ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ograniczenia prędkości w Polsce – poznaj limity prędkości

Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z obowiązujących ograniczeń prędkości na drogach, chociaż zdarza im się zapomnieć o podchwytliwych wyjątkach. Chcesz odświeżyć i usystematyzować swoją wiedzę w tym zakresie i uniknąć mandatu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym omawiamy ograniczenia prędkości w Polsce.

 

Od jakich czynników zależą ograniczenia prędkości w Polsce?

Ograniczenia prędkości na drogach zostały uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jest kilka czynników, które mają wpływ na to, z jaką prędkością kierowca może się poruszać. To przede wszystkim:

 • typ drogi – przykładowo inne ograniczenie prędkości obowiązuje na drogach ekspresowych, a inne na autostradach,
 • liczba pasów i jezdni – w przypadku dróg (również ekspresowych) znaczenie ma to, ile droga ma jezdni i czy ma tylko jeden, czy więcej pasów ruchu przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu,
 • znaki umieszczone przy drodze – to właśnie one wskazują, z jaką prędkością kierowca może poruszać się po danej drodze,
 • pora dnia – w Polsce maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się pojazd, zależy również od godziny,
 • rodzaj pojazdu – inne ograniczenia obowiązują dla pojazdów do 3,5 tony, inne dla pojazdów powyżej 3,5 tony, a jeszcze inne dla autobusów.

Liczne czynniki wpływające na ograniczenia prędkości w Polsce to jeden z powodów, dla których kierowcy mogą popełniać błędy. Nieznajomość wyjątków może spowodować, że kierowca narazi się na odpowiedzialność finansową i stworzy zagrożenie na drodze.

Ile można jechać w terenie niezabudowanym?

Ile można jechać za terenem zabudowanym? Jeżeli znaki nie stanowią inaczej, motocykle oraz samochody osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony mogą poruszać się z maksymalną prędkością:

 • 140 km/h – na autostradach,
 • 120 km/h – na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
 • 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych i drogach dwujezdniowych o dwóch pasach w każdą stronę,
 • 90 km/h – na pozostałych drogach.

Większe ograniczenia w tym zakresie obowiązują pozostałe pojazdy oraz zespoły pojazdów z przyczepą. Jaka jest dopuszczalna prędkość w terenie niezabudowanym dla wymienionych pojazdów? Wartości są następujące:

 • 80 km/h – na autostradach,
 • 80 km/h – na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
 • 80 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych i drogach dwujezdniowych o dwóch pasach w każdą stronę,
 • 70 km/h – na pozostałych drogach.

Z jeszcze innymi ograniczeniami muszą się liczyć kierowcy autobusów. Pojazdy te muszą jednak spełniać warunki określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jakie prędkości obowiązują w Polsce autobusy? Ograniczenia są następujące:

 • 100 km/h – na autostradach,
 • 100 km/h – na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
 • 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych i drogach dwujezdniowych o dwóch pasach w każdą stronę,
 • 90 km/h – na pozostałych drogach.

Mocno zróżnicowane przepisy w zakresie dozwolonych prędkości powodują, że niektórzy kierowcy narażają się na mandaty, zapominając o obowiązujących ograniczeniach.

Ile można jechać za terenem zabudowanym?

Rodzaj drogi

Samochody osobowe, ciężarowe do 3,5 t i motocykle

Pozostałe pojazdy i zespoły pojazdów z przyczepą

Autobusy

Autostrada

140 km/h

80 km/h

100 km/h

Droga ekspresowa jednojezdniowa

100 km/h

80 km/h

100 km/h

Droga ekspresowa dwujezdniowa

120 km/h

80 km/h

100 km/h

Droga dwujezdniowa o dwóch pasach w każdą stronę

100 km/h

80 km/h

100 km/h

Droga zwykła

90 km/h

70 km/h

90 km/h

 

Ile można jechać w terenie zabudowanym?

Jaka prędkość w terenie zabudowanym jest dozwolona? W tym przypadku przepisy są ujednolicone – dotyczą wszystkich kierowców, bez względu na to, jakim pojazdem się oni poruszają. Ograniczenia są następujące:

 • 50 km/h – od godz. 5:00 do 23:00,
 • 60 km/h – od godz. 23:00 do 5:00,
 • 20 km/h – w strefie zamieszkania.

Od czerwca 2021 r. kierowców czeka zmiana. Jaka wówczas będzie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym? Przepisy zostaną uproszczone – po wejściu w życie nowych regulacji niezależnie od pory dnia kierowcy będą mogli poruszać się w obszarze zabudowanym z maksymalną prędkością 50 km/h.

