ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Pierwsze wakacje za granicą - gdzie i jak się przygotować?

Pierwszy wyjazd za granicę na wakacje jest zarówno ekscytujący, jak i stresujący. Jeżeli chcesz, aby był on niezapomniany i przebiegł bez przykrych niespodzianek, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak zorganizować zagraniczny wyjazd.

Pierwsze wakacje - z biurem podróży czy może bez niego?

To pierwszy dylemat, przed którym staniesz. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Pierwsze wakacje z biurem podróżyoznaczają, że nie będziesz musiał martwić się o wiele kwestii - to pracownicy biura zadbają o twój nocleg, wyżywienie i rozrywki. Otrzymasz od nich także wskazówki na temat tego, jakie dokumenty i rzeczy powinny znaleźć się w twojej walizce.

Być może należysz do osób, którym nie odpowiadają zorganizowane wycieczki. Wówczas planując zagraniczny wypoczynek, powinieneś:

  • Zadbać o nocleg. Jeżeli masz ograniczony budżet, najlepiej zrobisz, rezerwując nocleg jeszcze przed wyjazdem. Możesz to zrobić za pośrednictwem jednego z dedykowanych portali, np. Booking.com czy Airbnb.
  • Z wyprzedzeniem kupić bilety lotnicze. Tani lot możesz znaleźć, korzystając z internetowych wyszukiwarek połączeń lotniczych. To m.in. Fly4free.pl czy Fru.pl.
  • Zaplanować, jak spędzisz czas - gdy twoim jedynym celem nie jest odpoczynek na plaży i kąpiele słoneczne. Poczytaj o miejscu, do którego się wybierasz i zapoznaj się z listą atrakcji, które warto zobaczyć.

Planujesz pierwsze wakacje za granicąw Pradze, Kijowie, Mińsku, Wilnie czy Amsterdamie? Warto rozważyć alternatywę dla samolotu - do celu podróży możesz dojechać także samochodem. W takim przypadku powinieneś jednak zorientować się, czy nie będziesz potrzebował Zielonej Karty. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Zielona Karta - gdzie jest potrzebna i ile kosztuje?

Pierwsze wakacje zagraniczne – czy potrzebny jest Certyfikat COVID? 

Planujesz wyjechać na wakacje do jednego z europejskich krajów? Może się okazać, że będziesz potrzebować Unijnego Certyfikatu COVID lub potwierdzenia posiadania negatywnego wyniku testu COVID-19. Ta kwestia nie podlega harmonizacji na terenie Unii Europejskiej, co oznacza, że w każdym kraju mogą obowiązywać inne zasady. Informacji o tym, czy będą ci potrzebne dokumenty w kierunku COVID-19, powinieneś szukać przed wyjazdem na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Jeżeli dokumenty są niezbędne, nie musisz ich posiadać w formie papierowej – swój Unijny Certyfikat COVID znajdziesz w aplikacji mObywatel. Prezentowane są w niej trzy statusy: 

  • osoby zaszczepionej 
  • ozdrowieńca – osoby, która przeszła COVID-19 i wróciła do zdrowia 
  • osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 

Korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne, z kolei Certyfikat COVID jest akceptowany przez służby innych krajów, wystarczy też podczas kontroli granicznej. Co więcej, Certyfikat COVID dostępny jest w aplikacji nie tylko w języku polskim, ale również w języku angielskim.

Gdzie na pierwsze wakacje zagraniczne - na który kraj się zdecydować?

