ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Polacy płacą najniższe składki OC w Europie!

Ile płacą inni?

Obecnie przeciętny koszt ubezpieczenia OC w polskich miastach wynosi 572 zł, czyli 4 razy mniej niż standardowa polisa na Wyspach Brytyjskich. We Włoszech w 2008 roku średnia składka za OC wynosiła, po przeliczeniu, około 1700 zł. W Polsce wówczas to samo ubezpieczenie kosztowało średnio niecałe 500 zł, czyli ponad 3 razy mniej.

Koszty towarzystw ubezpieczeniowych

Firma ubezpieczeniowa to przedsiębiorstwo, które jest nastawione na zysk, a nie stratę. Zakłady te ponoszą jednak spore koszty, związane z:

  • wypłatami odszkodowań,
  • kosztami likwidacji szkód,
  • utrzymaniem oddziałów,
  • reklamą i marketingiem,
  • wynagrodzeniem pracowników i agentów,
  • kosztami administracyjnymi,
  • wpłatami na UFG, KNF, PIU, CEPiK.

OC to straty dla ubezpieczycieli

Koszty poniesione przez firmę ubezpieczeniową muszą być uwzględnione w cenach składek, a oprócz tego ubezpieczyciel musi jeszcze wypracowany zysk. Okazuje się, że obowiązkowe polisy OC pojazdów nie dają zysków, a wręcz generują ogromne straty. W związku z tym towarzystwa ubezpieczeniowe próbują odrobić straty na innych produktach ubezpieczeniowych.

Sprawdź też: Gdzie po najtańsze ubezpieczenie OC?

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w zeszłym roku straty firm ubezpieczeniowych z powodu konkurencyjności na rynku, a co za tym idzie - coraz niższą kwotą składek, wyniosły aż 800 mln zł. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na złe wyniki finansowe ubezpieczycieli są także coraz wyższe kwoty wypłacanych odszkodowań.

Wojna cenowa

Długotrwała wojna cenowa pomiędzy ubezpieczycielami oraz statystyki coraz wyższych odszkodowań to najważniejsze powody wpływające na rynek obowiązkowych ubezpieczeń OC w Polsce. Niekorzystny bilans finansowy firm ubezpieczeniowych może doprowadzić do zniknięcia z rynku mniej znaczących ubezpieczycieli, co w rezultacie może się przełożyć na odwrócenie dotychczasowego trendu i ceny polis OC zaczną systematycznie rosnąć.

Zmiany zachodzące na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych - konsolidacja rynku, straty towarzystw, a także możliwy wzrost stawek ubezpieczeń - to wszystko może zwiększyć popularność porównywarek internetowych OC.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również