poradnik

Podnajem mieszkania - umowa, podatek, ubezpieczenie

 • Anna Buczkowska
 • Nieruchomości

Podnajem mieszkania - umowa, podatek, ubezpieczenie

Wynajmujesz mieszkanie, ale z uwagi na sprawy osobiste lub zawodowe musisz wyjechać na kilka tygodni do innego miasta? Jeżeli umowa z właścicielem jest atrakcyjna i nie chcesz jej rozwiązywać, wyjściem z sytuacji może być podnajem wynajmowanego mieszkania. Dowiedz się, czy potrzebujesz na to zgody właściciela i jak przygotować umowę.

Co to jest podnajem mieszkania?

Podnajem nieruchomości (mieszkania, pokoju w mieszkaniu, domu) polega na oddaniu jej w dalszy najem. Dla podnajmu nieruchomości charakterystyczne są strony umowy - są nimi:

 • najemca nieruchomości - występuje on w roli wynajmującego, mimo że nie jest właścicielem mieszkania czy domu,
 • podnajemca - to osoba, która w tym układzie staje się najemcą pokoju lub całego mieszkania czy domu.

Umowa podnajmu mieszkania stanowi dobre rozwiązanie w różnych sytuacjach - korzystają z niej m.in. najemcy, którzy chwilowo muszą opuścić mieszkanie. W ostatnich latach podnajem jest też postrzegany jako sposób na zarobek.

Jak wygląda zarabianie na podnajmie?

W ostatnich latach mieszkania na podnajem są coraz popularniejsze. Powodem jest fakt, że w taki sposób można zarobić. Jak się to odbywa? To zależy od modelu biznesowego osoby zamierzającej podnajmować lokal. Możliwy jest zarobek:

 1. Na podnajmie pokoi. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się duże mieszkania. Pokojami w takich lokalach interesują się m.in. studenci.

Przykład: Wynajmujesz duże mieszkanie (np. sześciopokojowe), za które musisz zapłacić 3000 zł miesięcznie wraz z opłatami. Następnie szukasz lokatorów na poszczególne pokoje i podpisujesz z nimi umowy. Jeżeli każda umowa opiewa na 750 zł, to w rezultacie możesz liczyć na dochód w wysokości 1500 zł.

 1. Na podnajmie luksusowych apartamentów w największych miastach Polski, np. Warszawie czy Gdańsku. Gdy umowa jest długoterminowa, można liczyć na preferencyjne warunki finansowe najmu. W tym modelu najemca zarabia na podnajmie krótkoterminowym.

Przykład: Wynajmujesz kawalerkę o wysokim standardzie w centrum Gdańska na okres roku. Miesięczny czynsz wynosi 4500 zł. Korzystasz z możliwości podnajmu i wynajmujesz lokal na kilkudniowe okresy przedsiębiorcom i turystom przyjeżdżającym do miasta. Stawkę za dobę ustaliłeś na 250 zł. Przy pełnym obłożeniu możesz liczyć na dochód w wysokości 3000 zł.

Kiedy możliwe jest podnajmowanie mieszkania?

Perspektywa zarobku na podnajmie pojedynczych pokoi (lub całego mieszkania) czy uniknięcia rozwiązania umowy z wynajmującym może być kusząca. Musisz jednak pamiętać o pewnej zasadzie - jeżeli chcesz podnająć lokal, potrzebujesz zgody właściciela.

Czym może skończyć się podnajmowanie mieszkania bez zgody właściciela? Kwestię tę precyzuje zarówno Kodeks cywilny, jak i ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - właściciel w takiej sytuacji ma prawo nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, wypowiedzieć umowę.

W jakiej formie powinna zostać wyrażona zgoda na podnajem mieszkania? Dopuszczalne jest:

 • Wyrażenie zgody bezpośrednio w umowie najmu. To opcja dogodna dla osób, które lubią zabezpieczyć się na różne ewentualności. Jeżeli zadbałeś o tę formalność na etapie uzgadniania warunków najmu, to nie będziesz potrzebował dodatkowej zgody.
 • Zawarcie np. aneksu do umowy najmu lub złożenie oświadczenia przez właściciela, że wyraża on zgodę na podnajmowanie mieszkania przez lokatora.

