ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Parkowanie na chodniku – przepisy, jak to dobrze robić?

Parkowanie przez kierowców na chodniku to częsty widok zwłaszcza w dużych miastach. Powodem jest niewystarczająca liczba miejsc parkingowych. Czy można parkować na chodniku? Tak, ale nie zawsze. Sprawdź, kiedy i jaki mandat za parkowanie na chodniku możesz otrzymać.

 

Kiedy można parkować na chodniku – przepisy

Kwestię zatrzymania i postoju samochodu regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mimo że odpowiedź na pytanie, czy można parkować na chodniku, jest pozytywna, to jednak nie każdy kierowca może skorzystać z tej możliwości. Dlaczego?

W regulacjach prawnych znajduje się zapis, zgodnie z którym w ten sposób zaparkować mogą jedynie kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony. To duże ograniczenie – tak sformułowane przepisy wykluczają możliwość postoju na chodniku większych samochodów osobowych, np. SUV-ów.

Uwaga! Znak B-35 lub B-36 (odpowiednio zakaz postoju i zakaz zatrzymywania się) dotyczy zarówno jezdni, jak i chodnika.

Jak parkować na chodniku?

W tym względzie kierowcy również nie mają dowolności. Jeżeli na co dzień poruszasz się pojazdem ważącym nie więcej niż 2,5 tony, to na chodniku będziesz mógł zaparkować tylko wówczas, gdy:

  • na danym odcinku jezdni nie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się lub postoju,
  • chodnik jest na tyle szeroki, że parkowanie nie utrudni poruszania się pieszym – minimalna szerokość chodnika, jaka musi zostać do dyspozycji pieszych po zaparkowaniu auta to 1,5 metra,
  • pojazd zaparkowany przednią osią na chodniku nie może powodować utrudnienia ruchu pojazdów na jezdni.

Samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony czy np. motocykl, będziesz mógł zaparkować również na chodniku przy krawędzi jezdni. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: w danym miejscu nie może obowiązywać zakaz zatrzymywania się, a piesi w dalszym ciągu muszą mieć zapewnione półtora metra szerokości chodnika, aby móc swobodnie przejść koło pojazdu.

Pojazdy, które mogą zostać zaparkowane na chodniku przy krawędzi jezdni, zostały wymienione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Są to: samochód osobowy, motocykl, motorower, rower, wózek rowerowy i każdy inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony.

Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku?

Postój na chodniku pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony, brak pozostawienia miejsca pieszym czy wreszcie postój mimo zakazu mogą skończyć się dla ciebie mandatem. Ile wynosi obecnie mandat za parkowanie na chodniku? Zgodnie z aktualnym taryfikatorem 100 zł.

Mandat za parkowanie na chodniku nie musi być jednak twoim jedynym problemem. Jeżeli to, w jaki sposób pojazd został zaparkowany, utrudnia ruch innym pojazdom, auto może zostać usunięte na

 

Parkowanie przy przejściu dla pieszych – zasady

Jednym z głównych powodów, dla których na przejściach dla pieszych dochodzi do wypadków, jest ograniczona widoczność. Zdarza się, że jej przyczyną jest brak wyobraźni kierowców i postój niezgodny z przepisami. Choć parkowanie przy przejściu dla pieszych jest możliwe, to kierowca musi pamiętać, że:

  • należy zachować odpowiednią odległość od przejścia – nie można parkować bliżej niż 10 m przed i za przejściem,
  • wymóg zachowania odległości 10 m za przejściem nie obowiązuje w przypadku dróg jednokierunkowych.

Jeżeli zaparkujesz przy przejściu dla pieszych, ignorując przepisy w zakresie wymaganej odległości, również musisz spodziewać się mandatu.

Ile wynosi mandat za zatrzymanie auta tak, że utrudnia ono ruch innych samochodów? Kierowca parkujący w taki sposób zostanie ukarany kwotą od 100 do 300 zł.

 

Kiedy możliwe jest parkowanie w strefie zamieszkania?

Strefa zamieszkania jest wyjątkowa pod względem przepisów dotyczących pieszych – mają oni pierwszeństwo przed pojazdami w każdej sytuacji. Z tego względu również kwestia parkowania w strefie zamieszkania wymaga rozjaśnienia. Jak powinieneś parkować w strefie zamieszkania?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym dopuszcza parkowanie w strefie zamieszkania, ale tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Inaczej mówiąc, nie możesz zaparkować auta w dowolnym miejscu – jest to zabronione i zagrożone mandatem.

Strefa zamieszkania jest oznakowana przy wjeździe znakiem D-40. Z kolei przy wyjeździe ze strefy zamieszkania znajduje się znak D-41.

Jakiej wysokości mandat grozi kierowcom za naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania? Kara jest taka sama, jak za nieprawidłowe parkowanie na chodniku – 100 zł.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również