ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Czy spanie w samochodzie jest legalne?

Będąc w podróży, szczególnie długiej, kierowca samochodu lub pasażerowie, mogą odczuwać senność. Czy w takim wypadku, można zatrzymać się na parkingu i zrobić sobie drzemkę? Czy pasażerowie mogą spać w aucie, kamperze lub przyczepie kempingowej w czasie jazdy? Odpowiedź na pytanie, czy spanie w samochodzie jest legalne, znajduje się w poniższym tekście. 

Czy spanie w aucie jest legalne? 

Polskie prawo nie zabrania noclegu w samochodzie w czasie postoju. W przypadku dużego zmęczenia można zatem udać się na parking i zregenerować swoje siły w aucie. Dotyczy to zarówno kierowców aut osobowych, jak i ciężarowych. Zabronione jest natomiast spanie na obszarach zielonych – w lasach, rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Nie można również nocować na prywatnej posesji osoby trzeciej, jeśli nie wyraziła ona wcześniej na to zgody.  

Warto zaznaczyć, że legalny postój dotyczy nie tylko parkingów, ale również poboczy, jeśli znajdują się przy nich oznakowania pozwalające na wykonanie takich działań. Kary nie obowiązują także kierujących, którzy zdecydowali się na odpoczynek w Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP). Jeśli kierowca zdecyduje się na postój na terenie zabudowanym powinien pamiętać, by nie korzystać z klimatyzacji i ogrzewania, gdy silnik jest włączony. Takie praktyki mogą bowiem prowadzić do zaczadzenia spalinami. Dozwolone jest natomiast korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji bez uruchomionego silnika.  

Spanie pasażerów w trakcie jazdy autem – czy są za to kary? 

Polskie przepisy pozwalają na sen pasażerów w trakcie jazdy samochodem. Należy jednak pamiętać o kilku, podstawowych kwestiach, chcąc uniknąć kary w przypadku kontroli policyjnej. Nie można spać w aucie w pozycji leżącej bez zapiętych pasów. Nogi powinny znajdować się na podłodze, a nie desce rozdzielczej. W przeciwnym razie zwiększa się prawdopodobieństwa poważnego uszkodzenia ciała w ewentualnej kolizji drogowej. Auta o większej przestrzeni, jak np. ciężarówki, często wyposażone są w łóżka. Korzystać z nich można jedynie wtedy, gdy pojazd znajduje się na postoju, z wyłączonym silnikiem. W trakcie jazdy nie można natomiast spać na łóżku ze względu na duże ryzyko uszczerbku na zdrowiu swoim oraz kierującego w przypadku stłuczki lub wypadku. Pasażer powinien znajdować się na bocznym siedzeniu z pasem bezpieczeństwa przylegającym do ramienia.  

Czym jest kamper? 

Kampery to turystyczne pojazdy, których wielkość i aranżacja wnętrza pozwalają podróżującym na komfortowy odpoczynek. W tego typu autach można nie tylko spać, ale również brać prysznic, przygotowywać posiłki itp. Zakres funkcjonalności kampera zależy od jego wielkości. Podstawowy podział obejmuje 4 typy aut turystycznych. Pierwszym z nich jest kamper van, stanowiący pojazd dostawczy z zabudową kempingową oraz użytecznymi instalacjami – wodną, elektryczną i gazową. Samochód ten nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego zazwyczaj na jego zakup decydują się pary.  

Kolejny typ to kamper półintegra, w którym przestrzeń dla kierującego połączona jest z zabudową. Taki samochód jest większy od vana, dlatego sprawdzi się on np. dla małżeństwa z dzieckiem. Wśród innych aut turystycznych warto wskazać model z alkową. W takim samochodzie łóżko znajduje się nad głowami użytkowników, a co za tym idzie nadal pozostaje do ich dyspozycji przestrzeń dzienna, kuchenna oraz sanitarna. Ostatni typ to kamper integra o największej przestronności. Auto to wyróżnia się także piękną aranżacją i luksusowymi udogodnieniami. 

Czy spanie w kamperze jest legalne? 

Polskie prawo nie przewiduje żadnych kar za spanie „na dziko” w aucie kempingowym. Na ewentualne kłopoty można narazić się w przypadku noclegu na obszarze leśnym, w rezerwacie przyrody lub parku narodowym. Zabronione jest także parkowanie kampera na terenie prywatnym bez wcześniejszej zgody właściciela. Sytuacja nieco bardziej komplikuje się w przypadku międzynarodowych wakacji. Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z różnicami definicyjnymi pomiędzy parkowaniem a biwakowaniem. Pierwsza sytuacja rozumiana jest jako pozostawienie kampera w dozwolonym miejscu dla pojazdów osobowych bez dodatkowych akcesoriów i urządzeń znajdujących się poza pojazdem. Obozowanie polega natomiast na korzystaniu z udogodnień auta poza jego wnętrzem. Jeśli obozowanie odbywa się w strefie parkingowej, wówczas wiele krajów europejskich przewiduje kary.  

Czy pasażer można spać w samochodzie typu kamper lub w przyczepie kampingowej w czasie jazdy? 

W kamperze czy przyczepie kempingowej, podobnie jak w przypadku kabiny ciężarówki wyposażonej w łóżko, nie można spać w czasie jazdy. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, a jak wiadomo, łóżka, nawet w najlepiej wyposażonym pojeździe turystycznym, ich nie posiadają. Co więcej, kierowca, który zezwolił pasażerom na spanie w czasie podróży bez zapiętych pasów, dostanie mandat wysokości 100 zł i cztery punkty karne za każdego odpoczywającego w ten sposób współpodróżnika.  

W polskim prawie nie istnieją żadne przepisy zabraniające spania w samochodzie osobowym, ciężarowym lub kempingowym w trackie postoju. Warto jednak pamiętać, by odpoczynek zaplanować w bezpiecznym i komfortowym miejscu, z dostępem do urządzeń sanitarnych. W przeciwnym razie można narazić się na wiele niedogodności, m.in. napaści, kradzieże itp. 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również