ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Odprawa na lotnisku – jak wygląda i ile trwa? Dokumenty i formalności

Jeżeli planujesz pierwszą w życiu podróż samolotem, to możesz zastanawiać się, jak wygląda odprawa na lotnisku. Choć to etap poprzedzający każdy lot, który niektórym pasażerom może kojarzyć się źle, to jednak dziś odprawa jest wygodniejsza i szybsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zobacz, co warto wiedzieć o odprawie na lotnisku i odprawie online.

Co to jest odprawa na lotnisku?

Odprawa przed lotem dotyczy każdego pasażera. Jej celem jest wydanie pasażerowi karty pokładowej i nadanie bagażu rejestrowanego. Karta podkładowa to dokument, który jest niezbędny, aby wejść na pokład samolotu – sam bilet nie wystarczy.

Planujesz zagraniczny wyjazd? Niezależnie od tego, czy zamierzasz podczas niego uprawiać sporty wodne lub zimowe, czy też zwiedzać muzea, zadbaj o swoje bezpieczeństwo – kup odpowiednio wcześniej ubezpieczenia turystyczne. Jeżeli masz mało czasu, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych –– Compero.

Odprawa online czy na lotnisku?

Aktualnie pasażerowie mają do wyboru odprawę na lotnisku lub odprawę przez internet, chociaż ten drugi wariant może nie być dostępny na wszystkich lotniskach. Niektórzy przewoźnicy idą jednak o krok dalej, proponując także odprawę przez aplikację mobilną. Takie rozwiązanie swoim pasażerom proponuje m.in. Wizz Air.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Odprawa na lotnisku jest mniej wygodna niż odprawa online – przede wszystkim na lotnisku trzeba pojawić się odpowiednio wcześniej. Jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku?

  1. Dowiedz się, gdzie jest punkt odpraw dla lotu, na który kupiłeś bilet (check-in) – pomocne będą w tym monitory systemu informacyjnego.
  2. Przy stanowisku podaj pracownikowi dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) oraz kod rezerwacji lub bilet.
  3. Odbierz kartę pokładową (boarding pass card) – bez tego dokumentu nie będziesz mógł wsiąść na pokład samolotu.

Możliwa jest też samodzielna odprawa na lotnisku – wystarczy, że skorzystasz z jednego ze służących do tego automatów. Aktualnie takie maszyny są już niemal standardem w większości międzynarodowych portów lotniczych.

Czeka cię też odprawa bezpieczeństwa na lotnisku. Tę procedurę przechodzi każdy z pasażerów – polega ona na skontrolowaniu każdego pasażera z osobna, co ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy będą lecieć danym lotem.

Jak odbywa się odprawa online?

Odprawa na lotnisku nie jest jedyną możliwością – możesz też odprawić się online. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż decydując się na nie, nie będziesz musiał pojawiać się dużo wcześniej na lotnisku. Informacje o tym, jak należy dokonać odprawy online, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. Przykładowo na stronie Polskich Linii Lotniczych LOT można przeczytać, że:

  • odprawa online jest możliwa na 24 godziny przed planowanym odlotem,
  • odprawa online zostaje zamknięta na 120 minut przed planowanym odlotem,
  • nie jest możliwe skorzystanie z odprawy online np. w portach Dublin i Ibiza.

Aby dokonać samodzielnej odprawy przez internet, będziesz musiał podać swoje nazwisko oraz numer rezerwacji (biletu). Kartę pokładową możesz wydrukować lub wysłać np. na swój adres mailowy.

Ile trwa odprawa na lotnisku?

To, ile trwa odprawa na lotnisku, zależy od konkretnego przewoźnika – informacji warto szukać na stronie internetowej linii lotniczej. Przykładowo odprawa na lotnisku pasażerów Corendon Airlines rozpoczyna się na 2,5 godziny przed planowanym odlotem i kończy się na godzinę przed nim.

Ile kosztuje odprawa na lotnisku?

Odprawa na lotnisku może wiązać się z kosztami, choć nie jest to regułą. Niektóre linie lotnicze wymagają opłaty za odprawę i wydanie karty pokładowej. Informacje o cenach znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych przewoźników.

Przykładem linii lotniczej, która pobiera opłaty za wydanie karty pokładowej na lotnisku, jest Wizz Air. Jeżeli jednak oprawa online czy na urządzeniu mobilnym w danym porcie lotniczym nie jest możliwa, to wówczas odprawa na lotnisku nie będzie wiązać się z dodatkowym wydatkiem.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również