ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Podwójne ubezpieczenie – jak uniknąć podwójnej składki?

Z uwagi na rolę, jaką pełni ubezpieczenie OC, kilka lat temu wprowadzono mechanizm samoistnego wznowienia się polisy po upływie okresu, na jaki została ona kupiona. Mimo że mechanizm ten chroni przed przerwą w ciągłości OC, to niekiedy może być też przyczyną problemów. Okazało się, że masz dwa ubezpieczenia OC? Zobacz, co możesz zrobić.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC?

Aktualne przepisy dokładnie określają, kiedy właściciel samochodu może wypowiedzieć umowę OC. Dwie najczęstsze sytuacje, w których będzie to możliwe, to:

 • Wypowiedzenie umowy OC podpisanej przez poprzedniego właściciela

Kupiłeś samochód, który w chwili sprzedaży był ubezpieczony? Możesz zadawać sobie pytanie: „Czy muszę wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela?”. Nie jest to konieczne, jeżeli nie chcesz tego robić – możesz korzystać z polisy nabytej przez osobę, od której kupiłeś auto.

Słyszałeś o problemie z podwójnym ubezpieczeniem OC od zmotoryzowanych znajomych? Bez obaw – w tym przypadku nie ma możliwości, aby taka sytuacja miała miejsce. Zasada dotycząca automatycznego odnowienia się OC jest prosta – może to nastąpić jedynie wówczas, gdy polisę kupił aktualny właściciel samochodu.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC przejętą wraz z zakupionym samochodem? Możesz to zrobić w dowolnym momencie – nie obowiązuje cię żaden ustawowy termin.

 

 • Wypowiedzenie umowy OC przed jej automatycznym wznowieniem

Ubezpieczenie OC kupuje się na okres 12 miesięcy. Zadajesz sobie pytanie: „Czy muszę wypowiedzieć OC?”. Nie jest to koniecznością. Jeżeli nie wypowiesz umowy, to:

 • Firma ubezpieczeniowa wyśle ci ofertę na kolejny okres – będziesz musiał jedynie opłacić składkę
 • Nie dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu

Nie chcesz, aby ubezpieczyciel wznowił polisę OC na kolejny rok? Musisz go o tym poinformować, czyli wypowiedzieć umowę.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC, która została zawarta na rok? W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazany został termin, w jakim należy to zrobić – nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który polisa OC została zakupiona.

Jak zrezygnować z polisy OC?

To proste – wystarczy, że poinformujesz o swoim zamiarze firmę ubezpieczeniową. Możesz to zrobić na kilka sposobów, bo dziś ubezpieczyciele udostępniają klientom różne formy kontaktu. Przykładem może być firma Allianz, która zgłoszenia przyjmuje na 4 sposoby:

 • Online – skan podpisanego wypowiedzenia można przesłać przez formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela
 • Mailowo – skan podpisanego dokumentu można wysłać na adres mailowy ubezpieczyciela
 • Pocztą – wypowiedzenie należy przesłać na adres do korespondencji
 • W dowolnej placówce Allianz działającej na terenie Polski

Wskazówek dotyczących tego, jak wypowiedzieć OC, poszukaj na stronie internetowej należącej do twojej firmy ubezpieczeniowej.

Jak napisać wypowiedzenie OC?

Przygotowanie tego dokumentu nie jest szczególnie skomplikowane. W wypowiedzeniu umowy OC powinieneś zawrzeć następujące informacje:

 • Swoje dane osobowe (jako właściciela pojazdu) – imię, nazwisko, PESEL
 • Swój Adres korespondencyjny
 • Numer polisy OC
 • Numer rejestracyjny pojazdu
 • Informacje o ubezpieczonym pojeździe – jego markę i model

W treści wypowiedzenia musisz też wskazać podstawę prawną. Jeżeli znalazłeś tańsze OC i nie chcesz, aby ubezpieczyciel automatycznie wznowił polisę, to podstawą prawną będzie art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Przykładowa formuła, jaką możesz umieścić w przygotowanym wypowiedzeniu OC, to: Zgodnie z art. 28 ust 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnych i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiadam umowę ubezpieczenia OC o numerze polisy …. Proszę, aby umowa została rozwiązana z dniem w niej wskazanym, czyli nie została automatycznie wznowiona.

Nie chcesz tracić czasu na przygotowanie wypowiedzenia OC? Skorzystaj z jednego ze wzorów wypowiedzenia polisy udostępnianych przez firmy ubezpieczeniowe. Aktualnie większość firm ubezpieczeniowych wykazuje prokonsumenckie podejście i udostępnia wzory takich dokumentów na swoich stronach internetowych.

 

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również