ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Polisa OC - jak wybrać najlepszą?

Polisa OC - jak wybrać najlepszą?

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy compero.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC?  

Z danych zamieszczonych na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeniowej wynika, że w Polsce działa około 80 spółek ubezpieczeniowych i kilkanaście oddziałów firm zagranicznych. Ponad 500 zakładów ubezpieczeń prowadzi działalność na podstawie tzw. notyfikacji, zgodnie z zasadą jednolitego paszportu europejskiego. Jak zatem wybrać najlepszą polisę OC w takim gąszczu ofert?

Najważniejsza cena!

Warunki ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych są ujęte w ramy prawne. Wszystko, co polisa taka musi zawierać, wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W rezultacie oferty firm ubezpieczeniowych nie różnią się znacząco między sobą, dlatego podstawowym kryterium wyboru polisy OC jest jej cena.  

Ważnym parametrem są również oferowane zniżki. Przed zakupem konkretnej polisy warto sprawdzić, jakie zniżki oferuje ubezpieczyciel, a więc o ile procent i za co obniża wysokość składki. Są firmy, które premiują lojalnych klientów i udzielają zniżek na każdą kolejną polisę zakupioną właśnie u nich. Są też takie, które wyjątkowo cenią kierowców za bezszkodową jazdę i proponują im bardzo korzystne rabaty. Dlatego warto poznać wszystkie zasady, którymi kieruje się towarzystwo Ubezpieczeniowe przy naliczaniu składek, i to nie tylko w bieżącym roku, ale również w kolejnych latach.

Ale za to…

… wyjątkowo w przypadku tego ubezpieczenia mniejsze znaczenie ma reputacja Towarzystwa Ubezpieczeniowego, ponieważ nawet jeśli posiadacz polisy spowoduje wypadek, to odszkodowania z tego tytułu będzie dochodził poszkodowany. Dla nas więc większe znaczenie ma skuteczność TU sprawcy wypadku, w którym to my jesteśmy ofiarą…  

Jakość obsługi towarzystwa ubezpieczeniowego ma znaczenie jedynie w przypadku wybranych firm, np. transportowych. Załóżmy, że przedsiębiorstwo zajmuje się przewozem osób. Jeśli spowoduje wypadek, a będzie ubezpieczone w zakładzie o kiepskiej renomie, to może na tym mocno ucierpieć wizerunek firmy.

Jak sprawdzić, czy dane towarzystwo jest godne zaufania? Pewnym wyznacznikiem może być ilość skarg pisanych do Rzecznika Ubezpieczonych odnośnie danej firmy - może to np. świadczyć o problemach z uzyskaniem odszkodowania.

Autor: Marta Ośko

compero.pl

Marta Ośko Marta Ośko

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również