Powyższa zmiana jest podyktowana chęcią poprawy bezpieczeństwa pieszych. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, od czerwca osoby poruszające się pieszo będą mieć też pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym

 

Samochody osobowe, ciężarowe do 3,5 t i motocykle

Pozostałe pojazdy i zespoły pojazdów z przyczepą

Autobusy

Od godz. 5:00 do 23:00

50 km/h

50 km/h

50 km/h

Od godz. 23:00 do 5:00

60 km/h

60 km/h

60 km/h

Strefa zamieszkania

20 km/h

20 km/h

20 km/h

 

Od strefy zamieszkania odróżnić należy strefę ruchu. Co to jest strefa ruchu? Termin ten został sprecyzowany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Najprościej mówiąc, jest to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną. Należy pamiętać, że na obszarze tym obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego, analogicznie jak w przypadku drogi publicznej. Dla strefy ruchu charakterystyczne jest to, że zarówno wjazdy, jak i wyjazdy ze strefy są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.

 

Ograniczenie prędkości na drogach a prędkość bezpieczna

Od dopuszczalnej prędkości na drogach należy odróżnić prędkość bezpieczną. Czym jest prędkość bezpieczna? W art. 19 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym znajduje się zapis, zgodnie z którym kierowca powinien jechać drogą z taką prędkością, która pozwoli mu panować nad pojazdem. Przy określaniu prędkości kierowca powinien wziąć pod uwagę m.in. widoczność i ukształtowanie terenu oraz aktualne warunki atmosferyczne.

Mandaty za przekroczenie prędkości 2021

Kierowca, który zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości, musi spodziewać się kary finansowej oraz naliczenia punktów karnych. W 2021 r. za przekroczenie prędkości trzeba zapłacić:

 • do 10 km – 50 zł,
 • od 11 do 20 km – od 50 do 100 zł,
 • od 21 do 30 km – od 100 do 200 zł,
 • od 31 do 40 km/h – od 200 do 300 zł,
 • od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł,
 • powyżej 51 km/h – od 400 do 500 zł.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na kierowcę również obowiązek poruszania się z prędkością, która nie będzie utrudniać jazdy innym kierującym. W katalogu dobrych praktyk znajduje się także hamowanie w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu oraz zachowanie odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Przykład: W godzinach wieczornych poruszasz się poza terenem zabudowanym drogą, na której dopuszczalna prędkość wynosi 90 km/h. Z uwagi na mgłę widoczność jest mocno utrudniona, a dodatkowo droga jest w fatalnym stanie – występują na niej koleiny i dziury. Aby poruszać się zgodnie z przepisami, powinieneś zwolnić. Jadąc 90 km/h, nie będziesz w stanie zauważyć pieszego, rowerzysty lub zwierzęcia.

 

Znak ograniczenie prędkości – dlaczego trzeba zwracać uwagę na znaki?

Ograniczenia prędkości w Polsce zaprezentowane wyżej to zasady ogólne. Kierowcy muszą jeszcze pamiętać o obserwowaniu znaków. Dlaczego? W wielu miejscach limity są inne. Przykładem mogą być drogi dwupasmowe czy trzypasmowe w obszarze zabudowanym. W ich przypadku limit często jest wyższy i wynosi 70 km/h.

Warto wiedzieć – ograniczenia prędkości w Polsce

 1. Ile można jechać na autostradzie? W zależności od rodzaju pojazdu ograniczenie prędkości na autostradzie wynosi od 80 do 140 km/h.
 2. Jaka jest maksymalna prędkość na drodze ekspresowej? Od 80 do 120 km/h – w zależności od rodzaju pojazdu.
 3. Ile można jechać z przyczepą? Poza terenem zabudowanym obowiązuje ograniczenie 70 (na drodze zwykłej) lub 80 km/h, z kolei w terenie zabudowanym pojazd z przyczepą może poruszać się z prędkością od 20 (w strefie zamieszkania) do 60 km/h (między godz. 23:00 a 5:00).

 

Szczególną ostrożnością kierowcy powinni wykazać się przy wjeździe do miasta. Jeżeli pod znakiem „obszar zabudowany” widnieje dodatkowa tablica informująca o ograniczeniu prędkości, to ten limit obowiązuje na terenie całego miasta. To jeden z wyjątków, o których kierowcy często zapominają.

 

Co odwołuje ograniczenie prędkości?

Może to być: skrzyżowanie, inny znak ograniczenia prędkości oraz znak informujący o końcu zakazów. Ograniczenie prędkości może zostać odwołane również przez początek (koniec) obszaru zabudowanego lub strefy zamieszkania. To jednak zasady ogólne, od których obowiązują wyjątki. Przykładem mogą być „fałszywe” skrzyżowania, czyli takie, gdzie droga łączy się np. z drogą wewnętrzną czy gruntową. W przypadku takiego połączenia dróg nie dochodzi do odwołania ograniczenia prędkości.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również