ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Polisa dla rowerzysty - którą wybrać?

Polisa dla rowerzysty - którą wybrać?

Za oknami wiosna, dni stają się dłuższe, a temperatury zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nadchodzący okres to także wzmożony ruch na ścieżkach rowerowych. Przygotowując swój rower do nowego sezonu, warto pomyśleć o bezpieczeństwie tego środka lokomocji. Pomocne w tym względzie są odpowiednie polisy ubezpieczeniowe. Sprawdziliśmy, które z nich warto wybrać?

Odpowiedzialność cywilna

Polisą, którą częściej kojarzy się z ubezpieczaniem samochodu niż roweru, jest polisa od odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC. Ubezpieczenie to chroni posiadacza roweru, w przypadkach gdyby ten wyrządził fizyczne lub materialne szkody osobie trzeciej. Wypłacanie wysokiego odszkodowania, czy nawet dożywotniej renty z własnej kieszeni nie jest wydarzeniem, którego ktokolwiek chciałby doświadczyć, dlatego warto pomyśleć o tego typu ubezpieczeniu, zwłaszcza, że jego koszt nie jest bardzo wysoki.

„Rowerowe” ubezpieczenie OC można nabyć w towarzystwach ubezpieczeniowych, jako specjalne polisy dedykowane właśnie tej grupie uczestników ruchu drogowego lub też chociażby jako tzw. OC w życiu prywatnym. Ten drugi rodzaj polisy bardzo łatwo kupić na przykład podczas ubezpieczania mieszkania, jako produkt uzupełniający to ubezpieczenie.

Ochrona przed kradzieżą

Utrata roweru na skutek kradzieży nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji, ale może spotkać niemalże każdego cyklistę. Większość z nas trzyma swoje środki lokomocji w garażach, komórkach lokatorskich, czy też na balkonach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że z takich miejsc kradzież roweru nie jest zbyt trudna. Aby przynajmniej w części zrekompensować sobie stratę, warto wykupić tzw. ubezpieczenie ruchomości zgromadzonych w pomieszczeniach przynależnych. Dobre polisy mieszkaniowe oferują takie zabezpieczenie w standardzie. Przed kupnem ubezpieczenia trzeba zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia wypłacaną za mienie przechowywane w pomieszczeniach przynależnych i dopasować ją do wartości zgromadzonych tam rzeczy.

Chroń siebie

Stłuczka, upadek, czy też potrącenie - to sytuacje, w których sam cyklista może ponieść trwały uszczerbek na zdrowiu. W celu zrekompensowania sobie tego przykrego wydarzenia warto wykupić osobiste ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, tzw. NNW. Polisa NNW, pozwoli przynajmniej w części pokryć koszty związane z rehabilitacją, czy też ogólnym powrotem do zdrowia aktywnego rowerzysty.

Polisy dedykowane specjalnie rowerzystom można kupić jedynie w dwóch towarzystwach - TU Europa oraz PZU. Pierwsza firma proponuje Wariant STANDARD, który obejmuje ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie kosztów ratownictwa, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie Assistance. Natomiast wariant STANDARD PLUS dodatkowo oferuje klientowi pokrycie kosztów rehabilitacji. Roczny koszt takiego ubezpieczenia w pierwszym wariancie to 70 zł, a jego rozszerzonej wersji 90 zł. W PZU za roczne ubezpieczenie roweru w ramach polisy „Bezpieczny Rowerzysta” trzeba zapłacić trochę więcej, bo 121 zł, gdy zdecydujemy się na NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i casco roweru.

Zakup polisy ubezpieczeniowej przez rowerzystów nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, jednak każdy, kto korzysta z tego środka transportu powinien dokładnie rozważyć taką opcję. Nie warto bowiem doprowadzać do sytuacji, w której znajdzie swoje odzwierciedlenie znane polskie przysłowie: „Polak mądry po szkodzie”.

Autor: Jacek Kasperczyk
compero.pl

Jacek Kasperczyk Jacek Kasperczyk

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również