ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pierwszeństwo przejazdu – kto i kiedy ma pierwszeństwo przejazdu?

Kandydaci na prawo jazdy uczą się zasad ruchu drogowego, w tym również tego, kto i kiedy ma pierwszeństwo w ruchu drogowym. Miałeś dłuższą przerwę od kierowania pojazdami? Odśwież swoją wiedzę – przypominamy, kto i w jakich sytuacjach ma pierwszeństwo przejazdu.

 

Kto ma pierwszeństwo na rondzie?

Zdarza się, że ronda, zwłaszcza te dwupasmowe, są omijane przez kierowców.

Pierwszeństwo na rondzie, zwłaszcza dwupasmowym, wciąż budzi wiele wątpliwości wśród kierowców. Powodem jest niewystarczająca wiedza na temat tego, jak prawidłowo należy się poruszać na takich skrzyżowaniach. Tymczasem zasady nie są wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  • Kto ma pierwszeństwo na rondzie? Na większości rond w Polsce pierwszeństwo ma ten pojazd, który już znajduje się na rondzie. Oznacza to, że kierowca wjeżdżający na rondo powinien przepuścić samochód, który już się na nim porusza. Wjazdy na takie ronda są oznaczone znakami „ustąp pierwszeństwa”.
  • Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez znaków? Tylko przez nielicznymi rondami nie znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. Wówczas obowiązuje tzw. zasada prawej ręki. Oznacza to, że pierwszeństwo mają pojazdy po prawej stronie, czyli wjeżdżające na rondo.
  • Kto ma pierwszeństwo na rondzie dwupasmowym? Kierowca, który porusza się po rondzie dwupasmowym i planuje zmienić zajmowany pas ruchu, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który już porusza się tym pasem ruchu.

Jak poruszać się po rondzie? Niektórzy kierowcy mają wątpliwości dotyczące korzystania z kierunkowskazu. Błędne jest włączanie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo – sygnalizować należy wyłącznie zamiar opuszczenia ronda.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Jeżeli na skrzyżowaniu jest sygnalizacja świetlna lub znaki drogowe, to kwestia pierwszeństwa na skrzyżowaniu jest sprawą prostą. Najczęściej kierowcy pytają, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw uściślić, co to jest skrzyżowanie równorzędne.

Skrzyżowanie równorzędne to skrzyżowanie, na którym nie zostało wskazane pierwszeństwo przejazdu. Kto zatem ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Jeżeli:

  • Kierowca ma po swojej prawej stronie inny pojazd, to powinien ustąpić mu pierwszeństwa. Na skrzyżowaniach równorzędnych obowiązuje tzw. zasada prawej ręki, czyli kierowca, który ma wolną prawą stronę, ma pierwszeństwo.
  • Do skrzyżowania zbliża się tramwaj, to on będzie miał pierwszeństwo. W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajduje się zapis, zgodnie z którym pojazd szynowy ma zawsze pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów. Nie ma przy tym znaczenia, z której strony nadjeżdża.
  • Jeżeli kierowca znajdujący się na skrzyżowaniu równorzędnym zamierza skręcić w lewo, ustępuje pierwszeństwa pojazdom znajdującym się z jego prawej strony, jadącym z kierunku przeciwnego na wprost i skręcającym z kierunku przeciwnego w prawo.

Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo przejazdu zawsze będzie mieć też pojazd uprzywilejowany, który porusza się na sygnale.

 

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo? Wielu kierowców na to pytanie niesłusznie odpowie twierdząco. Mimo że w wielu sytuacjach pojazdowi szynowemu kierowcy będą musieli ustąpić, to jest też kilka wyjątków, gdy tramwaj nie będzie miał pierwszeństwa.

 

Tramwaj na rondzie

Czy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie? Sytuacja wcale nie jest oczywista. Warto wiedzieć, że pojazd szynowy:

  • ma pierwszeństwo zawsze, gdy zjeżdża z ronda,
  • nie ma pierwszeństwa, jeżeli wjeżdża na rondo, przed którym znajduje się znak wskazujący na konieczność ustąpienia pierwszeństwa,
  • jak wszystkie pozostałe pojazdy ma obowiązek zastosować się do sygnalizacji świetlnej – nie zawsze musi zatem mieć pierwszeństwo.

