ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Odwołanie od mandatu – jak je napisać?

Otrzymałeś mandat za przekroczenie prędkości lub parkowanie w miejscu niedozwolonym? Jednocześnie jesteś przekonany, że nie powinieneś zostać ukarany? Nie musisz od razu sięgać po portfel – możesz napisać odwołanie od mandatu. Dowiedz się, jak to zrobić i jak wygląda procedura.

Czy można odwołać się od mandatu?

Zdarza się, że policjant czy strażnik miejski wystawia mandat, który następnie zostaje uznany za wystawiony niesłusznie, choćby ze względu na okoliczności. Właśnie z tego powodu każdej osobie przysługuje odwołanie od mandatu.

Kiedy możesz skutecznie odwołać się od otrzymanego mandatu? Będzie to możliwe chociażby gdy:

  • Twoje postępowanie nie mogło być już traktowane jako wykroczenie ze względu na zmianę przepisów. Ponieważ przepisy zmieniają się często, to policjant czy strażnik miejski mógł zadziałać rutynowo.
  • Działałeś w stanie wyższej konieczności i to spowodowało, że przekroczyłeś dozwoloną prędkość. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy wieziesz osobę wymagającą pomocy lekarskiej do szpitala.

Odwołanie od mandatu nie dotyczy jedynie kierowców. W ostatnim czasie popularne stało się pytanie, jak napisać odwołanie od mandatu za brak maseczki. W każdym przypadku ścieżka postępowania jest analogiczna.

„Przyjąłem mandat – czy mogę się odwołać?” – to często zadawane pytanie. Odpowiedź na nie jest pozytywna – po przyjęciu mandatu możesz się od niego odwołać. Musisz jednak dopilnować, aby nie przekroczyć wymaganego terminu.

Jak wygląda procedura odwołania się od mandatu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak odwołać się od mandatu, to procedura krok po kroku wygląda następująco:

  1. Upewnij się, że mandat otrzymałeś niesłusznie. W przeciwnym razie będziesz musiał uregulować kwotę widoczną na blankiecie dołączonym do mandatu.
  2. Przygotuj odwołanie od mandatu. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować to pismo.
  3. Złóż przygotowane pismo do sądu rejonowego. Właściwym sądem będzie ten, w obrębie właściwości którego otrzymałeś mandat. Odwołanie od mandatu możesz zanieść do biura podawczego lub wysłać pocztą.

Złożenie do sądu odwołania od mandatu nie wiąże się z opłatami skarbowymi. Inaczej mówiąc, nie zapłacisz za postępowanie w sądzie.

Po zarejestrowaniu twojej sprawy wyznaczona zostanie data posiedzenia. Zostaniesz o niej poinformowany pisemnie – otrzymasz list. Z kolei po posiedzeniu sądu zostanie wydana decyzja – postanowienie o uchyleniu mandatu lub postanowienie odmowy uchylenia mandatu.

Na odwołanie od mandatu nie ma wiele czasu, bo zaledwie 7 dni od jego przyjęcia. Nie warto zatem zwlekać – najlepiej od razu przeanalizować, czy mandat został wystawiony słusznie, a jeżeli nie, to należy zacząć działać.

Jak napisać odwołanie od mandatu?

Zastanawiasz się, jak napisać odwołanie od mandatu za parkowanie lub przekroczenie dozwolonej prędkości? Nie istnieje urzędowy wzór odwołania od mandatu, z którego mogliby korzystać choćby kierowcy. Jednak napisanie odwołania od mandatu nie jest skomplikowane – w piśmie wystarczy podać:

  • Dane osobowe – imię i nazwisko, numer PESEL
  • Adres zamieszkania, ewentualnie adres do korespondencji
  • Serię i numer mandatu
  • Opis zdarzenia wraz z uzasadnieniem swojego stanowiska

Szczególnie rozbudowana powinna być ostatnia sekcja. Powinieneś w niej uwzględnić wszystkie okoliczności, które przemawiają za tym, że mandatem zostałeś ukarany niesłusznie.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również