poradnik

Podpowiadamy, jak odebrać pełne odszkodowanie po nawałnicy

  • Expert Compero
  • Nieruchomości

Podpowiadamy, jak odebrać pełne odszkodowanie po nawałnicy

ZABEZPIECZ SWOJE MIENIE

Jeśli należący do Ciebie dom czy budynek gospodarczy uległ zniszczeniu (np. został zerwany dach), czym prędzej przystąp do zabezpieczania nieruchomości przed dalszym zniszczeniem. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może zarzucić Ci niedbalstwo i zaniżyć wysokość należnego odszkodowania. Do zabezpieczania dachu możesz użyć np. plandek. Jeśli specjalnie w tym celu je kupiłeś, pamiętaj o zachowaniu rachunku lub faktury. Przedkładając je ubezpieczycielowi, będziesz mógł odzyskać koszty poniesione na zakup tych materiałów.

ZBIERAJ DOWODY

Paragony i faktury to nie jedyne dowody, o których zebranie powinieneś sam zadbać. Zawsze musisz się liczyć z ryzykiem, że podczas szacowania wysokości Twojego odszkodowania mogą pojawić się problemy z uznaniem roszczeń, dlatego musisz się zawczasu odpowiednio przygotować.

Nie czekając na rzeczoznawcę, stwórz dokumentację fotograficzną zniszczeń. Zrób wiele zdjęć w dobrej rozdzielczości, by widoczne było na nich jak najwięcej szczegółów. Pamiętaj przy tym o zmianie kadru - fotografuj z bliska i z daleka, z różnych perspektyw i pod różnym kątem. Dopiero po zebraniu wystarczającej liczby zdjęć możesz przystąpić do prac porządkowych.

Stwórz też spis poniesionych szkód. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, gdy o skalę zniszczeń zapyta rzeczoznawca.

Jeśli w Twojej okolicy w działania pomocowe były zaangażowane służby ratownicze, postaraj się o uzyskanie zaświadczenia o przeprowadzeniu takich czynności. Nawet zgromadzenie informacji, które pojawiły się w mediach na temat przyczyn zniszczeń (wichury, powodzi itp.) mogą działać na Twoją korzyść.

DO 7 DNI NA ZGŁOSZENIE SZKODY

Sprawdź w swojej umowie, jaki termin ubezpieczyciel wyznaczył na zgłoszenie szkody - zwykle jest to nie więcej niż 7 dni od jej wystąpienia. Jeśli nie dochowasz tego terminu, ubezpieczyciel może chcieć obniżyć wysokość Twojego odszkodowania (choć zwykle nie dotyczy to szkód powstałych w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych).

Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, liczonych od dnia zgłoszenia szkody. W wyjątkowych sytuacjach (gdy niemożliwe było ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia), czas ten może zostać wydłużony do 14 dni od daty wyjaśnienia wszystkich okoliczności niezbędnych do wydania decyzji ubezpieczeniowej. Wypłata świadczenia nie powinna jednak nastąpić później niż 90 dni od chwili zgłoszenia szkody.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Klaudia Malinowska

W Polsce dopiero od niedawna wzrasta zainteresowanie domami z gliny. Ich budowę rozważają głównie świadomi ekologicznie prywatni inwestorzy. Szukasz technologii alternatywnych dla tradycyjnego...

  • Klaudia Malinowska

Na najatrakcyjniejsze ceny mogą liczyć osoby kupujące mieszkania na parterze. Głównym tego powodem jest niewielkie zainteresowanie tymi nieruchomościami. Szukasz mieszkania dla siebie? Nie...

  • Anna Buczkowska

Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego ogrzewanego kotłem starego typu? Możesz starać się o dofinansowanie do wymiany pieca i tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Zobacz, na...