ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pies na smyczy – czy to zawsze konieczne?

Spacery z psem są obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że w kwietniu 2021 roku pojawiły się nowe przepisy w związku z wyprowadzaniem psów. Co się zmieniło i czy właściciel psa może dostać mandat za nie trzymanie go na smyczy?

Spuszczanie psa ze smyczy całkowicie zakazane?

W kwietniu 2021 roku, z wejściem nowych przepisów dotyczących wyprowadzania psów, w sieci zawrzało. Pojawiało się wiele sprzecznych informacji, a właściciele czworonogów podgrzewali atmosferę w Internecie.

Według informacji, które były przekazywane w tamtym okresie, spuszczanie psa ze smyczy miało zostać całkowicie zakazane, bez względu na to, jakiej rasy jest pies, czy też jakiej wielkości on jest. Wybieganie się psa podczas spaceru jest kluczowe, więc właściciele zaczęli panikować.

Tak na dobrą sprawę wyprowadzanie psa na smyczy zawsze było obowiązkowe. Nowe przepisy wprowadziły jedynie zmianę zakresu kar, którą można otrzymać za niedopilnowanie czworonoga.

Co zmieniły nowe przepisy w związku wyprowadzeniem psów?

Przepisy, które zostały wprowadzone, dotyczą jedynie wysokości kar. Przed ich zmianą, za spuszczanie psa ze smyczy groził mandat w wysokości do 50 do 250 złotych. Wielkość kary była jednak zależna od wielu czynników.

Jednym z nich było to, jakie zamieszanie wprowadzał pies nietrzymany na smyczy. Im większy problem się pojawiał i im większe zagrożenie stanowił taki czworonóg, tym wysokość mandatu była większa. Obecnie wysokość mandatu za takie sytuacje jest jeszcze wyższa.  

Po wprowadzeniu nowych przepisów, jeśli pies stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób, właściciel czworonoga może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Taką karę można również otrzymać w momencie, gdy pies jest na smyczy, ale również stanowi zagrożenie dla drugiego człowieka, np. w sytuacji, gdy skacze na tę osobę lub po prostu próbuje ją zaatakować.

Mandat w wysokości 500 złotych mogą także otrzymać osoby, które wyszły na spacer z psem nieposiadającym kagańca ani smyczy, a jest zaliczany do ras psów niebezpiecznych. Na tej liście są rasy takie jak:

  • Amerykański pit bull terier,

  • Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),

  • Buldog amerykański,

  • Dog argentyński,

  • Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),

  • Tosa inu,

  • Rottweiler,

  • Akbash dog,

  • Anatolian karabash,

  • Moskiewski stróżujący,

  • Owczarek kaukaski.

Czy zawsze musimy trzymać psa na smyczy?

Według nowych przepisów pies, który nie jest trzymany na smyczy, może stwarzać zagrożenie, co skutkuje mandatem. Te same przepisy mówią również, że właściciel nie może dopuścić do sytuacji, w której nie może zapanować nad psem i utrzymać nad nim kontroli. Nie może dojść też do sytuacji, w której nie da się zidentyfikować właściciela czworonoga, ponieważ pies nie posiada odpowiednich odznaczeń.

Jeśli właściciel jest w stanie kontrolować zachowanie swojego pupila, a ten reaguje na wołanie, jest szkolony i po prostu słucha swojego pana, można go wtedy spuścić ze smyczy w parku. Mimo że to właściciel najlepiej zna swojego czworonoga, to jednak nie jest w stanie przewidzieć, czy zwierzę nie oddali się od niego, gdy znajdzie dla siebie coś interesującego lub gdy coś wywęszy. Nie warto więc całkowicie ufać swojemu zwierzakowi. Należy go szkolić już od małego, aby potrafić go kontrolować i aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji.

W momencie, gdy pies jest szkolony i przychodzi na twoje zawołanie i przede wszystkim nie stwarza swoich zachowaniem zagrożenia dla innych osób, to możesz spuścić go ze smyczy. Musisz jednak pamiętać, że decydujący głos w tej sprawie ma funkcjonariusz policji. Jeśli on stwierdzi, że pies musi być trzymany na smyczy, lepiej się nie przeciwstawiać i nie kłócić. Jednak, jeśli będziesz w stanie udowodnić, że twój czworonożny przyjaciel nie stanowi dla nikogo zagrożenia, możesz go bez obaw spuszczać ze smyczy.

O czym trzeba pamiętać, zanim spuści się psa ze smyczy

Przede wszystkim należy pamiętać, że to tylko ty bierzesz odpowiedzialność za swojego psa. Koniecznie musisz zapewnić bezpieczeństwo innym, ale też swojemu pupilowi. Nawet jeśli twój pies jest szkolony, przychodzi na zawołanie i jest przyjazny do dzieci, czy też innych zwierząt, należy pamiętać, że nie wszyscy ludzie lubią psy i nie każdy jest zadowolony z tego, jak widzi spuszczonego ze smyczy psa. Zawsze należy mieć przy sobie smycz, aby móc bez problemu go zapiąć i zabrać w inne, bardziej komfortowe dla niego miejsce.

Gdy chcesz spuścić psa ze smyczy, aby się wybiegał, musisz to zrobić w bezpiecznych dla niego miejscach. Należy unikać terenów znajdujących się blisko ruchliwych ulic, czy też takich gdzie są duże skupiska ludzi. Pies może się wystraszyć, zauważyć coś, co wzbudzi jego zainteresowanie lub nawet natknąć się na obcego psa, który nie będzie przyjaźnie do niego nastawiony. W takich miejscach łatwo o nieprzyjemną sytuację, podczas której może stać mu się krzywda.

Należy także pamiętać, że każde miasto czy też gmina mają swoje własne przepisy dotyczące wyprowadzania psów. Zapoznaj się z nimi, aby nie zostać zaskoczonym mandatem, ponieważ nie w każdym miejscu można wyjść z psem na spacer. Twoim obowiązkiem jest stosowanie się do tych przepisów narzuconych przez miasto.

Przed puszczeniem psa luzem zapewnij mu adresówkę lub oznaczenie w inny sposób, aby w razie, gdyby się zgubił, łatwo było cię odnaleźć. Zapewni to również większe bezpieczeństwo psa bez smyczy.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Naukę chodzenia na smyczy warto zacząć od najmłodszych lat psa. Szczeniaki szybko się uczą i przyzwyczajają do nowości, podczas gdy dorosły pies niekoniecznie będzie chciał współpracować. Najważniejsze jest dostosowanie obroży czy szelek do wielkości psa, by były dla niego wygodne. Tego typu akcesoria warto zakładać psu w domu, zanim zacznie się naukę spacerowania na smyczy. Pozwoli to zwierzakowi przyzwyczaić się do nowego „ubioru”.

Pierwsze spacery powinny się odbywać na krótkich i nieelastycznych smyczach. Wybierz miejsce, w którym jest spokojnie, by pies się nie bał i by nic go nie rozpraszało. Nie zapomnij zabrać ze sobą przekąsek, które będziesz dawał pupilowi w nagrodę za posłuszeństwo czy chodzenie przy nodze.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również