poradnik

Pas awaryjny na autostradzie – do czego służy?

 • Marek Pawłowski
 • Komunikacja

Pas awaryjny na autostradzie – do czego służy?

Awaria samochodu może przytrafić się na każdej drodze. Jeżeli doszło do niej na autostradzie lub drodze ekspresowej, skorzystaj z pasa awaryjnego. Przypominamy, kto i na jakich zasadach może korzystać z pasa awaryjnego.

 

Czym jest pas awaryjny i jak on wygląda?

Pas awaryjny, a dokładnie pas awaryjnego postoju, to część pobocza na autostradzie lub drodze ekspresowej, z której kierowcy mogą korzystać jedynie w określonych sytuacjach, np. gdy doszło do awarii samochodu. Charakterystyczne elementy pasa awaryjnego to:

 • lokalizacja – znajduje się on po prawej stronie jezdni,
 • oddzielenie od pozostałych pasów linią ciągłą,
 • występowanie jedynie na autostradach i drogach ekspresowych.

Mimo że pas awaryjny jest tworzony tylko na autostradach i drogach ekspresowych, to zdarza się, że ze względu na ograniczenia na krótkich odcinkach go nie ma. W Polsce takim przykładowym odcinkiem może być Bielany Wrocławskie-Krzyżowa.

Rzadko spotykane są też autostrady z pasami awaryjnymi po każdej stronie jezdni. Takie autostrady buduje się w niektórych krajach europejskich.

Postój na pasie awaryjnym jest zabroniony. Odpoczynek, spożywanie posiłku czy picie kawy na pasie awaryjnym – a nie w miejscu do tego wyznaczonym – może kosztować cię 300 zł.

Jak prawidłowo korzystać z pasa awaryjnego?

Jak sama nazwa wskazuje, pas awaryjny nie może być wykorzystywany jako pas ruchu. Nie służy on również w celach postojowych. Jeżeli w czasie podróży będziesz chciał odpocząć, powinieneś skorzystać z dedykowanego parkingu – pas awaryjny może być wykorzystywany jedynie:

 • gdy dojdzie do awarii, wypadku lub kierowca źle się poczuje – wówczas postój będzie uprawniony,
 • w razie kontroli drogowej – policjanci kontrolują kierowców i auta, korzystając właśnie z pasa awaryjnego,
 • gdy drogą jedzie pojazd ratowniczy – pas awaryjny można wykorzystać do utworzenia korytarza życia.

Gdy doszło do awarii auta i korzystasz z pasa awaryjnego, powinieneś pamiętać także o prawidłowym oznakowaniu miejsca postoju. Wymagane jest włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za autem.

Czy wiesz, że taryfikator mandatów przewiduje mandat za nieprawidłowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego? Kara wynosi 300 zł. Ze względów bezpieczeństwa podczas ustawiania trójkąta ostrzegawczego powinieneś mieć na sobie kamizelkę odblaskową.

Na przyjazd pomocy drogowej nie powinieneś czekać w samochodzie. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, abyś przebywał za barierkami ochronnymi.

 

Awaria na autostradzie a polisa assistance

Lubisz czuć się bezpiecznie na drodze i dlatego zawsze kupujesz pakiet ubezpieczeń OC i assistance? Jeżeli awaria przytrafiła ci się właśnie na autostradzie lub drodze ekspresowej, to już po zatrzymaniu samochodu na pasie awaryjnym i oznakowaniu miejsca awarii, powinieneś skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Dlaczego to takie ważne?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajduje się następujący zapis: Zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Dzięki assistance możesz być jednak spokojny – firma ubezpieczeniowa:

 • wezwie na miejsce zdarzenia pojazd przeznaczony do holowania na autostradzie,
 • pokryje koszty holowania – zgodnie z umową assistance.

Gdybyś o pomoc w holowaniu pojazdu poprosił np. znajomego, to – w razie zatrzymania przez policję – otrzymasz mandat w wysokości 200 zł. To jednak nie wszystko, bo funkcjonariusze policji mogliby sklasyfikować taki czyn jako stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

Przeczytaj również

 • Marek Pawłowski

Ze świateł do jazdy dziennej nie korzystają wszyscy kierowcy. Część samochodów poruszających się po drogach nie jest wyposażona w te światła. Z kolei niektórzy kierujący pojazdami...

 • Klaudia Malinowska

Początek wiosny to czas, gdy wiele osób podejmuje decyzję o zakupie roweru. Wówczas też pojawia się pytanie, jaki rower kupić. Oferta producentów jest bardzo obszerna, a to...

 • Patrycja Kowalewska

Samochody z automatem cieszą się coraz większym powodzeniem wśród polskich kierowców. Powodem jest m.in. wyższy komfort prowadzenia takiego pojazdu. Jak działa automatyczna skrzynia...