ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Paszport dla psa - ile kosztuje, jak i gdzie go wyrobić?

Paszport dla psa to dokument identyfikacyjny wystawiany na potrzeby przemieszczania zwierząt domowych pomiędzy państwami UE. Wystawiany jest przez lekarza weterynarii, który posiada stosowne upoważnienie. Z tego artykułu dowiesz się w jakich sytuacjach paszport dla psa będzie niezbędny oraz ile kosztuje wyrobienie go.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa, czyli dokument identyfikacyjny potrzebny do przemieszczania się ze zwierzęciem (o charakterze niehandlowym) oraz wszystkie inne dokumenty związane ze zwierzętami domowymi wystawiane są przez weterynarza. Lekarz uprawniony do wystawienia takiego dokumentu zobowiązany jest do znajomości przepisów regulujących zasady wydawania paszportów dla zwierząt towarzyszących oraz pobierania próbek w celu określenia miana przeciwciał, a w szczególności rozporządzeń:

 • Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013,
 • wykonawczego Komisji (UE) nr 577/2013.

Paszport dla psa jest dokumentem urzędowym, a osoba dokonująca w nim wpisów potwierdza z pełną odpowiedzialnością określony stan zdrowia pupila, który może być weryfikowany na terenie całej Unii Europejskiej przez odpowiednie władze podczas przemieszczania zwierzęcia. Niewłaściwe wypełnienie paszportu przez lekarza weterynarii naraża właściciela na poniesienie dodatkowych kosztów i wydłużenie podróży, a nawet konieczność powrotu do domu.

Lista przychodni weterynaryjnych uprawnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt wskazana jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Trzeba również pamiętać o legalizacji paszportu, której dokonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Aby wyrobić paszport dla psa nie wystarczy jedynie znaleźć odpowiedniego lekarza weterynarii. Należy spełnić kilka warunków, które upoważnią właściciela czworonoga do przemieszczania się z nim po terenie Unii Europejskiej. Są to:

 • pies musi być zidentyfikowany za pomocą mikrochipu lub tatuażu (tatuaż uznawany jest za prawidłową identyfikację, jeśli został wykonany przed 3 lipca 2011 r.),
 • zwierzę powinno być prawidłowo zaszczepione przeciwko wściekliźnie, co musi być udokumentowane specjalnym zaświadczeniem,
 • właściciel musi posiadać właściwie wypełniony dokument identyfikacyjny, czyli paszport dla psa.

Co ważne, data wszczepienia mikrochipu lub zrobienia tatuażu musi być wcześniejsza niż data wykonania szczepienia. Nie może to być ten sam dzień, ponieważ w takim przypadku może zostać poddana w wątpliwość zasada mówiąca, iż szczepi się zwierzę zidentyfikowane. Warto również pamiętać, że szczególnym przypadkiem są szczenięta, które mogą podróżować dopiero gdy miną trzy tygodnie od dnia przyjęcia zastrzyku. Dzieje się tak, ponieważ przeciwciała w organizmie młodego psa wytworzą się później niż u dorosłego zwierzęcia. Wiek również ma znaczenie - szczepienie, które zostało wykonane na szczeniaku, który nie ukończył jeszcze 12 tygodni nie zostanie uznane i trzeba będzie je powtórzyć, gdy pies ukończy wymagany wiek.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Wyrobienie paszportu dla psa to koszt w wysokości 100 zł, z czego 30 zł to opłaty manipulacyjne, w których zawiera się koszt wydruku paszportu, prowadzenie rejestrów oraz niezbędnych badań, a 70 zł to wynagrodzenie dla lekarza weterynarii za wypełnienie dokumentu. Cena ta nie obejmuje wszczepienia identyfikatora (jeśli pies go nie posiada), które nie powinno przekroczyć kwoty 100 zł oraz szczepień (szczepienie przeciwko wściekliźnie waha się w granicach 30-40 zł) i innych zabiegów. Legalizacja paszportu dla psa to natomiast wydatek rzędu 26 zł.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?

Czas oczekiwania na paszport dla psa jest zależny od tego, czy czworonóg posiada wszczepiony mikrochip oraz czy szczepienie przeciwko wściekliźnie nadal obowiązuje i będzie obowiązywało przez cały czas pobytu za granicą (szczepienie jest ważne 12 miesięcy). Jeżeli te warunki są spełnione, formalności u lekarza weterynarii można załatwić w czasie jednej wizyty. Legalizacja paszportu dla psa również powinna odbyć się od ręki, chyba że Powiatowy Lekarz Weterynarii z jakiegoś powodu odmówi zalegalizowania dokumentu. W takim przypadku w ciągu 14 dni można odwołać się do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Jak wygląda paszport dla psa?

Paszport dla psa pozwala zidentyfikować zwierzę, gdyż zawiera wszystkie niezbędne informacje na jego temat. W takim dokumencie znajdują się następujące dane:

 • umiejscowienie mikrochipu lub tatuażu,
 • datę wszczepienia mikrochipu lub naniesienia tatuażu bądź datę identyfikatora,
 • kod alfanumeryczny wskazywany przez mikrochip lub widniejący na tatuażu,
 • szczegóły dotyczące właściciela (imię i nazwisko oraz dane kontaktowe),
 • podpis właściciela,
 • opis zwierzęcia - imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela, cechy charakterystyczne i wyróżniające lub znaki szczególne,
 • imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny,
 • informacje na temat szczepienia przeciwko wściekliźnie, w tym data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
 • informacje dotyczące zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna (np. odrobaczania w kierunku tasiemca bąblowca),
 • inne ważne informacje dotyczące stanu zdrowia psa (np. dodatkowe szczepienia, leki przeciw pasożytom zewnętrznym).

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również