ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Poduszka finansowa – jak ją zbudować?

Poduszka finansowa to posiadane oszczędności, które zapewniają bezpieczeństwo. Jednak wielu osobom z trudem przychodzi uzbieranie nawet drobnej kwoty. Masz ten sam problem? Zobacz, jak mądrze i bez większego wysiłku zbudować poduszkę finansową.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa – co to takiego?

Najprościej mówiąc, finansowa poduszka bezpieczeństwa to oszczędności, z których będziesz mógł skorzystać w razie nagłej potrzeby. Posiadanie nawet niewielkiej poduszki finansowej zapewnia komfort, a także zapobiega konieczności pożyczania pieniędzy od rodziny, znajomych czy instytucji finansowych.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa, zależności od swoich rozmiarów, może stanowić jedynie doraźną pomoc (np. sfinansować naprawę hamulców w samochodzie) lub też pozwolić ci przeżyć kilka miesięcy, podczas których będziesz szukał nowej pracy.

Czy wiesz, że 44 proc. Polaków nie posiada oszczędności, a 25 proc. ma finansową poduszkę, ale środki na niej zgromadzone pozwolą pokryć tylko nagły wydatek? Tak wynika z raportu przygotowanego przez Assay Index. W tym samym raporcie znajduje się informacja, że jedynie 6 proc. badanych zgromadziło oszczędności wyższe niż 100 000 zł.

 

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić?

To kwestia mocno indywidualna. Mimo że nie usłyszysz konkretnej kwoty, to możesz ją ustalić w prosty sposób – kierując się swoją aktualną sytuacją i potrzebami. W tym celu odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Na jak długo mają wystarczyć ci zasoby finansowej poduszki bezpieczeństwa – na miesiąc, kwartał, rok czy dłużej?
  • Jaką poduszkę finansową chcesz zbudować – czy ma ona być doraźną pomocą, czy też zapewnić ci środki na poziomie twojego miesięcznego wynagrodzenia?
  • Czy tylko ty będziesz korzystał ze zgromadzonych funduszy, czy też masz (lub planujesz założyć) rodzinę i w związku z tym twoje potrzeby finansowe są wyższe?

Kierując się powyższymi wskazówkami, powinieneś szybko wyliczyć kwotę, jaka powinna znaleźć się na koncie oszczędnościowym.

Jak zbudować poduszkę finansową w 4 krokach?

Widzisz sens posiadania pieniędzy na niespodziewane wydatki, ale mimo podejmowanych prób wciąż nie możesz odłożyć ani mniejszej, ani większej kwoty? Być może problem tkwi w twoim podejściu do zarządzania posiadanymi środkami. Zobacz, jak zbudować poduszkę finansową krok po kroku.

1. Spłać długi – zaoszczędzisz na kosztach

Jesteś zadłużony? Zanim zaczniesz myśleć o oszczędzaniu, musisz spłacić zaległe zobowiązania. Powód jest prosty – w ten sposób sporo zaoszczędzisz na kosztach postępowań windykacyjnych czy komorniczych. Wierzyciele najczęściej nie są wyrozumiali i skrupulatnie korzystają z możliwości naliczania odsetek czy dodatkowych opłat. W konsekwencji powoduje to, że twój dług rośnie z dnia na dzień.

Spłacając zaległości, nie tylko zrobisz pierwszy krok ku budowie finansowej poduszki bezpieczeństwa, ale również odzyskasz poczucie stabilności. Łatwiej będzie ci zarządzać domowym budżetem, a coraz większa kwota na oszczędnościowym rachunku bankowym zmotywuje cię do konsekwentnego odkładania kolejnych sum.

Obawiasz się niespodziewanych wydatków? W zależności od swojej sytuacji rodzinnej odłóż 1000-3000 zł, aby w razie konieczności móc z nich skorzystać.

2. Przyjrzyj się swoim zarobkom i wydatkom – wdróż oszczędności

Jak zbudować poduszkę finansową? Podstawą jest racjonalne gospodarowanie domowym budżetem. Z pewnością doskonale wiesz, ile zarabiasz (albo możesz określić tę kwotę w przybliżeniu). Kłopot może pojawić się przy wydatkach. Bardzo możliwe, że nie jesteś świadomy, ile wydajesz miesięcznie np. na przyjemności. Abonamenty Spotify i Netflix, płatna aplikacja do ćwiczeń, do tego kilka spontanicznych wyjść ze znajomymi na miasto, dodatkowe jeansy lub buty kupione na promocji – to przykłady wydatków, które mogą uszczuplić twój rachunek bankowy nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Jak temu zapobiec?

