ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Odpowiedzialność cywilna (OC) w życiu prywatnym - czym jest i co obejmuje?

Odpowiedzialność cywilna, ubezpieczenie OC słusznie kojarzy się z właścicielami pojazdów, bowiem to właśnie oni mają obowiązek zakupić ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej. Jednak w ofercie ubezpieczycieli dostępne jest też OC w życiu prywatnym. Co to za produkt i komu się przyda?

Co to jest odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, najlepiej posłużyć się przykładem. Jeżeli posiadasz mieszkanie, możesz zalać sąsiada mieszkającego pod tobą zarówno przez nieuwagę (np. zapomnieć o odkręconym kranie z wodą przy wannie), jak i przypadkowo (np. na skutek awarii pralki, której konsekwencją będzie wyciek wody). Bez względu na przyczynę zalania, będziesz odpowiadał za powstałe szkody.

Na czym polega odpowiedzialność cywilna? Najprościej mówiąc, na obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody. W podanym przykładzie na zapłaceniu za osuszenie zalanego pomieszczenia czy jego remont. Posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym chroni majątek sprawcy różnych zdarzeń – zapobiega jego uszczupleniu, gdyż odpowiedzialność zostaje przeniesiona na ubezpieczyciela.

Wyróżnia się dwa rodzaje odpowiedzialności cywilnej – są to: odpowiedzialność kontraktowa i odpowiedzialność deliktowa. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Odpowiedzialność deliktowa a kontraktowa – czym się one różnią?”.

 

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Na rynku dostępne są ubezpieczenia OC w życiu prywatnym o różnym zakresie ochrony. Standardowo taka polisa zdejmuje z ubezpieczonego odpowiedzialność za szkody:

  • Powstałe w wyniku uszkodzenia cudzego mienia. To sytuacje, gdy np. zepsujesz komuś telefon czy przez nieuwagę wjedziesz hulajnogą w ogrodzenie.
  • Spowodowane przez dzieci. Jeżeli twoje dziecko wybije szybę sąsiadowi, nie będziesz musiał płacić za zakup i wstawienie nowej.
  • Wyrządzone przez zwierzęta domowe. Masz psa? Wystarczy chwila nieuwagi, aby narobił on szkód, a wówczas stosowna klauzula w polisie bardzo się przyda.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może chronić także przed kosztami szkód wyrządzonych przez urządzenie, np. drona. Dodatkowe klauzule dostępne są dla miłośników sportów (np. wodnych) i właścicieli nieruchomości.

OC najemcy – co to jest?

Wśród ubezpieczeń OC w życiu prywatnym wyróżnić można też OC najemcy. Często jest ono oferowane jako rozszerzenie (dodatkowa umowa) do ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Co to jest OC najemcy? To produkt skierowany do lokatorów, którzy obawiają się, że spowodują szkody w cudzym (wynajmowanym) mieszkaniu. Udzielana w jego ramach ochrona może uwzględniać np. skutki stłuczenia elementów szklanych i przeszklonych czy następstwa pożaru, do którego dojdzie z powodu niewyłączonego żelazka.

Czy OC w życiu prywatnym jest obowiązkowe?

OC w życiu prywatnym – w odróżnieniu od OC dla właścicieli samochodów – nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jeżeli dostrzegasz zalety tego produktu, możesz dobrowolnie z niego skorzystać.

Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania, możesz kupić OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia nieruchomości. Opłaca się to finansowo – zakup dwóch polis zawsze jest tańszy niż zakup kilku ubezpieczeń z osobna. Inną możliwością jest rozszerzenie o OC w życiu prywatnym polisy na życie i zdrowie. Dostępnych kombinacji jest jednak więcej – z całą pewnością znajdziesz produkty, które zapewnią ci oczekiwaną ochronę.

Chcesz się zorientować w dostępnych ofertach OC w życiu prywatnym? Nie musisz przeglądać stron internetowych wybranych firm ubezpieczeniowych – możesz skorzystać z kalkulatora polis ubezpieczeniowych. W jednym miejscu poznasz zakresy polis, a także ich ceny. Wystarczy, że przeanalizujesz dostępne produkty, a następnie określisz, która propozycja najlepiej wpisuje się w twoje oczekiwania i możliwości finansowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Podanie konkretnych cen nie jest możliwe, a to ze względu na duży wybór tych ubezpieczeń. Przykładowo firma X na swojej stronie internetowej zachęca do zakupu polisy, wskazując, że ceny ubezpieczeń OC w życiu prywatnym dostępnych w jej ofercie zaczynają się już od 10 zł za rok. Jeżeli chcesz kupić taką polisę, musisz jednak pamiętać, że od ceny zależy zakres ochrony – im mniej zapłacisz, tym więcej wyłączeń znajdzie się w treści umowy.

Jeżeli chcesz, aby ubezpieczenie OC w życiu prywatnym rzeczywiście zapewniało ci ochronę, to na składkę ubezpieczeniową będziesz musiał przeznaczyć ok. 250-300 zł rocznie. Tyle właśnie kosztują polisy z rozbudowanym zakresem ochrony.

Czy można kupić ubezpieczenie OC działalności gospodarczej?

Z ubezpieczenia OC może skorzystać także osoba fizyczna, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby wykonujące niektóre zawody mają obowiązek kupić takie ubezpieczenie – na ich liście znajdują się m.in.:

  • Zawody prawnicze – adwokaci, radcowie prawni, notariusze.
  • Zawody medyczne – lekarze, pielęgniarki, położne.
  • Specjaliści ds. podatków i rachunkowości – księgowi, doradcy podatkowi, biegli rewidenci.

Co zapewnia ubezpieczenie OC działalności gospodarczej?

To również zależy od konstrukcji polisy. Umowa może przewidywać, że ubezpieczyciel wypłaci klientowi przedsiębiorcy odszkodowanie, gdy usługa zostanie wykonana wadliwie. Innym przykładem jest ochrona urządzeń, z których właściciel firmy korzysta w ramach umowy najmu czy leasingu.

Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej powinny rozważyć firmy wprowadzające produkty do obrotu oraz te, które zatrudniają pracowników. W drugim przypadku polisa może być tak skonstruowana, że zapewni wypłatę odszkodowania, gdyby doszło do szkody osobowej spowodowanej wypadkiem przy pracy.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również