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie? Jak widać z powyższych przykładów, nie zawsze pojazd szynowy będzie miał pierwszeństwo. Zależy to od znaków, sygnałów świetlnych i tego, czy tramwaj wjeżdża na rondo, czy z niego zjeżdża.

 

Tramwaj na skrzyżowaniu

Kierowcy, którzy na co dzień nie poruszają się po miastach z siecią tramwajową, mogą zastanawiać się, jak wygląda kwestia pierwszeństwa tych pojazdów na skrzyżowaniach. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami:

  • Na skrzyżowaniu równorzędnym tramwaj ma zawsze pierwszeństwo. Nie ma przy tym znaczenia, z której strony nadjeżdża.
  • Na skrzyżowaniu ze znakami, jeżeli zarówno tramwaj, jak i samochód jadą drogą z pierwszeństwem przejazdu, to tramwaj ma pierwszeństwo.
  • Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, jeżeli tramwaj i samochód mają zielone światło, to pojazd szynowy będzie miał pierwszeństwo, gdy jedzie prosto, a auto skręca.

Od zasady mówiącej, że pojazd szynowy ma zawsze pierwszeństwo, istnieje zaledwie kilka odstępstw. Właśnie z tego względu wielu kierowców uogólnia tę kwestię i uznaje, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo.

 

Rowerzysta a pierwszeństwo przejazdu

Głównym powodem wypadków z udziałem rowerzystów jest wymuszenie pierwszeństwa albo przez rowerzystę, albo kierującego pojazdem silnikowym. Warto zatem znać sytuacje, kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo i kiedy musi on ustąpić pierwszeństwa.

 

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Rowerzysta ma pierwszeństwo m.in. na przejściu dla pieszych. Jednak nie może on na przejście wjechać – powinien zejść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Rowerzysta ma też pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej, jeżeli znajduje się na przejeździe dla rowerzystów.

 

Kiedy rowerzysta ustępuje pierwszeństwa?

Nie zawsze rowerzysta będzie miał pierwszeństwo (np. na skrzyżowaniu). Cykliści mają obowiązek stosować się do tych samych przepisów co kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego. Na skrzyżowaniach bez znaków i sygnalizacji obowiązuje tzw. zasada prawej ręki. Oznacza to, że rowerzysta, który ma po swojej prawej stronie inny pojazd, będzie musiał ustąpić mu pierwszeństwa.

 

Kto ma pierwszeństwo na drodze?

Poza omówionymi wyżej zasadami warto też wiedzieć, kto ma pierwszeństwo na drodze. Przykładowo:

  • Kierowca, który chce zmienić pas ruchu na inny, musi ustąpić pierwszeństwa tym kierowcom, którzy już poruszają się tym pasem. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku korzystania z pasa włączania, który znajduje się np. na autostradach.
  • Na mandat naraża się włączający się do ruchu kierowca, który nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, wyjeżdżając z posesji czy parkingu. W tym przypadku pierwszeństwo mają zarówno samochody poruszające się drogą, jak i piesi znajdujący się na chodniku.
  • Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach mają kierowcy, którzy poruszają się drogą, przy której stoi znak pierwszeństwa przejazdu. Kierowcy na drogach podporządkowanych mają ustąpić im pierwszeństwa.

To, kto i kiedy ma pierwszeństwo na drodze, zostało uregulowane w obowiązujących przepisach. Nawet kierowcy z wieloletnim stażem powinni od czasu do czasu odświeżać swoją wiedzę w tym względzie, gdyż regulacje czasem ulegają zmianom. To najprostszy sposób, aby uniknąć kolizji czy wypadku i jednocześnie nie narazić się na mandat bądź utratę zniżek OC.

 

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również