Podstawą jest kontrola wydatków. Przemyśl, na co i ile pieniędzy wydajesz miesięcznie. Następnie zastanów się, z czego możesz zrezygnować. W ten sposób na twoim rachunku bankowym pozostanie kwota, którą będziesz mógł odłożyć. Pamiętaj przy tym, że nie musisz zaczynać od dużych sum – finansowa poduszka bezpieczeństwapowstaje dzięki mądremu zarządzaniu budżetem.

3. Ustal, ile możesz miesięcznie odkładać – bądź konsekwentny

Wykonanie drugiego kroku przy budowie poduszki finansowej pozwoli ci odzyskać kontrolę nad budżetem, a także wygospodarować pieniądze, które będziesz mógł odkładać. Jednak finansowa poduszka bezpieczeństwa „nie urośnie”, jeżeli nie wykażesz się systematycznością. Jak ograniczyć pokusę wydania zaoszczędzonej nadwyżki? Najprostszym sposobem jest założenie rachunku oszczędnościowego i przekierowywanie tam pieniędzy zaraz po ich wpłynięciu na główne konto.

Masz obawy, że będziesz często naruszał skromne oszczędności, czyli wypłacał środki z rachunku oszczędnościowego? Wybierz takie konto, które skutecznie cię przed tym powstrzyma – z wysokimi opłatami za każdą wypłatę. Świadomość kosztów powinna skutecznie zapobiec niekontrolowanemu wydawaniu oszczędności. Innym sposobem jest założenie samego rachunku bankowego, bez karty do bankomatu.

4. Odkładaj dodatkowe dochody – gdy będziesz je mieć

Zarabiasz niewiele i z tego względu podejmujesz się prac dorywczych? Twój szef lubi nagradzać za dobrą pracę i dlatego co kwartał lub dwa razy do roku otrzymujesz premię? Te środki również powinny trafić na rachunek oszczędnościowy, zwłaszcza gdy dotychczas wydawałeś je na przyjemności. Dodatkowe wpłaty sprawią, że szybciej stworzysz poduszkę finansową. Widząc, w jakim tempie rosną środki na koncie oszczędnościowym, przekonasz się też do dalszego oszczędzania pieniędzy.

Chciałbyś odkładać większe sumy, niż założyłeś, ale uniemożliwiają ci to aktualne dochody? Rozważ zmianę pracy (jeżeli masz doświadczenie lub umiejętności, które pozwolą ci zwiększyć zarobki) lub pomyśl o pracy dorywczej, np. 1-2 razy w tygodniu. Masz hobby? Zastanów się, czy możesz wykorzystać swoją pasję, aby finansowa poduszka bezpieczeństwa stawała się z miesiąca na miesiąc coraz większa.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa a inwestycje

W kontekście finansowej poduszki bezpieczeństwa często pojawia się pytanie, czy zaoszczędzone pieniądze warto pomnażać, czyli inwestować w wybrane instrumenty inwestycyjne. Odpowiedź jest prosta – nie, a to dlatego, że:

  • Finansowa poduszka bezpieczeństwa ma cię zabezpieczyć na wypadek różnych nieprzewidzianych (losowych) sytuacji. Musisz mieć zatem dostęp do tych środków. Inwestować możesz kwotę powyżej tej, którą chciałeś zebrać.
  • Zerwanie lokaty bankowej może cię dodatkowo kosztować. W rezultacie na takiej operacji możesz więcej stracić niż zyskać. Jeżeli myślisz o lokatach bankowych, rozważ produkty krótkoterminowe.
  • Podstawową zasadą rozsądnego inwestowania jest minimalizowanie ryzyka. W przypadku skromnej kwoty odłożonej w ramach poduszki finansowej nie będziesz mógł zyskać bez zainwestowania całości posiadanych środków.

Obawiasz się inflacji? Rozwiązaniem może być wybór oprocentowanego rachunku oszczędnościowego. Niestety, takie konta mają w ofercie jedynie niektóre banki – wybór jest ograniczony.

Poduszka finansowa pod kredyt – czy to się opłaca?

Masz w planach kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, jak zbudować poduszkę finansowąi czy warto ją wykorzystać jako wkład własny? Odpowiedź ponownie brzmi: nie – nie w tym celu zbierasz te środki. Gdy zaciągasz kredyt, by nabyć nieruchomość (a więc zobowiązanie na wiele lat) oszczędności są bardzo istotne – bez nich możesz mieć poważne problemy, gdybyś np. z dnia na dzień stracił pracę.

Skoro poduszka finansowa pod kredyt nie jest dobrym rozwiązaniem, to jak zapewnić sobie wsparcie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji? Z pomocą przychodzą produkty ubezpieczeniowe, a zwłaszcza ubezpieczenie na życie. Jeżeli dobrze dobierzesz zakres ochrony, to w razie poważnej choroby czy nawet utraty pracy otrzymasz wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela. Inaczej mówiąc, nie będziesz musiał obawiać się utraty majątku, w tym kupionego na kredyt mieszkania czy domu jednorodzinnego.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również