Jako najemca, który będzie podnajmować mieszkanie czy pokój, powinieneś zadbać o to, aby posiadać zgodę właściciela na piśmie.

Co powinna zawierać umowa podnajmu mieszkania?

Interesuje cię podnajem mieszkania? Umowa będzie niezbędna. Sporządzenie takiego dokumentu nie jest zbyt skomplikowane. W przygotowanej przez ciebie umowie powinny się znaleźć:

 • Dane najemcy (twoje). Wystarczy imię, nazwisko, numer PESEL. Dodatkowo możesz wpisać swój adres zamieszkania czy numer dowodu osobistego.
 • Dane podnajmującego. W tej części umowy powinny znaleźć się te same informacje co wskazane wyżej. Jeżeli jednak podnajmującym będzie firma, to należy podać jej pełną nazwę, numer NIP, REGON lub KRS oraz dane osoby ją reprezentującej.
 • Oświadczenie najemcy (twoje). Wystarczy, że napiszesz, że jesteś lokatorem nieruchomości, okazałeś podnajemcy stosowny dokument (umowę) i posiadasz zgodę na podnajem udzieloną przez właściciela nieruchomości.
 • Warunki, na jakich odbędzie się podnajem pokoju czy mieszkania. Konieczne będzie umieszczenie informacji o miesięcznym czynszu, terminie i sposobie jego regulowania. W umowie powinna znaleźć się też informacja o okresie trwania umowy i warunkach jej wypowiedzenia.
 • Informacje o sposobie wprowadzania zmian w umowie. Najlepiej, aby odbywały się one w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.

Umowa podnajmu pokoju czy mieszkania może być obszerniejsza - możesz w niej zawrzeć dodatkowe ustalenia. Mogą one dotyczyć choćby kaucji, dokonywania zmian w lokalu czy kar finansowych za nieterminowe regulowanie czynszu.

Umowa podnajmu lokalu mieszkalnego a ubezpieczenie

Jeżeli ze względu na wyjazd chcesz podnająć wynajmowane mieszkanie np. znajomemu, to bardzo prawdopodobne, że nie obawiasz się dewastacji lokalu. Jednak w przypadku wynajmu osobie ci nieznajomej, nie możesz mieć pewności, w jakim stanie pozostawi ona pokój czy mieszkanie. Czy możesz zabezpieczyć się przed nieuczciwym podnajemcą? Owszem - możesz zakupić dedykowane ubezpieczenie OC.

Polisy OC oferowane przez firmy ubezpieczeniowe przewidują wypłatę odszkodowania w kilku sytuacjach, a dokładniej w razie:

 • zniszczenia mienia właściciela nieruchomości,
 • uszkodzenia twoich rzeczy - jako najemcy,
 • wyrządzenia szkód osobom trzecim - np. sąsiadom.

Kupując dobre ubezpieczenie OC, możesz zyskać pewność, że w razie spowodowania szkód przez podnajemcę nie będziesz musiał za nie odpowiadać finansowo.

Mimo że wiele polis (np. komunikacyjne czy turystyczne) można kupić online, to jednak umowy takiego ubezpieczenia nie zawrzesz na odległość. Powodem jest konieczność dopasowania polisy do twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem OC obejmującym podnajem, skontaktuj się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową posiadającą w ofercie produkty dedykowane najemcom.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Marek Pawłowski

Rozpoczęcie każdej budowy należy zacząć od wytyczenia granic działki, na której zostanie postawiony dom czy inny budynek. Konieczne jest również tyczenie budynku, gdyż to dzięki tej...

 • Marta Ośko

Mieszkanie socjalne jest terminem, który często się pojawia w różnych miejscach. Jednak co właściwie ta nazwa oznacza? Lokal socjalny to miejsce będące w posiadaniu gminy, przeznaczone...

 • Patrycja Kowalewska

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinna przebiegać budowa domu krok po kroku, w poniższym artykule przyjrzymy się temu bliżej. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, planując poszczególne...