ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Otwarty Fundusz Emerytalny – czy można wypłacić pieniądze z OFE?

Każdy pracujący człowiek słyszał o OFE, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę jest ten produkt finansowy. Musisz wiedzieć, że głównym zadaniem Otwartego Funduszu Emerytalnego jest gromadzenie twoich środków na oddzielnym koncie w celu wypłaty emerytury. Więcej szczegółów na temat tego, jak działa OFE i co warto o nim wiedzieć znajdziesz w tym artykule.

Otwarty Fundusz Emerytalny – co to?

Definicja OFE, jaką znajdziesz na stronie ZUS-u brzmi:

„Otwarte fundusze emerytalne tworzone są i zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne w celu gromadzenia i lokowania środków pieniężnych z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego”.

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w wyniku reformy emerytalnej z 1999 roku. Przystąpienie do nich jest dobrowolne. Jeśli się na to zdecydujesz, część składek emerytalnych trafi na twoje konto w OFE. Zadaniem OFE jest inwestowanie składek, które do nich wpłynęły. Fundusze inwestują w akcje giełdowe i inne instrumenty finansowe. Środki tam zgromadzane będą dla ciebie dostępne dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Otwarte Fundusze Emerytalne zarządzane są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, a nadzorowane przez Komisje Nadzoru Finansowego.

Pomimo pieczy instytucji państwowej, inwestowanie w OFE wiąże się z ryzykiem. Jeżeli chcesz podjąć jak najmniejsze ryzyko, wybierz fundusz inwestujący środki w bezpieczne instrumenty.

Podpisując umowę z funduszem, będziesz musiał uiścić opłaty: manipulacyjną i za zarządzanie.

Kiedy możesz przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego?

Decyzję o przystąpieniu do OFE musisz podjąć po rozpoczęciu swojej pierwszej pracy. Jeżeli pracujesz np. na umowę o pracę, jesteś objęty ubezpieczeniem społecznym i chcesz, by ZUS część twoich składek przekazywał do OFE, masz taką możliwość. Aby przystąpić do OFE, musisz podpisać umowę z wybranym Funduszem. Masz na to 4 miesiące od rozpoczęcia swojej pierwszej pracy.

Środki zgromadzone na OFE podlegają dziedziczeniu. Każdy członek OFE może wyznaczyć osobę lub osoby, które będą dziedziczyć zgromadzone przez niego środki po jego śmierci. Nie musi być to członek jego rodziny.

Czy możesz wybrać dowolny Fundusz?

Wybierając Otwarty Fundusz Emerytalny możesz wybrać każdy dostępny na rynku. Obecnie działa kilkanaście funduszy. Przed wyborem możesz sprawdzić ich wyniki finansowe i to, jak sobie radzą.

Najpopularniejsze Otwarte fundusze Emerytalne to:

  • Nationale Nederlanden OFE,
  • Aviva OFE,
  • PZU Złota Jesień OFE,
  • Allianz Polska OFE.

Przez cały czas uczestniczenia w OFE masz wgląd do swoich środków oraz do wyników funduszu. Stan konta najłatwiej jest sprawdzić online, logując się na swoje konto.

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych

W 2019 roku Rząd ogłosił, że z początkiem roku 2020 nastąpi likwidacja OFE. Następnie data ta została przesunięta na 1 czerwca 2021 i ponownie na rok 2022.

Pieniądze zgromadzone na kontach OFE będziesz mógł  przenieść w całości do ZUS-u albo na Indywidualne Konto Emerytalne. Przy przeniesieniu pieniędzy na IKE, Rząd pobierze 15 proc. wartości środków w ramach opłaty przekształceniowej. Podczas przeniesienia oszczędności do ZUS-u konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego wysokości 17 lub 32 proc. w zależności od stawki podatkowej obowiązującej w dniu wypłaty emerytury.

Zarówno Otwarty Fundusz Emerytalny Nationale Nederlanden, jak i innych najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, znajdziesz w serwisie Compero.pl. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać dobrze dopasowany do twoich potrzeb program, dzięki któremu zgromadzisz dodatkowe pieniądze na swoją emeryturę.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również