ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pierwszy samochód - kilka wskazówek przy wyborze

Pierwszy samochód i jego zakup jest przełomowym momentem w życiu każdego kierowcy. Będziemy wracali do tej chwili przez wiele lat, więc warto wybrać dobre auto, do którego będziemy wracać z uśmiechem na twarzy. Zakup samochodu, zwłaszcza używanego to często loteria, jednak gdy ulegniemy emocjom sam wybór poszukiwanego modelu może być błędem. Warto zatem podejść do zakupu samochodu w miarę możliwości racjonalnie i kierować się kilkoma wskazówkami, które opisano poniżej. 

Wybór samochodu w zależności od potrzeb 

Poszukiwania samochodu powinniśmy zacząć od zastanowienia się do czego będzie nam on potrzebny. Jeżeli będziemy poruszali się głównie po zatłoczonym mieście, szybko będziemy żałować zakupu dużego sedana, który będzie zbyt wiele palił, a znalezienie wystarczająco miejsca parkingowego będzie często niemożliwe. 

Z drugiej strony mały miejski samochód będzie uciążliwy podczas pokonywania długich tras. Po pierwsze przy wysokich prędkościach autostradowych będzie głośny w środku, będzie prowadził się mniej pewnie, a dodatkowo spalanie niewielkiego silnika na autostradzie nie będzie już tak korzystne jak w warunkach miejskich. 

Jaki silnik będzie najlepszy? 

Decyzja powinna zależeć od rodzaju pokonywanych tras. Przy szalejących cenach paliw warto dobrze przeanalizować nasze potrzeby. 

Decydując się na samochód z silnikiem o zapłonie samoczynnym (diesla) musimy pamiętać, że najlepiej sprawdzi się on na dłuższych trasach. Gdy pokonujemy krótkie odcinki taki silnik nie będzie w stanie osiągnąć optymalnych warunków pracy i przez to nie zdoła pokazać swoich zalet. Jedną z nich jest niższe spalanie w porównaniu do silników benzynowych. Niższe spalanie pozwala na mniejsze koszty zakupu oleju napędowego, a ponadto zwiększy zasięg samochodu na jednym tankowaniu, co zwłaszcza przydaje się na trasie, gdy nie chcemy tankować droższego paliwa na stacjach rozmieszczonych przy autostradach. 

Silnikowi benzynowemu z kolei mniej przeszkadza pokonywanie krótkich dystansów, między innymi z uwagi na mniejszą sprawność szybciej się rozgrzewa od diesla. Kolejną zaletę silnika benzynowego zauważymy, gdy temperatury spadną poniżej zera. Z uwagi na inny sposób zapłonu mieszanki w silniku zimą silnik diesla będzie dużo trudniej odpalić, a gdy pokonujemy krótkie dystanse, akumulator może nie zdążyć się naładować na tyle, aby można było ponownie uruchomić silnik po postoju. 

Silnik benzynowy daje nam również możliwość obniżenia wydatków na paliwo. Jest na to bardzo popularny sposób, a więc zamontowanie w samochodzie instalacji gazowej. Gdy wybierzemy silnik benzynowy dobrze znoszący pracę na LPG, koszty zakupu paliwa spadną o połowę, bez utraty komfortu podróżowania i trwałości silnika. Wskazówki, które silniki dobrze współpracują z LPG znajdziemy na wielu forach, jednak zawsze obowiązuje jedna zasada - im prostszy silnik, tym łatwiej i taniej będzie go wyposażyć w instalację gazową. 

Koszty zakupu samochodu i dalsze wydatki 

Szukając samochodu warto pamiętać, by nie przeznaczyć na jego zakup wszystkich oszczędności. Sam zakup samochodu to tylko pierwszy wydatek, a zwłaszcza samochody używane mogą nas zaskoczyć niespodziewanymi kosztami dodatkowymi. 

Gdy będziemy mieli szczęście uda nam się znaleźć samochód z długą ważnością polisy OC i odległym terminem kolejnego badania technicznego. Mimo, że samochód ma ważne OC nie zawsze będzie to oznaczało brak wydatków na ubezpieczenie. Przy zmianie właściciela samochodu należy bowiem również zmienić dane w polisie OC zgłaszając zmianę ubezpieczycielowi. Ubezpieczalnie OC mają różne zasady i gdy nasze zniżki będą mniejsze od tych, które miał poprzedni właściciel, konieczne będzie ponowne przeliczenie składki i ewentualne dopłacenie brakującej różnicy. Gdy kwota ta będzie wysoka warto porównać ceny ubezpieczeń w innych firmach ubezpieczeniowych, gdyż dopłata do aktualnej polisy może się mniej opłacać. 

Ponadto, po zakupie samochodu mogą wyjść na jaw usterki, których wcześniej nie zauważyliśmy i na ich wyeliminowanie będzie trzeba wydać większą kwotę. Poza usterkami, na początku zawsze należy przeznaczyć budżet na wymianę oleju, filtrów, a gdy nie jesteśmy pewni historii serwisowej również na wymianę paska rozrządu. Pozwoli to na uniknięcie większych kosztów w przyszłości. 

Idealny pierwszy samochód dla młodego kierowcy, czyli jak ograniczyć koszty 

Przede wszystkim młody kierowca zazwyczaj nie ma historii ubezpieczeń OC na samochody osobowe, dlatego zamiast zniżek, może liczyć się z większą zapłatą np. Ze względu na wiek w grupie ryzyka. Warto zatem pomyśleć o wysokości opłaty za OC już podczas wyboru samochodu. Im większej pojemności silnik i im większą ma moc, tym wyższe będą opłaty za ubezpieczenia samochodowe. Zatem, najlepszym samochodem dla młodego kierowcy, który będzie chciał mniej wydawać na jego eksploatację będzie taki z niewielkim silnikiem i niezbyt dużą mocą. Przy takim wyborze poza niższymi kosztami ubezpieczenia, zyskamy również na mniejszym spalaniu i zazwyczaj mniejszymi kosztami napraw. Warto wziąć to pod uwagę myśląc o zakupie pierwszego auta.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również