ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, odszkodowanie, ubezpieczenie

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do pogryzienia przez psa. Jak postępować w takiej sytuacji? Czy jako właściciel czworonoga możesz kupić ubezpieczenie i w ten sposób uchronić się przed wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni osobie poszkodowanej?

Co zrobić po ugryzieniu psa – pierwsza pomoc

Rezultatem pogryzienia przez psa mogą być zarówno powierzchowne, jak i głębokie rany. Skorzystanie z pomocy lekarza jest jednak niezbędne w każdym przypadku. Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez psa to:

 • Zdezynfekowanie rany. Każda rana po ugryzieniu psa musi zostać umyta i zdezynfekowana. Jeżeli rany są głębokie, to konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii – tylko w ten sposób można zapobiec powikłaniom.
 • Podanie poszkodowanemu szczepionki przeciwko tężcowi. Ten krok nie zawsze jest jednak konieczny – zależy to od tego, kiedy poszkodowany ostatnio otrzymał szczepionkę. Przykładowo dzieciom najczęściej się jej nie podaje.
 • Wdrożenie profilaktyki wścieklizny. Jeżeli lekarz uzna, że istnieje ryzyko zakażenia wścieklizną (zależy to m.in. od tego, czy pies został zaszczepiony), to konieczne będzie wykonanie szczepień i podanie immunoglobuliny.

W Polsce szczepienia psów przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe. Gdy doszło do pogryzienia przez psy, należy poinformować poszkodowanego o tym, czy zwierzę zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Gdyby pies nie został zaszczepiony przeciwko tej chorobie, konieczne jest poinformowanie lekarza.

Jeżeli stan osoby pogryzionej nie jest najlepszy, nie warto zwlekać z powiadomieniem służb ratunkowych. Ratownicy wiedzą, co zrobić jak ugryzie pies– ich pomoc może zapobiec licznym powikłaniom po pogryzieniu. Na miejsce zdarzenia warto też wezwać policję. Dokumentacja sporządzona przez policjantów może rozwiać wątpliwości na późniejszym etapie postępowania, w tym podczas dochodzenia przez poszkodowanego odszkodowania i zadośćuczynienia.

Czy zaszczepiony pies może zarazić wścieklizną? Przyjmuje się, że zaszczepione zwierzę nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Mimo to jednak nie należy rezygnować z pomocy medycznej – poszkodowanego zawsze powinien zbadać lekarz, aby wdrożyć postępowanie zapobiegające np. tężcowi.

Jak wysokie odszkodowanie za pogryzienie przez psa można uzyskać?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, w tym poniesionych szkód. Ugryzienie przez psamoże być zarówno niegroźne – poszkodowany może mieć jedynie powierzchowne rany – jak i wiązać się z oszpeceniem. W każdym przypadku wysokość odszkodowania będzie różna.

Przy ustalaniu wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia uwzględnia się m.in. następujące czynniki:

 • Rozmiar poniesionych szkód. Pogryzienia przez psy mogą zakończyć się nawet śmiercią poszkodowanych. Wówczas wysokość zadośćuczynienia będzie wyższa niż w przypadku wystąpienia jedynie powierzchownych ran.
 • Długotrwałość choroby, leczenia i rehabilitacji. Rana po ugryzieniu psamoże być na tyle poważna, że poszkodowany może wymagać rehabilitacji, aby odzyskać utraconą sprawność fizyczną.
 • Płeć i wiek poszkodowanego. Dziecko pogryzione przez psa otrzyma wyższe odszkodowanie niż dorosły, zwłaszcza gdy pogryzienie spowodowało u niego rany, po których pozostaną blizny.

Z uwagi na dużą liczbę zmiennych wysokość odszkodowania po ugryzieniu przez psa zawsze jest ustalana indywidualnie.

Pies, który pogryzł obcą osobę, mimo że wcześniej nie był agresywny, powinien zostać poddany obserwacji i – w razie konieczności – terapii behawioralnej. Na taką obserwację można zgłosić się z psem do każdej lecznicy. Ile kosztuje obserwacja psa po ugryzieniu? Koszt zależy wyłącznie od cennika lecznicy.

Gdzie i na jakich warunkach kupić ubezpieczenie psa?

Jeżeli masz czworonożnego przyjaciela, to z pewnością wiesz, jaka odpowiedzialność na tobie ciąży. Właśnie z tego względu warto pomyśleć o ubezpieczeniu psa. Gdyby zwierzę kogoś pogryzło, obowiązek wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia będzie spoczywał na firmie ubezpieczeniowej.

Które firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie ubezpieczenie psa? Ochronę na wypadek ugryzienia przez psa osoby trzeciej otrzymasz m.in. w firmach: Aviva, UNIQA czy TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie psa i kota w Aviva

Ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie psa i kota jako rozszerzenie do ubezpieczenia mieszkania i domu. W ramach tej polisy ubezpieczyciel pokryje koszty:

 • Leczenia weterynaryjnego (do kwoty 2000 zł) – wówczas, gdy zwierzę ucierpi w wypadku.
 • Uśpienia i pochówku psa (do kwoty 2000 zł) – jeżeli zwierzę dozna nieszczęśliwego wypadku.
 • Poszukiwania psa lub kota (do kwoty 500 zł).

Jeżeli chcesz, aby z ubezpieczenia zostało wypłacone odszkodowanie osobie trzeciej po jej pogryzieniu przez psa, to kup rozszerzenie OC w życiu prywatnym. Suma gwarancyjna jest elastyczna – jej wysokość ustalisz z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej.

OC w życiu prywatnym od UNIQA

Firma UNIQA zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością finansową po pogryzieniu przez psa w ramach OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie to dostępne jest w ramach produktu ubezpieczenie mieszkania i domu.

Ubezpieczyciel – analogicznie jak firma Aviva – umożliwia wybór sumy ubezpieczenia. Dzięki ustanowieniu wysokiej sumy ugryzienie przez psanie spowoduje, że będziesz musiał wypłacić odszkodowanie czy zadośćuczynienie z własnej kieszeni – koszty pokryje firma ubezpieczeniowa.

OC w życiu prywatnym od TUZ Ubezpieczenia

W TUZ Ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest oferowane jako rozszerzenie do różnych polis, np. mieszkaniowej czy turystycznej. W każdym przypadku dodatek ten zapewnia wypłatę odszkodowania osobie, która została pogryziona przez twojego psa. Dodatkowo z polisy można skorzystać w innych sytuacjach, np. w przypadku:

 • Wystąpienia zdarzeń losowych, np. zalania sąsiada – OC w życiu prywatnym zapewni odszkodowanie osobie poszkodowanej.
 • Spowodowania szkody osobie trzeciej – przykładem może być przypadkowe wytrącenie przechodniowi smartfona z ręki.
 • Wyrządzenia szkody przez dziecko – gdy dziecko stłucze szybę sąsiadowi lub uszkodzi lusterko w jego pojeździe.

Towarzystwo TUZ Ubezpieczenia nie bierze odpowiedzialności za szkody spowodowane przez psy agresywnych ras. Do takich ras zalicza się m.in.: amerykańskiego pit bull terriera, doga amerykańskiego czy owczarka kaukaskiego.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również