ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pierwszeństwo łamane – jak uniknąć kolizji?

Skrzyżowania, na których obowiązuje pierwszeństwo łamane sprawiają kierowcom dużo trudności, a brak znajomości przepisów często skutkuje wypadkiem. Nadużywanie lub nieużywanie kierunkowskazów wprowadza zamieszanie i utrudnia podjęcie odpowiedniego manewru. Jak je poprawnie stosować? Komu przysługuje pierwszeństwo przejazdu? 

Droga z pierwszeństwem łamanym 

Czym właściwie jest pierwszeństwo łamane? To tak naprawdę potoczna nazwa skrzyżowania. Jest to sytuacja, kiedy droga z pierwszeństwem na skrzyżowaniu skręca, ale jej przebieg jest unormowany znakami drogowymi. 

Najbardziej powszechne błędy kierowców dotyczą zrozumienia właśnie zasad pierwszeństwa łamanego. Trudność przejawia się na dwa sposoby: 

  1. na skrzyżowaniu chcesz jechać prosto i sygnalizujesz to kierunkowskazem, 

  1. na skrzyżowaniu chcesz wykonać manewr skrętu bez użycia kierunkowskazu. 

Czasem błąd może być niegroźny, a w innym wypadku może być przyczyną prawdziwej tragedii. Nieprawidłowe zastosowanie kierunkowskazów wprowadza w błąd innych uczestników drogi. Co więcej, nieprawidłowe użycie kierunkowskazu lub nie użycie go wcale, gdy jest to wymagane, skutkować może otrzymaniem mandatu w wysokości 200 zł i dwóch punktów karnych.  

Jak używać kierunkowskazów? 

Czy na głównej trzeba włączać kierunkowskaz i czy włączać kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem? To dwa bardzo często pojawiające się pytania. Odpowiedzi na nie należy szukać w przepisach ruchu drogowego, które mówią, że kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Oznacza to, że kierunkowskaz należy włączyć wcześniej przed wykonaniem manewru zmiany pasa lub zmiany kierunku jazdy. 

Nie jest to tożsame z jazdą drogą, gdzie widnieje znak droga z pierwszeństwem. Jeżeli jedziesz po niej prosto (nawet gdy droga zakręca), nie musisz o tym informować poprzez użycie kierunkowskazu. 

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? 

Wjeżdżając na skrzyżowanie równorzędne, obowiązuje cię zasada prawej ręki. Co to oznacza? Pierwszeństwo przejazdu jest po stronie kierującego, który ma wolną swoją prawą stronę. 

Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną – kto ma pierwszeństwo? 

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną mają pojazdy jadące drogą z pierwszeństwem zarówno z twojej lewej, jak i prawej strony. 

Co oznacza znak ustąp pierwszeństwa? 

Znak ustąp pierwszeństwa, czyli żółty odwrócony trójkąt z czerwonym obramowaniem (znak A-7) znajduje się przy drogach podporządkowanych i, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że trzeba ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom, które jadą po drodze uprzywilejowanej. 

Jaki mandat za wymuszenie pierwszeństwa? 

Kto ma pierwszeństwo na drodze nie zawsze jest dla wszystkich tak oczywiste, jakby się mogło wydawać. Mimo znaków świadczących o drodze z pierwszeństwem przejazdu, wymuszenia zdarzają się niezwykle często. Czym właściwie jest wymuszenie pierwszeństwa? Jest to nic innego, jak zmuszenie innego samochodu jadącego po drodze głównej do zwolnienia, zmiany pasa ruchu lub zatrzymania się. Za taki manewr grozi mandat do 300 zł. Jeżeli dojdzie na ten skutek do kolizji, możesz otrzymać karę od 50 do 5000 zł i 6 punktów karnych. 

Co więcej, jeżeli kolizja spowodowała rażące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to sprawa może zostać skierowana do sądu. Tam można otrzymać karę wynoszącą do 30 000 zł. 

Pamiętaj, że nawet jeśli masz pierwszeństwo na drodze, musisz przepuścić pojazdy uprzywilejowane jadące z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi, takie jak wóz strażacki, karetka czy samochód policyjny.  

Jak zrozumieć skrzyżowania? 

Pomocnym jest stałe poszerzanie swojej wiedzy poprzez czytanie artykułów oraz oglądanie filmów instruktorskich. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć przepisy ruchu drogowego. 

Jeżeli mimo to, masz nadal trudności ze zrozumieniem zasad drogi z pierwszeństwem, skrzyżowania podporządkowanego i ogólnie, kto kiedy ma pierwszeństwo, warto udać się na kurs doszkalający. Kilka dodatkowych lekcji ze specjalistą będą zdecydowanie tańsze, niż koszty kolizji bądź poważnego wypadku. 

Najczęstszą przyczyną kolizji drogowych jest: 

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, 

  • brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami, 

  • nieprawidłowe wykonywanie manewrów, 

  • brak ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu. 

Jeżeli jesteś uczestnikiem drogi, musisz zachowywać szczególną ostrożność i znać obowiązujące przepisy. Nie tylko po to, aby uniknąć kosztownych kar, ale przede wszystkim, aby chronić zdrowie i życie swoje oraz innych użytkowników ruchu drogowego. 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również