimatyzacji, odgrzybianie można wykonywać co rok, najlepiej przed sezonem letnim. Warto trzymać się tego czasu, nawet jeśli powietrze wydobywające się z układu wydaje się być czyste. Regularne serwisowanie pozwoli na uniknięcie zanieczyszczenia klimatyzacji, nie będzie konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu.

Jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?

Najłatwiej będzie skorzystać z oferty zakładów specjalizujących się w serwisowaniu układów klimatyzacji. Serwisy dysponują profesjonalnym sprzętem, który zapewnia stuprocentową skuteczność czyszczenia klimatyzacji. Usługa odgrzybiania polega na wymianie filtra przeciwpyłkowego i wprowadzeniu preparatów chemicznych do układu.

Obecnie coraz popularniejszą metodą dezynfekcji klimatyzacji jest ozonowanie wnętrza samochodu. W takim przypadku nie stosuje się dodatkowych preparatów chemicznych, a jedynie umieszcza się w samochodzie ozonator. Wytwarza on związki, które mają właściwości dezynfekujące. Umieszczając ozonator na odpowiedni czas w aucie, przy włączonych nawiewach, układ klimatyzacji odzyskuje czystość.

To, ile trwa odgrzybianie „klimy” zależy od czynności, które zostają przeprowadzone. Najczęściej prace trwają około godziny.

Jak odgrzybiać klimatyzację samodzielnie?

Gdy nasz układ nie jest jeszcze aż tak bardzo zanieczyszczony, odgrzybianie „klimy” możemy wykonać samodzielnie. Zasada postepowania będzie bardzo podobna, jak w przypadku profesjonalnych serwisów. Do dezynfekcji możemy wykorzystać zarówno chemię, jak i zaopatrzyć się w tańszy od profesjonalnych ozonator.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji. Różnią się one ceną oraz sposobem użycia. Niektóre służą do aplikowania ich w kratki wentylacyjne w postaci pianki, inne to płyn wprowadzany w okolice parownika, z kolei popularne „granaty” rozprowadzają w kabinie gaz, który odświeża układ.

Najmniej skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie ostatniego rozwiązania, gdyż często nie zapewnia skutecznego oczyszczenia klimatyzacji. Jego głównym zadaniem jest odświeżenie powietrza w samochodzie i może się sprawdzić jedynie w pojazdach z niezagrzybionym układem.

Gdy chcemy mieć niemal stuprocentową pewność skuteczności oczyszczania układu lub gdy klimatyzacja nie była dawno czyszczona, warto zastosować wszystkie trzy opisane preparaty, a przynajmniej dwa pierwsze. W ten sposób zlikwidujemy drobnoustroje zarówno w kanałach wentylacyjnych, jak i w okolicach parownika.

Należy pamiętać, że dopiero po zakończeniu procesu odgrzybiania można, a wręcz trzeba, wymienić filtr kabinowy. Tylko wówczas nasza praca będzie mogła być uznana za zakończoną.

Odgrzybianie klimatyzacji - cena

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Różnica w cenie zależy głównie od metody czyszczenia klimatyzacji, na którą się zdecydujemy. Korzystając z usług serwisu klimatyzacji za podstawowy pakiet usług obejmujący wymianę filtra kabinowego i ozonowanie wnętrza zapłacimy około 150 zł. Należy jednak starannie wybierać wykonawcę usługi, tak aby mieć pewność jakości przeprowadzonego odgrzybiania.

Gdy wykonamy pracę samodzielnie, jedynym kosztem czyszczenia klimatyzacji będzie zakup preparatów chemicznych do odgrzybiania. Jeśli wybierzemy tańsze produkty, czyszczenie klimatyzacji możemy wykonać nawet za 30-50 zł.

Do kosztów samodzielnej pracy czy do dezynfekcji wykonanej w warsztacie, należy doliczyć cenę filtra kabinowego, który może kosztować kilkadziesiąt złotych, w zależności od modelu samochodu.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również