ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Policja musi honorować polisę OC w formie elektronicznej

Niestety, wielu kierowców nie dba o obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – albo nie zdając sobie sprawy z konsekwencji braku takiej polisy, albo myśląc, że jakoś się uda uniknąć odpowiedzialności. Być może udawało się to kiedyś, ale od kiedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zainstalował system elektroniczny pozwalający na wyłapywanie kierowców, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia OC, tacy delikwenci nie mają żadnych szans. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z wysokimi karami. Ponadto jeżeli kierowca bez polisy OC spowoduje wypadek drogowy, w którym ktoś zostanie poszkodowany, to będzie musiał wypłacać mu odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Każdy z kierowców musi mieć aktualna polisę, nawet jeżeli będzie to polisa w formie elektronicznej. Jeszcze nie tak dawno umowę ubezpieczenia OC podpisywało się albo u agenta ubezpieczeniowego, albo bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej. Dopiero niedawno pojawiły się firmy ubezpieczeniowe, które zawierają umowy OC przez telefon albo przez Internet. Jako pierwsza firma ubezpieczeniowa na rynku pojawiła się Link4. Wprawdzie jest coraz więcej takich firm, ale mimo wszystko nadal przeważają tradycyjni ubezpieczyciele. Klienci różnie podchodzą do tych spraw, nadal większość decyduje się na umowy papierowe. Istnieje bowiem przekonanie, że to, co napisane, jest pewniejsze i nie można tego podważyć. Czasy się zmieniają i elektroniczne polisy muszą być tak samo honorowane jak pisane. Czy policja chce tego, czy nie, musi takie polisy honorować.

Wyjaśnić należy, co jest dowodem zawarcia umowy ubezpieczenia OC w przypadku kontroli drogowej. Jest to również potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia drogą elektroniczną, czyli w postaci wydruku komputerowego. Na początku, kiedy zaczynała działać firma Link4, większość polis była opłacana za pobraniem opłat pocztowych, a więc klienci dostawali dokumenty papierowe. Wielu klientów dostawało dokumenty ze znacznym opóźnieniem. Firmy sprzedające polisy drogą elektroniczną zaczęły wysyłać e-maile z potwierdzeniem zawarcia umowy, które można było wydrukować. Do chwili przesłania właściwych polis można było korzystać z wydruków komputerowych.

W związku z rozbieżnościami w ocenie polis OC 22 maja 2003 roku weszły przepisy, zgodnie z którymi w razie kontroli należy przedłożyć dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczeniowej lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie. Krótko mówiąc, potwierdzenie wysłane w formie elektronicznej, a następnie wydrukowane przez właściciela polisy, musi być honorowane.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również