poradnik

Podstawowe wykluczenia i ograniczenia w ubezpieczeniach bagażu

 • Expert Compero
 • Turystyka

Podstawowe wykluczenia i ograniczenia w ubezpieczeniach bagażu

By zapewnić sobie udany wypoczynek, wyjeżdżając za granicę, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Mowa tu nie tylko o spakowaniu potrzebnych rzeczy, ale również zabezpieczeniu się na wypadek ich utraty.

Zaginięcia bagażu na lotniskach nie należą do rzadkości. Turyści mogą jednak minimalizować przykre skutki ich zagubienia czy kradzieży, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Mogą wówczas liczyć na szybką pomoc finansową, dzięki której zakupią akcesoria (przede wszystkim odzież) niezbędne do kontynuowania wypoczynku.

Ubezpieczyciel nie zwróci kosztów utraty całego bagażu

Ubezpieczenie bagażu podróżnego jest najczęściej dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego. Ochroną obejmuje zwykle rzeczy osobiste należące do ubezpieczonego, które przeznaczone są do użytku codziennego. Będą to więc: ubrania, buty, kosmetyki, a także drobny sprzęt AGD (żelazko, suszarka do włosów).

Większość zakładów ubezpieczeniowych daje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o opóźnienia dostarczenia bagażu. Zwykle jest to opcja dodatkowo płatna.

Zazwyczaj z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są:

 • pieniądze, karty płatnicze i papiery wartościowe,

 • biżuteria, zegarki,

 • futra,

 • dzieła sztuki, antyki,

 • instrumenty muzyczne,

 • lekarstwa, okulary, protezy,

 • sprzęt fotograficzny, komputerowy, audio-video,

 • sprzęt sportowy,

 • artykuły spożywcze i używki (np. alkohol).

Polisa nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności

O uzyskaniu odszkodowania będziemy musieli zapomnieć wówczas, gdy bagaż zaginął wskutek naszego niedbalstwa (np. gdy zostawiliśmy go na chwilę bez opieki). Podobnie będzie, kiedy szkoda powstała w wyniku zniszczenia lub konfiskaty bagażu przez służby celne.

Świadczenie nie zostanie nam wypłacone także wówczas, gdy przewożone rzeczy uległy potłuczeniu lub samozepsuciu.

Zwykle ubezpieczyciele nie odpowiadają również za uszkodzenia walizek, plecaków, toreb etc.

Czy warto wykupić polisę?

Mimo że samo ubezpieczenie bagażu nie pokryje wszystkich szkód, na jakie narażeni jesteśmy w podróży, to może okazać się cenną pomocą finansową w przypadku zaginięcia bagażu.

Nie będziemy musieli ponosić kosztów zakupu ubrań i przyborów toaletowych, niezbędnych na urlopie. Zaoszczędzimy sobie również wielu nerwów, jakie związałyby się z tego typu nieprzyjemnym zdarzeniem, mogąc oddawać się przyjemnościom na długo wyczekiwanym urlopie.

Jeśli nie wiesz, które ubezpieczenie przyda Ci się w podróży – poradź się ekspertów compero.pl!

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

 • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

 • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...