ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Palenie papierosów a ubezpieczenie

Palenie szkodzi. Na każdej paczce papierosów i innych wyrobach tytoniowych sprzedawanych w Polsce znajdziemy informacje dotyczącą szkodliwości palenia. W każdym papierosie znajduje się uzależniająca palaczy nikotyna oraz szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia, substancje smoliste. Palacze są świadomi zagrożenia, jednak nałóg często jest zbyt silny, aby z tego powodu mieli oni rzucić palenie.

Czy wiesz, że...

Diagnoza Społeczna z 2013 roku wskazuje, że liczba palaczy w Polsce spada. Od 1995 roku zmniejszyła się ona z 38 do 26 proc. Oznacza to, że o ile prawie 20 lat temu 12,5 mln Polaków paliło papierosy, tak w 2013 roku populacja palaczy liczyła 8,5 mln osób. Z badania Cyber Service (ośrodka badającego rynek tytoniowy) wynika, że wypalamy 46,6 mld sztuk papierosów rocznie - o 26 mld mniej niż w 2006 roku.

W Polsce panuje moda na niepalenie, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Niemniej liczebność palaczy, którzy sięgają po papierosy już od wielu lat, maleje wciąż za wolno.

Ubezpieczenie palacza

Nałogowe palenie papierosów jest okolicznością uzasadniającą zwyżkę na składkę ubezpieczeniową. Każda osoba chcąca ubezpieczyć się na życie i na zdrowie, wypełnia zwykle obowiązkowo kwestionariusz medyczny, w którym jednym z pytań jest to o palenie papierosów. Klient wpisuje czy pali, jak długo i ile papierosów dziennie wypala.

Czy wiesz, że...

Deklaracja niepalenia jest ważna dla towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli klient nie pali od co najmniej 12 miesięcy. Za nałogowego palacza ubezpieczyciel uważa osobę, która pali często i jest świadoma tego, że robi to nałogowo. Jeśli klient pali ponad 2 paczki papierosów dziennie (ponad 40 sztuk) ubezpieczyciel może nawet odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia.

Jeśli firma ubezpieczeniowa uzna, że klient jest nałogowym palaczem, może go wysłać przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej na dodatkowe badania i nałożyć zwyżkę na ubezpieczenie. Maksymalnie stawka składek ubezpieczeniowych może wzrosnąć nawet 2,52 razy. Wyższa składka związana jest z wyższym ryzykiem ponoszonym przez towarzystwo ubezpieczeniowe przy ubezpieczaniu takiej osoby. Palacze żyją nawet o 10 lat krócej niż osoby niepalące i rośnie u nich ryzyko zachorowania na poważne choroby układu oddechowego i układu krążenia oraz na nowotwory.

Uwaga!

Oszukanie towarzystwa ubezpieczeniowego i podanie, że się nie pali, nie jest działaniem właściwym. Towarzystwo może sprawdzić autentyczność takiej deklaracji w momencie podejmowania decyzji o ewentualnej wypłacie odszkodowania. Jeśli okaże się, że ubezpieczony kłamał, może uzyskać odmowę wypłaty odszkodowania

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również