ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Paszport covidowy  - czym jest, jak go uzyskać i jak działa?

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat Covid (UCC) zawiera najważniejsze informacje dotyczące wirusa COVID-19 - o szczepieniu, teście na obecność koronawirusa lub statusie ozdrowieńca. Paszport covidowy jest dostępny w aplikacji mObywatel (dawniej mTożsamość) i jako plastikowa karta zawierająca unikalny kod QR. Z tego wpisu dowiesz się jak uzyskać Unijny Certyfikat Covid i do czego może ci się przydać.

Jak założyć paszport Covidowy?

Paszport covidowy funkcjonuje w obrębie państw Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku i zastępuje krajowe zaświadczenie o szczepieniu. Nazywany jest również paszportem szczepiennym, paszportem szczepionkowym, zielonym paszportem, zielonym certyfikatem czy cyfrowym certyfikatem. Unijny Certyfikat Covid jest dostępny w aplikacji mObywatel, którą można pobrać za darmo zarówno na smartfony z systemem Android, jak iOS.

Dla osób, które nie korzystają z nowoczesnych telefonów komórkowych powstało rozwiązanie, które pozwala im uzyskać UCC. Można zamówić przez internet plastikową kartę typu bankomatowego, która zawiera unikalny kod QR (taki sam, jak w aplikacji) z konta pacjenta zaszczepionego na COVID-19. W przeciwieństwie do aplikacji, za kartę z kodem QR trzeba zapłacić około 35 zł.

Kolejną możliwością uzyskania zielonego certyfikatu jest zalogowanie się do Internetowego Konta pacjenta (IPK) i pobranie kodu QR, który można zapisać na swoim urządzeniu i wydrukować. Aby zalogować się do IPK trzeba posiadać utworzony profil zaufany. Istnieje również aplikacja o nazwie mojeIPK, z której również można korzystać w celu przedstawienia swojego kodu QR. Paszport covidowy można pobrać już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Paszport covidowy Polska - komu jest potrzebny?

Dokument ten w formie kodu QR przyda się szczególnie osobom, które chcą swobodnie i bezpiecznie podróżować po Europie w czasie pandemii. Udowodnienie, że jesteś osobą zaszczepioną na koronawirusa przy odprawie na lotnisku lub na granicy danego kraju jest banalnie proste - wystarczy, że pokażesz swój kod QR, czy to w aplikacji mObywatel, czy na zamówionej karcie. Dzięki okazaniu tego dokumentu możliwe będzie również uniknięcie kwarantanny po przyjeździe do danego państwa. Osoby, które nie planują wyjeżdżać z Polski również wiele zyskają posiadając paszport covidowy. Posiadając pełne szczepienie (i mogąc to udowodnić) nie jest się wliczanym do obowiązujących limitów na rozmaitych wydarzeniach i w poszczególnych miejscach, np. na koncertach, targach, w kinach, restauracjach czy na siłowniach.

Ile jest ważny paszport covidowy w Polsce?

Certyfikat COVID ma określoną ważność, która zależy od tego, czy osoba, która go posiada jest zaszczepiona, jest ozdrowieńcem, bądź czy posiada jedynie negatywny wynik testu na koronawirusa. Terminy ważności paszportu covidowego wyglądają następująco:

  • dla osób w pełni zaszczepionych certyfikat jest ważny od 14 dnia do roku po przyjęciu ostatniej dawki,
  • osoby posiadające negatywny wynik testu na obecność koronawirusa mają ważny kod QR przez 48 godzin,
  • ozdrowieńcy otrzymują swój paszport covidowy na 180 dni od 11 dnia uzyskania wyniku testu PCR.

Od 1 lutego 2022 r. w życie weszły nowe przepisy. Zgodnie z nimi Unijny Certyfikat COVID zarówno po szczepieniu pełnym, uzupełniającym, jak i przypominającym jest ważny przez 270 dni. Termin ten liczy się od dnia szczepienia.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również