poradnik

Polisa turystyczna ochroni pracujących za granicą

  • Expert Compero
  • Turystyka

Polisa turystyczna ochroni pracujących za granicą

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Kilka lat temu otworzyły się przed nami rynki wielu europejskich krajów. Nawet pracując tymczasowo, warto zadbać o właściwe ubezpieczenie.

Praca ubezpieczona

Bez względu na to, czy wyjeżdża się do pracy stałej, czy tymczasowej, z umową lub „na czarno”, można wykupić polisę, która właściwie nas zabezpieczy. Czasami wystarczy standardowe ubezpieczenie turystyczne, ale w pewnych sytuacjach wymagana będzie dopłata.

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jeśli chodzi o składkę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne polisy w zależności od tego, czy praca ma charakter fizyczny, czy umysłowy. Warto przy tym podkreślić, że klasyfikacja ubezpieczyciela nie musi wcale pokrywać się z potocznym podziałem. Warto sprawdzić, w jaki sposób firma ubezpieczeniowa kwalifikuje pracę, którą zamierzamy podjąć za granicą.

Ubezpieczyciele posługują się definicją, że praca fizyczna to taka, do wykonywania której wykorzystuje się siłę mięśni, a nie intelekt. Wbrew pozorom, to dość ogólna definicja i warto ją uściślić w każdym przypadku. Można się tylko domyślać, że jako praca fizyczna zostanie zakwalifikowana np. opieka nad starszymi osobami czy bycie kelnerem, a do pracy umysłowej zaliczana będzie profesja handlowca, lekarza czy informatyka.

Dopłaty do polis

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe kładą tak duży nacisk na rozróżnienie pracy fizycznej i umysłowej? Powód jest bardzo prosty. Jeśli lekka praca fizyczna może jeszcze zostać objęta standardowym ubezpieczeniem turystycznym, o tyle ciężka praca fizyczna, szczególnie z użyciem niebezpiecznych narzędzi, zostanie obciążona dodatkową opłatą.

Takie stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych związane jest z ryzykiem wystąpienia urazów i nieszczęśliwych wypadków podczas ciężkiej pracy fizycznej. W takim wypadku zostaną zastosowane różnego rodzaju zwyżki, które, w zależności od ubezpieczyciela, wahają się od 25 do 60 proc.

Nie warto jednak rezygnować z ubezpieczenia, ponieważ nie wszystko będzie w stanie pokryć Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto wykupić taką polisę, która sfinansuje nie tylko koszty leczenia, ale również transport do Polski. To właśnie gwarantuje ubezpieczenie turystyczne. Trzeba jednak wskazać jasno cel wyjazdu, aby uniknąć niespodzianek.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

  • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

  • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...