To zależy od twoich preferencji. Jeżeli myślisz o egzotycznym miejscu - np. planujesz wyjazd do jednego z afrykańskich czy azjatyckich krajów, to musisz przygotować się nie tylko na wyższe wydatki. Samodzielne zorganizowanie wypoczynku w odległym regionie świata oznacza konieczność zapoznania się z wymaganiami i przepisami obowiązującymi w danym państwie:

  • Możesz potrzebować wizy. Dla przykładu wyjeżdżając do Ghany, będziesz potrzebował nie tylko wizy, ale również paszportu z co najmniej sześciomiesięcznym terminem ważności.
  • Przed wyjazdem do niektórych krajów będziesz musiał się zaszczepić. Przykładowo osoby wyjeżdżające do Nigerii muszą zaszczepić się przeciw żółtej febrze - informacja o szczepieniu musi zostać zamieszczona w międzynarodowej książeczce zdrowia.
  • W niektórych krajach zakazane jest palenie papierosów w miejscach publicznych czy korzystanie z torebek foliowych - takie przepisy obowiązują choćby w Kenii. Z kolei za zakup wyrobów z kości słoniowej grozi kara finansowa w wysokości 10 tys. dolarów.

Gdzie na pierwsze wakacje zagraniczne z biurem podróży? Tu sprawa wygląda podobnie. W przypadku dalekich podróży w egzotyczne zakątki świata uwzględnij wszystkie za i przeciw - dopiero wówczas podejmij decyzję.

Jakie dokumenty i rzeczy zabrać na pierwszy wyjazd za granicę na wakacje?

Lista dokumentów zależy od kraju, do którego się wybierasz. Jeżeli zaplanowałeś wakacje w jednym z państw unijnych, nie będziesz potrzebował paszportu czy wizy - wystarczy dowód osobisty i prawo jazdy, gdy na miejscu masz zamiar wynająć samochód.

Wyjeżdżając na pierwsze wakacje za granicę z biurem podróży, możesz liczyć na pomoc rezydenta turystycznego, który powinien znajdować się na miejscu. Mimo to warto do walizki spakować m.in. słownik lub rozmówki (gdy nie znasz języka angielskiego), apteczkę, krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, przewodnik turystyczny i powerbank.

W zależności od kraju, do którego się wybierasz, możesz nie mieć możliwości płacenia kartą płatniczą. Warto, abyś przygotował się na taką okoliczność i odpowiednio wcześniej zaopatrzył się w gotówkę.

Przed wyjazdem powinieneś też zainstalować w swoim smartfonie aplikacje turystyczne, z których będziesz mógł skorzystać już na miejscu. Przykładami takich aplikacji mogą być: Maps.me (to mapy z zaznaczonymi punktami, np. kawiarniami, hotelami), Nextbike (jeżeli na miejscu chcesz wypożyczyć rower) czy Culture Trip (gdy masz w planach zwiedzanie miasta i nie chcesz pominąć najważniejszych atrakcji).

Pierwsza wycieczka zagraniczna a ubezpieczenie turystyczne

Pierwszy wyjazd za granicę na wakacje powinien być bezpieczny. Być może słyszałeś o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niestety, w przypadku zagranicznego wyjazdu to za mało. Karta EKUZ nie zawsze uchroni cię przed kosztami leczenia, gdybyś na wakacjach potrzebował pomocy lekarskiej.

Jak wybrać ubezpieczenie z myślą o zagranicznym urlopie? Kluczowe przy wyborze są co najmniej trzy parametry:

  • Suma ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Pamiętaj, że to maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa wyda na opłacenie twojego leczenia.
  • Zakres ochrony. Dla przykładu nurkowanie, windsurfing czy narciarstwo to sporty, które często wymagają umieszczenia w umowie dodatkowych klauzul.
  • Możliwość skorzystania z dodatkowych polis. Dzięki nim będziesz mógł ubezpieczyć np. sprzęt sportowy, który zamierzasz zabrać ze sobą w podróż.

Cena ubezpieczenia turystycznego - w porównaniu do pozostałych kosztów zagranicznego wyjazdu - jest niewielka. Nie powinieneś zatem próbować na nim oszczędzać. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub będziesz potrzebował pomocy medycznej, dobra polisa zapewni ci finansowe wsparcie ubezpieczyciela.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również